Lidovky.cz

Rakouský bankovní mor se šíří do Německa. Úřady křísí postižené ústavy

Ekonomika

  7:35
FRANKFURT/VÍDEŇ - Potíže rakouské banky Hypo Alpe Adria se šíří jako nakažlivá choroba. Kromě hrozícího bankrotu Korutan, které za banku ručí, musí řešit problémy i některé německé finanční domy, které rakouské bance půjčily.

Německo, peníze foto: Shutterstock

Například Německá bankovní asociace (BdB) zachraňuje menší hypoteční banku Düsseldorfer Hypothekenbank (DüsselHyp), která odnesla rozhodnutí rakouské vlády, že nebude nadále platit dluhy Hety – takzvané špatné banky nacpané nedobytnými pohledávkami z Hypo Alpe Adria. 

DüsselHyp podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2013 držela dluhopisy Heta v hodnotě 348 milionů eur. Oproti tomu výše jejího jádrového kapitálu, tedy ukazatele, který se používá k výpočtu kapitálové přiměřenosti, činila pouhých 250 milionů eur.

Ostatně ratingová agentura Fitch dala bance ratingovou známku C – velmi pravděpodobný krach. 

„Fond ochrany vkladů, který je pod naší správou, dává záruky za to, že uchrání banku od ztrát způsobených dluhopisy Hety, a odstraní tak současné bezprostřední riziko. Cílem je pak převzetí Düsseldorfer Hypothekenbank,“ uvedla BdB v prohlášení.

„Německé kryté dluhopisy mají v Evropě výbornou reputaci a banky pravděpodobně cítily, že nemůžou tento ‚brand‘ nechat trpět,“ vysvětluje Christian Hamann, analytik Hamburger Sparkasse, důvody záchrany. 

„Rovněž je mnohem levnější poskytnout záruky než vstupovat do banky, kterou jste nechali padnout,“ dodal Hamann v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Další záchranná akce

Za sedm let je to však už podruhé, co asociace musí banku zachraňovat. První finanční injekci dostala DüsselHyp během hypoteční krize v roce 2008 poté, co banka v důsledku kolapsu amerického hypotečního trhu musela odepsat miliony eur.

V roce 2010 pak banku od asociace koupil americký investiční fond Lone Star, který teď ústav opět předá zpět do rukou BdB.

Před objevením nových problémů chtěla hypoteční banku koupit skupina mezinárodních investorů v čele s londýnskou společností Attestor Capital. S obchodem je ovšem v současné situaci konec.

DüsselHyp v tom ale rozhodně není sama. Od března, kdy rakouská vláda oznámila konec podpory Hety, přiznalo asi 11 německých bank, že jejich expozice vůči dluhopisům této špatné banky činí celkem asi 2,3 miliardy eur.

To je ale jen několik bank. Podle ratingové agentury Fitch v důsledku odpisů dluhopisů Hety dojde ke snížení výnosů německého bankovního sektoru asi o tři miliardy eur, čili zhruba o deset procent.

Mezi další německé banky, vůči kterým má Heta závazky, se řadí například regionální ústav NordLB, jehož expozice činí asi 380 milionů eur. Nejhůř je na tom patrně Bayerische Landesbank, která v minulosti Hypo Alpe Adria spoluvlastnila.

Ta má držet dluhopisy až za 2,35 miliardy eur. Její představitelé sice teď připustili, že část dluhopisů budou muset odepsat, konkrétní výši expozice však banka plánuje zveřejnit až koncem března.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.