Lidovky.cz

Protiruské sankce česká ekonomika výrazněji nepocítí, míní experti

Ekonomika

  13:06aktualizováno  13:07
PRAHA - Nové protiruské sankce, které vyhlásil v úterý americký prezident Barack Obama a na nichž se dohodli představitelé EU, se výrazněji české ekonomiky nedotknou. Shodli se na tom oslovení experti. Obory, kterých se sankce týkají, totiž podle nich nejsou pro vývoj tuzemské ekonomiky klíčové.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: ČTK

Diplomaté států EU v Bruselu v úterý dosáhli předběžné dohody o hospodářských sankcích proti Rusku v souvislosti s jeho postupem v ukrajinské krizi. Omezení se mají týkat přístupu na finanční trhy, obchodu se zbraněmi a dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl. Zasáhnout mají i obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor.

Premiérovo vyjádření k sankcím:

"Při jednání o podobě nových sankcí postupovali zástupci České republiky tak, aby pomohli udržet jednotný postup celé EU vůči Rusku a současně ochránili co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Je dobře, že sankce nemají plošný hospodářský charakter a cílí na omezený okruh oblastí. Věřím, že další sankční opatření už nebudou potřeba a že převáží rozum a diplomacie," uvedl v prohlášení Sobotka.

"Vzhledem k tomu, že Česká republika se ve vztahu s Ruskem soustředí primárně na civilní dodávky, nově dohodnuté sankce nebudou mít žádný zásadní vliv na českou ekonomiku," dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka

Dopady nově zavedených sankcí by příliš tuzemskou ekonomiku jako celek a její růst příliš neovlivnily, upozornila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. "Sektory, které jsou embargem ohroženy, tedy například letectví, nejsou tahounem ekonomiky. Pokud nám ale pojede výroba aut, tak to ekonomika tolik nepozná," uvedla.

V celoevropském měřítku má podle ní v souvislosti se sankcemi obavy o ekonomický vývoj Francie. Tahoun evropské ekonomiky, Německo, by naopak měl Evropu zachránit. "Německá ekonomika se totiž dokáže obrátit na jiné trhy se svými výrobky. Jde například o nyní oživující ekonomiku Velké Británie a nebo USA," podotkla.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vláda zatím nemá odhady, jaký konkrétní dopad budou mít nové sankce na české firmy. Bude podle něj velmi záležet na odpovědi, kterou na přijatá opatření zvolí Rusko. "Protože tu nikdo nezná, tak není možné kalkulovat ty důsledky," řekl dnes.

Vlivné sankce EU

Prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek míní, že to, co oznámil americký prezident, se tuzemských firem nedotkne. Vliv však budou mít podle něj sankce EU. Navíc se podle něj dá očekávat do budoucna tlak americké administrativy na EU, aby sankce zpřísňovala.

V oblasti vojenského materiálu je Rusko naprosto nezávislé na dodávkách ze světa, je to druhý největší exportér vojenského materiálu na světě, tvrdí Hynek. U technologií Rusko pravděpodobně z krátkodobého hlediska dopad sankcí pocítí, nicméně asijští výrobci v relativně krátké době budou schopni tento výpadek nahradit a ruský trh obsadit. "Osobně si myslím, že sankce na vývoz je naprosto přežilý nástroj pro uplatňování sankcí, který do 21. století nepatří," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Při jednání o podobě nových sankcí postupovali zástupci ČR tak, aby pomohli udržet jednotný postup celé EU vůči Rusku a současně ochránili co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Je dobře, že sankce nemají plošný hospodářský charakter a cílí na omezený okruh oblastí. Věřím, že další opatření už nebudou potřeba a že převáží rozum a diplomacie. Ani pro EU, ani pro Rusko není do budoucna výhodné, abychom se dostali do vleklé obchodní války a na východní hranici Ukrajiny vyrostla nějaká nová hospodářská či politická železná opona," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.