Lidovky.cz

Export do Ruska kvůli sankcím stagnuje, kontrakty přebírá Čína

Evropa

  17:45
Na ruských trzích vznikají kvůli americko-evropským sankcím mezery, které se chystají zaplnit čínské společnosti. Zatímco evropské firmy musejí měsíce čekat na výdej licencí, aby mohly do Ruska vyvážet své zboží, jejich stagnující kontrakty mezitím přebírá Čína.

Jack Ma na burze. foto: Reuters

Říjnový technologický veletrh v Moskvě zel prázdnotou, kvůli protiruským sankcím tady oproti minulým rokům bylo o polovinu stánků méně. „Dopad na byznys nemůže být vidět jasněji. Méně stánků, méně společností,“ řekl tehdy Reuters Mark Bultinck, výkonný manažer belgické firmy Barco.

Ta ztratila jednoho ze svých nejvýznamnějších klientů - největšího ruského výrobce lodí United Shipbuilding Corporation - letos v červenci, kdy jí americko-evropské rozhodnutí znemožnilo s loďařskou společností dále obchodovat.

Propady exportu

Zatímco se EU chystá přidat na sankční seznam další ruské společnosti a ukrajinské separatisty, ekonomické dopady v Evropě jsou stále citelnější. V srpnu, kdy byly sankce poprvé zavedeny, spadl export ze zemí EU do Ruska o 19%. Číslo reflektuje i protisankce Ruska na dovoz potravin z EU. Například italský export hotových výrobků do Ruska klesl téměř o polovinu.

Dopad je o to větší, že evropské společnosti nemohou bez licence prodávat výrobky, které by mohly mít potenciální vojenské využití. To se týká třeba i traktorů, jeřábů nebo součástek pro opravu aut a náklaďáků. Za bezlicenční prodej hrozí pokuta až do výše 10% ceny prodaného zboží. Na licence se však čeká dva až tři měsíce, což obchodování dáel zpomaluje.

„Prostoje způsobuje nárůst žádostí o licence,“ řekl Tristan Grimmer, právník společnosti Baker & McKenzie, která se na problematiku specializuje. Podle jiné právničky, Baerbel Sachs z firmy Noerr, je kvůli obrovským počtům žadatelů někdy těžké se na příslušný úřad vůbec dovolat.

Čína se chápe příležitosti

Vlády tvrdí, že se situaci snaží řešit najímáním většího množství úředníků. Podle britské exportní kontrolní organizace jsou všechny licence vydávány do šedesáti dnů. I během tohoto času však mohou evropské společnosti propásnout příležitost a ztratit důležitého klienta ve prospěch Číny.

„Země, které proti Rusku žádné sankce nezavedly, jsou schopné skočit po kontraktech, které evropské společnosti nechaly ležet ladem,“ řekl Frank Schauff, výkonný ředitel Asociace evropských podnikatelů.

Jeho slova potvrdili i čínští vyslanci, kteří během říjnové návštěvy Ruska prohlásili, že se pokusí ovládnout ta místa ruského trhu, kde pro ně díky sankcím vznikly nové příležitosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.