Lidovky.cz

Americká centrální banka dál omezuje nákupy dluhopisů

Ekonomika

  20:01aktualizováno  21:28
WASHINGTON - Americká centrální banka (Fed) příští měsíc dál omezí svou podpůrnou měnovou politiku. Banka rovněž po dvoudenním zasedání měnového výboru, které poprvé řídila nová šéfka Fedu Janet Yellenová, oznámila, že vývoj míry nezaměstnanosti již nebude hlavním ukazatelem pro rozhodování o načasování zvýšení úrokových sazeb.

Americké dluhopisy foto: Reuters

Měnový výbor podle očekávání rozhodl, že sníží nákupy dluhopisů o dalších deset miliard dolarů (197,8 miliardy Kč) na 55 miliard dolarů měsíčně. Fed omezil nákup dluhopisů již třetí měsíc za sebou. Fed nakupuje dluhopisy ve snaze srazit dolů dlouhodobé úrokové sazby a zvýšit výdaje, tvorbu pracovních míst a objem investic.

Yellenová pak na tiskové konferenci naznačila, že centrální banka by mohla začít zvyšovat krátkodobou úrokovou sazbu šest měsíců poté, co ukončí program nákupu dluhopisů. Program by mohl skončit na konci letošního roku. To byl zatím nejjasnější náznak termínu, ve kterém by mohly začít růst úroky. Ty banka drží od prosince 2008 blízko nuly, uvedla agentura AP.

Fed doposud odmítal přesněji stanovit načasování možného zvýšení sazeb. V předchozím prohlášení uvedl, že by úroky mohly zůstat na rekordním minimu ještě "značnou dobu" po ukončení nákupu dluhopisů.

Nezaměstnanost klesá rychleji

Banka v prohlášení rovněž uvedla, že nebude dále považovat míru nezaměstnanosti za rozhodné měřítko síly ekonomiky a při rozhodování o zvýšení úrokových sazeb bude zvažovat širší škálu ukazatelů. Současně se také již nebude držet svého slibu, že nezvýší hlavní úrokovou sazbu dříve, než míra nezaměstnanosti klesne na 6,5 procenta.

V prosinci 2012 Fed uvedl, že nebude uvažovat o zvýšení úrokových sazeb dříve, než míra nezaměstnanosti klesne nejméně na 6,5 procenta, pokud inflace zůstane mírná. Pokles nezaměstnanosti na tuto úroveň se v té době čekal někdy v polovině roku 2015. Míra nezaměstnanosti však klesá rychleji, v únoru činila 6,7 procenta, ale banka se domnívá, že ekonomika stále není připravena na zvýšení nákladů na úvěry.

ČTĚTE VÍCE:

Yellenová uvedla, že americká ekonomika "není blízko plné zaměstnanosti", i když míra nezaměstnanosti klesla za posledních 12 měsíců o jeden procentní bod. Nezaměstnanost loni klesla navzdory mírnému růstu 1,9 procenta částečně kvůli tomu, že mnoho lidí přestalo hledat práci. Jakmile lidé přestanou hledat práci, nejsou považováni za nezaměstnané a míra nezaměstnanosti tak klesá.

Z 16 představitelů Fedu podle nejnovějšího průzkumu pouze jeden věří, že by bylo přiměřené zvýšit úrokové sazby letos. Třináct jich čeká zvýšení v příštím roce a další dva až v roce 2016. Jakmile zvyšování sazeb začne, čekají pak rychlejší růst než v anketě v prosinci. Na konci roku 2015 by mohly činit jedno procento a na konci 2016 pak 2,25 procenta.

Fed také dnes zveřejnil novou prognózu. Míra nezaměstnanosti by měla podle ní do konce roku 2015 klesnout na 5,6 až 5,9 procenta. V prosinci čekal pokles na 5,8 až 6,1 procenta, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.