Lidovky.cz

Ekonomika

Stocku strmě rostou prodeje doma i v cizině. Strach z metanolu mizí

Bar - ilustrační foto.

Bar - ilustrační foto. foto: Shutterstock

PLZEŇ - Lídr tuzemského trhu prodeje lihovin božkovský Stock prodal loni na domácím trhu 22,1 milionu litrů lihovin. O dvacet procent víc než v roce 2012, kdy se likérkám výrazně propadly prodeje kvůli metanolové aféře.
  6:00

Firma, která drží více než čtyřicetiprocentní podíl na celkovém prodeji lihovin v Česku, potvrzuje trend celého trhu – postupný návrat důvěry ke konzumaci lihovin. Strach z metanolu postupně mizí.

„Značka Božkov narostla dokonce o 32 procent. Růst byl jak u tuzemáku, tak i u nejprodávanější vodky u nás – Božkov Vodky. A dařilo se i novince Božkov Speciál,“ uvedl pro LN generální ředitel likérky Petr Pavlík. Odmítl ale prozradit celkový objem výroby, včetně množství vyrobeného pro zahraniční trhy. „Prezentujeme nyní jen údaje, které jsou ve výroční zprávě celé skupiny, a tam export není,“ tvrdí šéf Stocku.

Z finančních údajů výroční zprávy lze ale dovodit, že export Stocku z Česka rostl ještě vyšším tempem než domácí prodej a zřejmě už dosahuje stejného množství, jaké firma prodá doma. U nás se už totiž vyrábí lihoviny i pro zastoupení Stocku v Itálii a Slovensku, většina značek Stocku na tamním trhu pochází z Božkova.

Zaplněná mezera po černém trhu

Tomu odpovídá i růst zisku a obratu, které Stock prezentoval koncem března v rámci výsledků celé mateřské skupiny Stock Spirit, kotované na londýnské burze. Tržby v Česku vzrostly loni o více než 15 procent na 1,7 miliardy korun. Zhruba o 17 procent si loni božkovský Stock polepšil oproti chabým prodejům v roce 2012 v provozním zisku, který vzrostl na téměř 490 milionů korun.
 
„Myslíme si, že důvodem růstu domácího trhu je přesun konzumentů od ilegálního černého trhu na trh legální, což je pro nás prospěšné,“ vyjádřil se v březnu Pavlík.
V podobném duchu hodnotí loňský rok i další výrobci. Největším likérkám se podařilo obsadit na trhu mezeru po černém trhu, který policie a celníci při rozsáhlých raziích po vypuknutí metanolové kauzy z větší části zlikvidovali. Přitom před prohibicí v září 2012 se odhadovalo, že nelegální a nezdaněné lihoviny tvoří až čtvrtinu veškerého prodeje lihovin u nás.

ČTĚTE TAKÉ:

O nárůstu tržeb o 11 procent na 1,3 miliardy korun (včetně spotřební daně) hovoří dvojka trhu společnost Granette&Starorežná Distilleries (například značka Stará myslivecká nebo Prostějovská starorežná). Podobným tempem prý rostl i objem prodeje. A to i v zahraničí.

Menší důvěru má gin i tuzemák

Z firem, které dosud zveřejnily výsledky, se dařilo například i pětce na trhu – jindřichohradecké společnosti Fruko Schulz, která se díky loňskému nárůstu prodeje na tři miliony litrů dostala ze ztráty v roce 2012 opět do zisku.

Podobná situace je i u výrobce ovocných destilátů vizovického Rudolfa Jelínka, který se po ztrátě 19 milionů korun v roce 2012 dostal loni do plusu 13 milionů a tržby meziročně vzrostly o 30 procent na 427 milionů. Údaje o prodaném množství však většina likérek nezveřejnila, výrobci ale odhadují, že loni celkové prodeje v Česku vzrostly o víc než pět procent.

Podle ředitele Unie výrobců a dovozců lihovin Jaroslava Burkarta se důvěra konzumentů vrací nejméně v případě kategorií, jako je gin, borovička nebo i tuzemáky, jejichž prodej rostl pomaleji, ale větším tempem jdou na odbyt likéry a vodky.

„Loni si trh sice polepšil, ale je stále zhruba o tři procenta nižší než před metanolovou aférou. A myslím, že se na úroveň před rokem 2012 už nikdy nedostaneme, spotřeba lihovin i jinde ve světě spíš postupně klesá,“ říká Burkart.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.