Lidovky.cz

O2 přiznává: U rychlého mobilního internetu nás čeká hodně práce

Ekonomika

  6:30
PRAHA - Mapy superrychlého internetu ukazují, že operátoři pokrývají Česko velmi rychle. Realita je ale jiná. I na „vybarvených“ místech lidé často loví moderní síť LTE marně, hlavně uvnitř budov. Šéf provozu O2 Petr Slováček otevřeně přiznává, že operátory čeká v pokrývání země ještě hodně práce.

Šéf provozní divize operátora O2 Petr Slováček. foto: O2

Není to zároveň jediná potíž, kterou klienti řeší. Jen malá část z nich má telefon (a speciální SIM kartu) vybavené pro příjem mohutně propagované sítě LTE. Tyto přístroje se většinou většinou pohybují ve vyšších cenových hladinách.

„Nějaké přístroje kolem pěti tisíc k dostání jsou, nicméně ta škála není moc velká. To se snad zlepší časem. V našem portfoliu nabízíme už jen telefony pro LTE,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Petr Slováček.

Lidovky.cz: Starší síť 3G – která ani ve velkých městech často není dostupná - už rozšiřovat nebudete. Jenže tu vzniká uživatelská propast. Lidé 3G nechytnou a novější LTE nyní funguje jen na části telefonů, většinou dražších. Co s tím?

Obecně máte pravdu. Prahu jsme „vyleštili“ a 3G tam běží poměrně dobře. V době, kdy tato síť vznikla, byla revolucí v mobilních datech. Ale LTE je technologicky úplně jinde, funguje na odlišných frekvencích. Investovat v současnosti do 3G je do určité míry odebírání peněz z něčeho, co je lepší. Vím, že dobré telefony umožňující používání LTE jsou v jiné cenové kategorii.

Lidovky.cz: Kolik vašich zákazníků takový mobil má?

Jde o 120 tisíc lidí, kteří mají vhodný telefon a speciální SIM kartu. V prosinci měl takový přístroj zhruba každý pátý zákazník s chytrým telefonem.

Lidovky.cz: U pokrytí rychlým internetem se vaše mapa výrazně liší od té, kterou publikoval v prosinci Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Proč?

Nejen konkurence dravých internetových firem nutí telekomunikační společnosti...

Tohle je třeba brát střízlivě a nedělat z toho velkou vědu. Ve finále to hlavní stejně řeknou zákazníci: jestli signál mají, nebo ne. ČTÚ podle svých pravidel uvádí na mapě vysílače, které dokončily testovací provoz. To je správný postup, ale rozdíl v udávaném pokrytí signálem LTE je pak markantní. Vysílačů na frekvenci 800 MHz máme v ostrém provozu přes 400. V naší mapě ale uvádíme i stanice ve zkušebním módu, v němž lze naplno využívat data a telefonovat. Takových stanic je více než 1 200. Obě strany mají rozdílné nástroje pro tvorbu mapy, můžeme se dohadovat, které jsou přesnější, ale rozdíly nejsou příliš velké.

Lidovky.cz: Podle státem daných pravidel je ale také nutné, aby bylo území pokryté silou signálu, který bude dostupný i v budově (byť by na místě žádné nestály). Vy ovšem jako pokryté uvádíte i území s takzvaným venkovním (slabším) signálem. Proč?

To je vysvětlení, proč se liší mapa podle kritérií licence a mapa operátora, který považuje takové pokrytí za dostatečné. Mapa ČTÚ pracuje s takzvaným vnitřním pokrytím, z něhož vyplývá nutná síla signálu. Pro nás je vždy nejlepší proměřit signál přímo na místě.

Lidovky.cz: Máte spočítáno, kolik bude nutné na těchto sporných místech dodat vysílačů, abyste splnili požadavky na pokrytí?

Díky frekvenci 800 MHz máme pokrytí LTE velké, ale síť není zahuštěná. Venkovská síť bude mít celkem asi 4 800 vysílacích stanic, dnes jich máme tisícovku. Základní pokrytí máme. Dnes můžete mít LTE signál v místech, kde to naše mapa deklaruje. Námi udávané procento (aktuálně 93 procent populace ČR pokryté rychlým internetem LTE nebo 3G – pozn. red.) je správné. Nicméně pro kvalitní pokrytí, včetně zmiňovaného vnitřního, musíme vysílače stavět dál. Letos budeme investovat více než loni. V tomto roce bychom měli mít okresy v kategorii A pokryté tak, jak ukládají podmínky licence.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Proč není na vyznačených místech plné pokrytí nejrychlejším internetem už nyní?

Pro loňský rok jsme zvolili postup, který byl pro budování vysílacích stanic nejvhodnější. Nechtěli jsme pokrývat jen velká města a zároveň jsme chtěli s LTE vyrazit na venkov. S pokrýváním jsme začali v polovině roku - kvůli licencím a výběru dodavatelů. Vytipovali jsme si připravené lokality, kde máme své věže. A kde není problém například se změnou stavebního řízení nebo věcným břemenem. Vybírali jsme místa, která jsou na venkově, není tam pokrytí signálem 3G a je možné je rychle postavit. Díky tomu se nám podařilo, spolu s T-Mobilem, udělat skoro tisícovku stanic.

Lidovky.cz: Čtenáři z Prahy a dalších míst, na nichž udáváte LTE signál, nám hlásili, že jej i s plně vybavenými telefony nechytí. Jak je to možné?

Zatím máme pokrytou část Prahy, takže se vám může stát, že v některém místě máte LTE signál, ale není to místo, které je pokryté lokální základnou. Signál na mobilu vidíte, ale když vejdete do budovy, tak ho ztratíte, protože vysílač nesvítí blízko. To se změní během prvních čtyř měsíců tohoto roku. Prahu a Brno dostavíme. Centrum metropole máme dnes v podstatě hotové. Pokud někde není pokrytí uvnitř nějaké budovy, je to stejný případ jako v minulosti se sítí GSM. Budovy potřebují vnitřní pokrytí vlastním vysílačem. Budeme ho muset do jednotlivých domů doplňovat. Ostatní krajská města nějaké pokrytí také budou mít, ale protože tam je poměrně kvalitní 3G síť, tak to pro nás není v tuhle chvíli priorita, ta půjdou až v další vlně.

Lidovky.cz: Lidi podle mě nejvíc rozčiluje, že na vašich mapách vidí plné pokrytí, ale realita je jiná. Signál LTE tam prostě nemají.

Samozřejmě, signál je jenom fyzika. U velkých baráků, které mají silná skla, je propagace dovnitř těžší, zvlášť když je tam více uživatelů. Nezbývá tedy nic jiného než v objektech pokrytí doplňovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.