Lidovky.cz

České firmy v Rusku: obří ztráty, stahování zboží i vyčkávání

Ekonomika

  6:00
PRAHA/MOSKVA - Začátek týdne byl pro české exportéry do Ruska krušný. Ačkoliv řada z nich k razantnímu poklesu rublu zatím mlčí či odmítá spekulovat, je zřejmé, že je čekají velké problémy. A první z firem už ztráty přiznávají.

Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý. foto: MAFRA - Radek Kalhous

Třeba královodvorská Juta už zastavila veškerý dovoz do Ruska. Firmy, které od ní kupují její textilie, nemají dost peněz na zaplacení. „S ohledem na kurz je pro ně těžké dostat se k potřebnému množství eur, v nichž v Rusku obchodujeme,“ vysvětlil šéf Juty Jiří Hlavatý.

Největší česká textilka není sama. Ztráty v desítkách milionů přiznal i kunovický výrobce letadel Aircraft Industries. Co říkají další české firmy na současnou situaci.

Hamé – Rusku věříme

Paštika Májka od firmy Hamé.

Společnost Hamé úspěšné vyváží do Ruska paštiky či kečupy. V zemi má dokonce výrobní závod. Firma se ale zatím brání dělat z ruské měnové krize konkrétní závěry.

„Je předčasné dovozovat dopady, zvláště když nyní existuje hodně neznámých a velmi těžko se předvídá, jak se celá situace vyvine. Každopádně ruskému trhu i nadále věříme, i proto nyní od nového roku posilujeme náš ruský závod o 100 nových pracovníků, abychom byli schopni uspokojit rostoucí poptávku po našich produktech,“ podotkl mluvčí Petr Kopáček.

Juta – Nemají nás z čeho platit

Juta je největší českou textilkou, zabývá se především výrobou technických textilií pro stavebnictví a zemědělství. Firma z Dvora Králové etos vyvezla do Ruska zboží za 240 milionů korun.

„Naši odběratelé v Rusku nám nemohou platit. S ohledem na kurz je pro ně těžké dostat se k potřebnému množství eur, v nichž v Rusku obchodujeme,“ řekl šéf Juty Jiří Hlavatý.

Ruští zákazníci nyní podle něj řeší možnost, že by Jutě její pohledávky splatili dodávkou surovin. Šlo by například o v Rusku vyrobený polypropylen, který je jednou z hlavních surovin pro výrobu Juty.

VÍCE K TÉMATU:

Alta – Situaci analyzujeme

Strojírenská skupina Alta dodává například obráběcí stroje či modernizuje výrobní linky.

Naposledy získala osmimiliardovou zakázku na válcovací linku pro Ašinský metalurgický závod. Rusko a státy v jeho okolí jsou pro brněnskou firmu klíčovým odbytištěm.

Alta ale zatím konkrétní být nechce. „Jsem mimo Českou republiku, situaci analyzujeme,“ vzkázal přes SMS mluvčí firmy Antonín Murgaš.

Aircraft Industries - Desítky milionů ztrát

Výroba letadla ve společnosti Aircraft Industries.

Aircraft Industries má ruské majitele a Putinova země je pro něj stěžejním trhem. Firma navazuje na tradici společnosti Let Kunovice a platí za největšího českého výrobce civilní letecké techniky.

Její manažeři tvrdí, že ji prudký pokles hodnoty rublu způsobil ztráty ve výši desítek milionů korun. „Dodávat v rublech je pro nás nyní katastrofa. Strašně nás to poškozuje,“ řekla generální ředitelka společnosti Ilona Plšková. Situace se podle ní neustále mění. „Přesné dopady na naše hospodaření budeme znát na začátku příštího roku. Podle nich budeme přemýšlet o tom, zda budeme schopni realizovat náš plán,“ dodala.

Škoda Auto – Překvapivý zájem

Ruští prodejci mladoboleslavské značky zaznamenaly skokový nárůst prodejů o desítky procent. Lidé se tam snaží utratit slábnoucí rubl za nemovitosti či právě auta. Zatím to pro firmu znamená přínos v desítkách kusů, ale pokud by trend vydržel, byl by přírůstek v desítkách procent.

Automobilka zatím situaci na svém třetím největším trhu komentuje velmi opatrně.

„Výroba vozů v našich ruských závodech běží aktuálně bez omezení. Situaci na ruském trhu i nadále sledujeme, v tuto chvíli však nebudeme spekulovat o dalším vývoji,“ řekl mluvčí automobilky Josef Baláž.

Home Credit – Zatím bez komentáře

Logo Home Credit

Poskytovatel spotřebitelských úvěrů Home Credit, který je součástí skupiny PPF Petra Kellnera, vykázal za devět měsíců letošního roku ztrátu 67 milionů eur (asi 1,85 miliardy korun), loni byla přitom firma ve stejném období v zisku asi 8,1 miliardy korun. Hlavním důvodem poklesu byl právě vývoj na klíčovém ruském trhu.

Jak nynější zrychlení pádu rublu letošní výsledek ovlivní, firma nesdělila. „Vzhledem k překotnému vývoji na trzích v Rusku zatím nemohu podat žádný komentář,“ řekl její mluvčí Milan Tománek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.