Lidovky.cz

Šance českých firem leží v USA. I já tam mířím, říká zástupce exportérů

USA

  12:19
PRAHA - Proniknout na jihoamerické trhy je přáním otce myšlenky, myslí si Jiří Grund, který vede Asociaci exportérů. Oproti strategii zástupců státu vidí náhradu za ruský trh jinde. Třeba na Blízkém východě nebo Spojených státech, kam míří i jeho rodinná firma.

Nákladní doprava. Ilustrační foto foto: Shutterstock

Čeští podnikatelé do Ruska stále vyvážejí, ale nejistota ohledně dopadů sankcí a embarg je nutí hledat nové trhy. „Přeorientovat se na něj trvá minimálně několik měsíců. Nejtěžší je najít obchodního partnera,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Jiří Grund, předseda Asociace exportérů.

Lidovky.cz: Co ještě je potřeba pro úspěšný vstup na trh?

Další fází je poznat kulturu obchodování dané země. Mají svá celní opatření, třeba Latinská Amerika měla ochranářské clo na dovoz textilu ve výši 25 procent. To vše musíme dobře znát a připravit se na to.

Jiří F. Grund, předseda česko-saudského výboru Hospodářské komory

Lidovky.cz: Právě o Latinské Americe už před časem hovořili zástupci české vlády jako o možné náhradě za export do Ruska. Co si o tomto regionu myslíte vy?

Latinská Amerika je hodně vzdálená záležitost, to bylo spíš přání otce myšlenky. Jsou tam velké země, ale jezdí do nich obrovské mise z Číny a západní Evropy. Když tam Češi přijedou a nebudou mít misi dobře připravenou, tak je to výlet jako s Čedokem.

Lidovky.cz: Kam tedy zamířit jinam?

Vhodnější je třeba Blízký východ. Je úplně jedno, jestli jste z Dubaje nebo ze Spojených států, ti lidé tam prostě obchodují. Zaměřil bych se na tyto země, na Izrael. Existuje také plno možností, jak investovat v USA. Pravděpodobnost získání obchodního partnera je tam mnohem vyšší než třeba v Brazílii. I naše firma se rozhodla na tento trh vstoupit. Šlo o součást dlouhodobé strategie, ale posledním impulsem byla situace v Rusku.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Dopady sankcí a možnou pomoc pro české firmy řeší vládní pracovní skupina. Sledujete její výsledky?

Nemám o nich velký přehled. Skupina nám nedává nám své závěry k dispozici. A aby člověk po zasedání někde brouzdal na internetu, na to nemáme čas, stručná tisková zpráva stejně neřekne ekonomovi nic. Ale v jedné diskuzi jsem se potkal s vedoucím té skupiny, Tomášem Prouzou a většině věcí jsme se shodli.

Lidovky.cz: Jedním z doporučení je podpora kurzarbeitu. Tedy státních příspěvků na pracovní místa, když zaměstnanci nebudou kvůli menšímu počtu zakázek pracovat „na plný výkon“. Je to cesta, která v nyní podnikům pomůže?

Ano, ale omezujícím faktorem je spuštění kurzarbeitu, to není jednoduchá věc. Kdy začne stát firmám přispívat, za jakým účelem, jak si můžou firmy o peníze požádat a tak dále. Vytvoření potřebných kritérií si zkrátka v českých podmínkách neumím představit.

Lidovky.cz: V Německu se ale kurzarbeit v době hospodářské krize velmi osvědčil, ne?

Do Německa jezdím a tam tento systém opravdu funguje už mnoho let. Kurzarbeit samozřejmě může fungovat i u nás, ale jeho zavedení trvá a exportní firmy potřebují pomoc rychle.

JIŘÍ GRUND:

Je předsedou občanského sdružení Asociace exportérů.

Jde o sdružení, které má za úkol hájit zájmy českých vývozců.

Jiří Grund působí také v rodinné firmě Grund, která se zaměřuje na výrobu koupelnových předložek.

Lidovky.cz: Pomoci má také posílení aktivit společnosti CzechInvest, která pomáhá dovozcům v zahraničí. Co si pod zvýšenou aktivitou přesně představit?

CzechInvest, CzechTrade, naši diplomaté obchodní radové nám můžou na zahraničních trzích opravdu pomoct. Ale musí to být opravdu odborná pomoc. Když do nějaké země přijede podnikatelská mise, měla by tam už mít připravené kontakty na firmy a začít s nějakou spoluprací. Říkám to proto, že existuje mnoho misí, které přijedou, na místě vypijou skleničku vína, pohovoří s několika členy obchodní komory a pak zjistí, že pro ně cesta neměla žádný význam. Několik takových misí jsem zažil, vím, o čem mluvím. Hovoří se sice o tom, že prezident republiky a premiér budou pořádat delegace kvůli získávání nových trhů. Ale bez důkladné přípravy pan prezident otevře dveře, za kterými nikdo nestojí.

Lidovky.cz: Mají státní obchodní agentury dost kvalitních lidí, aby zvládly vstup na nové trhy důkladně připravit, jak říkáte?

Ti lidé tam jsou, ale je to také otázka mezd. Na těchto pozicích nejsou příliš vysoké a řada lidí kvůli tomu odchází do soukromých firem. Ale je opravdu nutné práci agentur zintenzivnit, i za těchto podmínek. Vím, že někteří zaměstnanci CzechTradu byli rivalové obchodních radů. To byl případ Egypta, kde se předháněli, kdo bude úspěšnější. To je v pořádku.

Lidovky.cz: Jak intenzivně už si firmy hledají nová odbytiště?

Podnikatelé zatím spíš vyčkávají, do Ruska se stále vyváží. Ale změnilo se hodně. Platební morálka v Rusku je průšvih, nevím, zda to dělají cíleně, ale potíže v tomto ohledu našim firmám vznikají. Všichni musí hledat náhradu. Zatím ale dopady ukrajinské krize – i podle průzkumu Hospodářské komory – nejsou tak velké. Ale musíme vyčkat, ta situace bude ještě akcelerovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.