Lidovky.cz

Vojenské Milovice zmizí. Sovětská kasárna a hangáry se kácejí k zemi

Ekonomika

  6:00
MILOVICE - Místo vojenského prostoru u Milovic ve středních Čechách, který po sovětské invazi v roce 1968 obsadila sovětská vojska, vznikne 600hektarová průmyslová zóna. Podívejte se na záběry rozsáhlé demolice vojenských i civilních objektů, které začaly koncem února.

Před několika dny na letišti začaly demolice prvních objektů, celkem jich bude strženo více než 300. foto: MAFRA – Milan Bureš

Podle Lukáše Zacha, ředitele investorské firmy RP Mladá, by mělo bourání dokončeno ještě během tohoto roku. K zemi půjde 43 hangárů, zachován zůstane pouze jeden – jako kulturní památka.

Bývalý vojenský prostor v Milovicích je největším brownfieldem v Česku. Podle bývalého zástupce velitele letiště Josef Křena je to právě dnes přesně 23 let, co území opustila poslední letadla sovětské okupační armády.

Náklady na demolice se nyní odhadují na 160 milionů korun. "Je tady neznámý prostor, nevíme, co se vyskytne, takže to může být i víc, nebo míň," řekl ČTK Zach. Po bourání objektů bude potřeba území ještě dále připravit, podle Zacha bude vznik průmyslové zóny možný v ideálním případě do dvou let.

"V rámci demolic dojde k obnovení některých druhů sítí, ať už to jsou kanalizace, vodovod, možná i nějaká elektrifikace bude použitelná," dodal Zach. Revitalizace území by měla podle radního Středočeského kraje Karla Horčičky (ČSSD) kraji přinést pracovní a investiční možnosti.

Mladé město

Za posledních 20 let se počet obyvatel středočeského města téměř zdesetinásobil, žije tam kolem 10.000 lidí. Náhlý příliv obyvatel si Milovičtí vysvětlují dostupnými a levnými byty, které se v 90. letech uvolnily po odchodu sovětských vojsk a po zrušení milovického vojenského prostoru.

Pozemky v majetku Středočeského kraje prochází už několik let dekontaminací podzemních vod, v oblasti kolem letiště byly provedeny i pyrotechnické průzkumy.

"V letech, kdy se předávalo to území, proběhla asanace a něco se tady našlo. V tuto chvíli je tady každý den pyrotechnik, kdyby se náhodou ještě něco našlo," řekl novinářům stavbyvedoucí z dodavatelské společnosti Metrostav Petr Mysauer. Podle něj je zde ještě asi deset objektů s ekologickou zátěží, které se zatím bourat nebudou.

Solární elektrárna? Železnice do Boleslavi?

V minulosti se na území plánovala stavba sluneční elektrárny, někteří naopak chtěli prostor ponechat v původním stavu jako památku. V bývalém vojenském prostoru se buduje rovněž zázemí pro menší sportovní letiště. Práce by měly být dokončeny také během letošního roku.

Milovice několik let usilují také o propojení železnice z Prahy na Mladou Boleslav přes Milovice, která by vedla poblíž průmyslové zóny a letiště. Takzvaná Všejanská spojka by podle starosty napomohla nejen průmyslové zóně, ale také by přinesla další možnosti pro zaměstnání a vzdělávání místních. Aby se železnice propojila, musel by se postavit osmikilometrový úsek železnice mezi Milovicemi a Čachovicemi.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.