Lidovky.cz

Argentina musí zaplatit "supím" fondům 26 miliard, rozhodl soud v USA

Ekonomika

  18:18
WASHINGTON/NEW YORK/BUENOS AIRES - Americký soud v pondělí zamítl odvolání Argentiny proti rozsudku, který tuto latinskoamerickou zemi nutí zaplatit věřitelům 1,33 miliardy dolarů (asi 26,3 miliardy Kč). Argentinští představitelé přitom již dříve varovali, že pokud bude vláda muset starý dluh zaplatit, mohlo by to vést k další platební neschopnosti Argentiny.
Americké dolary (ilustrační foto)

Americké dolary (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V případu jde o peníze pro věřitele, kteří se po státním bankrotu Argentiny v roce 2002 odmítli zapojit do plánů na restrukturalizaci státního dluhu. Více než 90 procent věřitelů tehdy přistoupilo na snížení hodnoty dluhopisů až o 75 procent. Někteří věřitelé, včetně fondů Aurelius Capital Management a NML Capital miliardáře Paula Singera, se ale rozhodli požadovat soudní cestou plnou hodnotu dluhopisů.

Zaplatit 1,33 miliardy dolarů hedgeovým fondům nařídil Argentině loni v srpnu soud v New Yorku. Nejvyšší soud v USA v pondělí ponechal tento verdikt beze změny. V dalším dnešním verdiktu pak stanovil, že držitelé neproplacených argentinských dluhopisů se mohou obrátit na americké soudy, aby Argentinu přiměly zveřejnit soupis majetku mimo USA. To by mohlo věřitelům usnadnit vymáhání pohledávek.

Je to riziko pro zemi i finanční trhy, tvrdí Argentina

Argentina v soudních dokumentech uvedla, že bude mít problém uhradit dlužnou částku v plné výši a souběžně obsluhovat restrukturalizovaný dluh. V takovém případě "bude Argentina objektivně muset čelit vážnému a bezprostřednímu riziku platební neschopnosti" s důsledky nejen pro zemi samotnou, ale i pro finanční trhy, stojí ve spisech, které Argentina předložila soudu.

Držitelé dluhopisů to ale podle agentury Reuters zpochybnili. Důkazy předložené k nižším soudům prý ukázaly, že Argentina si platbu může dovolit.

Argentina se dluh zdráhala zaplatit mimo jiné proto, že zbylí věřitelé podle ní patří mezi takzvané supí fondy. Ty vyhledávají rizikové investice a věří, že se jim podaří z nich dostat co nejvíce.

Argentinský premiér Jorge Capitanich v pondělí prohlásil, že spekulativní fondy ohrožují stabilitu mezinárodního finančního systému. V podobném duchu se už o víkendu vyjádřila prezidentka Cristina Fernándezová. Ta po verdiktu amerického soudu oznámila, že v pondělí ve 21:00 místního času (úterý 02:00 SELČ) přednese projev v televizi.

Experti tvrdí, že rozhodnutí by mohlo povzbudit jiné investory k tomu, aby v budoucnu také odmítli přistoupit na snížení svých pohledávek vůči zadluženým vládám. V zemích, které se ocitnou ve finančních problémech, by to mohlo ohrozit důležité plány na restrukturalizaci dluhu.

Země má dostatečné rezervy, je si jist ekonom

Například ekonom Ramiro Castineira ze společnosti Econometrica agentuře AP řekl, že rozhodnutí amerického soudu automaticky neznamená platební neschopnost. Stále prý platí, že je třeba dohodnout se na formě splátek. "Země má dostatečné rezervy a pokud ukáže vůli platit, finanční prostředky bezpochyby získá," řekl.

Na rozhodnutí amerického soudu prakticky okamžitě reagovaly finanční trhy. V dolarech denominované argentinské dluhopisy vázané na hrubý domácí produkt klesly o deset procent, zatímco argentinské peso na černém trhu spadlo k dolaru o více než dvě procento na 12 pesos za dolar. Prudce se naproti tomu zvýšily náklady na pojištění argentinských dluhopisů před rizikem platební neschopnosti Argentiny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.