Lidovky.cz

S pasivním domem bojujeme, ale vyplatí se, oponuje stavařům ekolog

Ekonomika

  20:26
PRAHA - Nové byty a domy mohou kvůli požadavkům Evropské unie na snižování energetické náročnosti podražit až o 15 procent, varují developeři. Martin Mikeska, odborník Hnutí Duha na energetiku však tvrdí, že současná minimální 20letá návratnost projektů se v budoucnu kvůli vzrůstající ceně za energie zkrátí.

Pasivní dům (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Developeři tvrdí, že kvůli požadavkům Evropské unie na snižování energetické náročnosti mohou ceny nových bytů stoupnout až o 15 procent. Návratnost těchto bytů je pak podle současných cen za energie kolem 20 až 25 let. Od roku 2020 bude platit povinnost téměř nulové spotřeby energií u všech nově postavených budov. „Energeticky beznákladové domy a byty nejsou o tolik dražší, aby ty náklady byly nenávratné,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Martin Mikeska.

Lidovky.cz: Podle požadavků Evropské unie by se měla postupně snižovat energetická náročnost nově postavených domů a bytů. Developeři varují, že je to konec levných bytů. Vyplatí se z hlediska ceny opravdu stavba energeticky nenáročných staveb?
Záleží, kolik vám klesne spotřeba vůči bytům, které se staví normálně. A jaká je cena vícenákladů za ty úsporné domy. V případě rodinných domků to výhodné bývá. Ty energeticky beznákladové domy a byty nejsou o tolik dražší, aby ty náklady byly nenávratné. Spíš mi to přijde jako nová podnikatelská příležitost.

ČTĚTE:

Lidovky.cz: Developeři tvrdí, že jsou tam spojené další náklady s údržbou. Máte nějaký příklad, kdy se nízkonákladové byty z dlouhodobého hlediska skutečně vyplatily?
Ta návratnost 20 až 25 let je odvozena od současných cen energií. V Brně třeba starostka Jana Drápalová rekonstruovala několik panelových domů na výrazně lepší standard, než tlačily dřívější technické normy. Spotřeba u těch baráků ze zmenšila na jednu pětinu. Návratnost při vzniku toho projektu bylo 23 let, ale jak rostou ceny energií, tak se náklady vrátí dřív. Myslím, že to je u těch domů nyní kolem 13 let.

Lidovky.cz: Takže se dá předpokládat, že se vyšší náklady na pořízení takového bytu vrátí dřív než za 20 let?
V budoucnu se nedá moc počítat s tím, že by byly energie levnější. Člověku jde především o teplo a nedomnívám se, že se náklady budou v budoucnu snižovat. Ta návratnost bude tím pádem kratší.

Lidovky.cz: Kdyby ale cena energií nerostla, tak návratnost 20 až 25 let se pro majitele bytu nemusí jevit tak výhodně...
Před koupí takového bytu si musíte položit tvrdou podmínku, že tam chcete žít dlouho. Třeba tam vychovat rodinu a pak tam zestárnout. Díváte se na horizont desítek let. V Rakousku si třeba lidé pořizují energeticky úsporné stavby, aby měli ve stáří nízké náklady na bydlení. Ten byt bude splacený a oni budou platit nepatrné náklady za energii.

Lidovky.cz: Developeři tvrdí, že ušetření nákladů za energie je spekulativní, protože lidé neumí novou technologii používat a třeba větrají, když nemají. Myslíte, že se gramotnost v používání těchto technologií časem zlepší?
Ta technologie je pro lidi nová. Hnutí Duha teď třeba sídlí v pasivním domě a je pro nás také těžké si na to navyknout. S některými návyky jsme taky chvíli bojovali. Jsou věci, které jsou složitější - třeba to často zmiňované řízené větrání. Když ho neumíte ovládat, je to, jako si koupit auto, když neumíte řídit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.