Lidovky.cz

Dlouhých 6 let škrtů pro Irsko končí. Díky odolnosti Irů, říká ministr

Ekonomika

  6:10
DUBLIN - Irská vláda v úterý představila první rozpočet od roku 2007, který neobsahuje zvyšování daní a snižování výdajů. Irsko tak končí šestiletou éru drastických úspor, k nimž zemi přiměla hluboká finanční krize.

Irsko. foto: Francois Lenoir Reuters

Ukončení úspor Dublinu umožnil nečekaně silný růst ekonomiky, jejíž výkon letos podle vlády vzroste o 4,7 procenta a příští rok o 3,9 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr financí Michael Noonan počítá v rozpočtu na příští rok se snížením daní a zvýšením výdajů v částce zhruba jedné miliardy eur (27,5 miliardy Kč).

Původně vláda plánovala další úsporná opatření v objemu dvou miliard eur, nyní ale sází na silné oživení ekonomiky doprovázené rostoucími daňovými příjmy. Noonan předpokládá, že rozpočtový deficit příští rok klesne i bez dalších úspor poprvé od roku 2007 pod hranici tří procent hrubého domácího produktu (HDP).

Šest let škrtů

Irsko se loni v prosinci stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program, na němž se země dohodla v roce 2010 s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Do krize Irsko dostaly místní banky, které kvůli krachu realitního trhu přestaly být solventní a vláda se zaručila za všechny jejich závazky.

V posledních šesti letech vláda odňala z ekonomiky formou zvyšování daní a snižování výdajů celkem 30 miliard eur. To představuje asi 20 procent ročního HDP země.

Noonan představil návrh snížení nejvyšší sazby daně z příjmů o jeden bod na 40 procent a zvýšení prahů pro platby této daně. Počátkem roku 2016 čekají Irsko parlamentní volby.

Složitý daňový systém

„Urazili jsme dlouhou cestu, abychom se dostali až sem, bez podpory a odolnosti irského lidu by ale naše ekonomika růst neobnovila. Věřím, že tento rozpočet je pro Irsko v tuto chvíli správný přístup,“ řekl Noonan, jehož citovala agentura Reuters.

Ministr také představil plán reformy zdanění firem, který má zrušit složitý daňový režim umožňující nadnárodním společnostem ušetřit miliardy dolarů na daních ze zahraničních zisků. Irský režim daní pro zahraniční firmy je trnem v oku Evropské unii a Spojeným státům, protože zejména technologickým gigantům typu Apple nebo Google umožňuje výrazně snižovat daňové odvody.

ČTĚTE VÍCE:

Evropská komise na konci září obvinila Irsko, že jeho daňová rozhodnutí ve prospěch americké společnosti Apple mohla být nelegální státní pomocí, kterou je možné od firmy vymáhat zpět.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.