Lidovky.cz

Medaři přelstili komisi Klasy. Analýzy byly průkazné, stát jim odebral značku kvality

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) odebral značku Klasa medu, který se prezentoval jako český, ačkoli v něm inspektoři odhalili pylová zrna z Číny a Východní Evropy. Tisková mluvčí SZIF Vladimíra Nováková serveru Lidovky.cz řekla, že výrobci nejsou povinni pro zisk značky Klasa předkládat pylovou analýzu a právě díky tomu se firmě Včelpo podařilo komisi Klasy přelstít.
Med - ilustrační foto.

Med - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jak často odebíráte značku Klasa výrobkům? Kolika celkem jste zatím značku odebrali?
V posledních letech byla značka odebrána pouze u sedmi výrobků, a to v roce 2012. Souhrnně šlo o porušení pravidel pro udělování národní značky Klasa, na jehož základě Hodnotitelská komise rozhodla o odebrání značky. Konkrétní produkty, kterým byla značka kvality odebrána, jsou uvedeny na www.eklasa.cz.

Lidovky.cz: Stalo se někdy, že by byla značka nějakému výrobku vrácena? Tedy že se výrobce „polepšil“?
K této situaci nedošlo. Výrobce by musel opět přihlásit výrobek ke schválení, absolvoval by tedy stejný postup jako při podání prvotní žádosti. Značka kvality Klasa je udělována jen prověřeným potravinářským a zemědělským výrobkům. Hodnotitelská komise při posuzování zohledňuje také všechna pozitivní ocenění, která už výrobek získal, brala by tedy na zřetel i negativní „reputaci“ – v tomto případě odebrání značky. Domníváme se, že opětovné udělení značky by v tomto případě nepůsobilo dobře především na spotřebitele a hrozila by „devalvace“ značky.

Lidovky.cz: Zaměřují se kontroly na výrobky Klasa více než na jiné? Nebo naopak méně, když už prošly přísným výběrovým řízením.
Výrobky oceněné značkou Klasa jsou pod neustálým dozorem kontrolních orgánů ze Státní veterinární zprávy (SVS) a Státní zemědělské a potravinové inspekce (SZPI) bez ohledu na to, jak přísným výběrovým řízením prošly. SVS a SZPI mají vlastní víceletý plán kontrol, podle kterého postupují. Četnost se liší podle rizika ve výrobě, například u masa, masných či mléčných výrobků probíhají četnější kontroly než u mlýnských výrobků. První kontrola zaměřená na nově oceněné výrobky probíhá vždy nejpozději do šest měsíců od udělení značky výrobku.

Falešný med z Číny měl značku české kvality Klasa. Už mu ji odebrali

Lidovky.cz: V případě „falešných medů“ se firma Včelpo proti nálezům inspektorů ohradila. Inspektoři prý neměli dostatečnou znalost pylové analýzy. Brali jste jejich stanovisko v potaz? 
SZPI nechala provést pylovou analýzu v Německu, protože na území Česka se neprovádí. Bylo odebráno šestnáct vzorků v období od čtvrtého listopadu do sedmnáctého prosince 2014. V devíti případech se laboratorními analýzami potvrdilo klamání ohledně geografického původu medu. Samozřejmě byly brány v potaz i argumenty, že na našem území nekvetou pouze tradiční druhy, ale i rostliny dovezené nebo vyšlechtěné pro podmínky v Česku. Závěry analýzy však byly natolik průkazné, že se nemohlo jednat o možnost náhodné „kontaminace“ ze skleníků s exotickými rostlinami. 

Lidovky.cz: Jak se mohlo stát, že nevyhovující výrobek obdržel značku Klasa?
Výrobce předkládá k hodnocení při udělování značky Klasa dokumentaci, která zahrnuje mimo jiné i laboratorní rozbory a původ suroviny. Toto vše je následně kontrolováno i ze strany kontrolních orgánů (SZPI a SVS). Pylová analýza však u medů povinná není. Zde jako informace o původu medu slouží při kontrolách Krajské veterinární správy kontrola dodavatelů, od koho výrobce med odebírá. Namátkově tuto pylovou analýzu může provést právě SZPI v rámci kontroly v tržní síti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.