Lidovky.cz

Černý trh s lihem slábne, tvrdí šéfové Stocku. Firmě se zase daří

Ekonomika

  7:21
PRÁDLO - Prodeje lihovin v Česku se vrátily do doby před prohibicí, tedy na úroveň roku 2011. To je dáno hlavně poklesem černého trhu a dále ekonomickým růstem. Řekli to odcházející generální ředitel Stocku Plzeň-Božkov Petr Pavlík a jeho nástupce Marek Malinowski, který převezme firmu od ledna 2015.
Alkohol. Ilustrační foto.

Alkohol. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Do konce října byla situace stejná jako loni, tedy trh velmi nepatrně rostl v řádu jednotek procent. Je vidět nárůst prodejů tuzemáku a hořkých a bylinných likérů, převážně fernetu, a mírně také čisté vodky. U všech těchto kategorií se to pohybuje meziročně mezi sedmi až osmi procenty,“ řekl Malinowski.

Větší růst podle Pavlíka zaznamenávají dražší značky než konzumní lihoviny. Výsledky nejsou zdaleka na úrovni let 2009 a 2008. Pokles je poměrně markantní, uvedl.

Spotřebitelé podle ředitelů pijí méně lihovin. Důvodem, proč se ale podařilo dosáhnout čísla srovnatelná s rokem 2011, je fakt, že se výrazně zmenšil černý trh. „Konzumace saturovaná z černého trhu se převedla do trhu legálního,“ uvedl Pavlík. Odhady před prohibicí, tedy před podzimem 2012, říkaly, že černý trh tvořil asi 25 procent celkové konzumace lihovin a v současné době je kolem deseti procent.

Metanolová aféra

V září 2012 v Česku vypukla metanolová aféra, která si vyžádala desítky obětí. Stát na čas vyhlásil prohibici na tvrdý alkohol a zpřísnil podmínky prodeje alkoholu. Hlavní aktéři aféry, údajní míchači směsi, dostali doživotí.

Ředitelé nesdělili konkrétní letošní čísla prodejů plzeňského Stocku. Důvodem je, že jeho mateřské firma je od loňska na londýnské burze. Uvedli pouze, že fernet, klasický i citronový, se prodává lépe než celá kategorie hořkých a bylinných likérů v ČR. Meziroční nárůst prodeje plzeňského fernetu je dvojciferný, řekli.

Konzumace se opět zvýší, věří ředitelé likérek

Díky ekonomickému růstu by se mohla podle šéfů největší české likérky konzumace opět zvýšit. „Ale nedá se na to absolutně vsadit, protože ten dlouhodobý trend spotřeby lihovin je jasný,“ uvedl Pavlík. A variabilní složky, které ovlivní vývoj trhu, budou jednak velikost pěstitelského pálení a také to, jak se podaří utlumovat černý trh. Pěstitelské pálení zřejmě letos zažije rekordní rok za posledních pět let, což indikují první letošní výběry spotřebních daní. „Spotřebitelský výzkum také mluví o tom, že je rozšířené černé pálení přímo doma,“ uvedl. Lidé už ale, díky růstu ekonomiky, více pijí kořalku v restauracích.

Množství prodaného tvrdého alkoholu v České republice dosáhlo loni zhruba 20 milionů litrů, tedy zhruba stejně jako v roce 2012 a o desetinu méně než v roce 2011

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.