Lidovky.cz

Ekonomika

Jídlo zdraží, varují prodejci. Bojí se novely omezující vliv řetězců

PRAHA - Novela zákona o významné tržní síle může zdražit potraviny a narušit trh. Z regulace budou těžit výlučně dodavatelé a v konečném důsledku postihne zákazníky.Tvrdí to Svaz obchodu a cestovního ruchu. Novela může podle něj vést i ke snížení podílu českých potravin v obchodech.
  11:15

Největší obchodní řetězce připravují společné prohlášení premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

„Novela zákona povede u obchodních řetězců ke standardizaci podmínek a de facto k vyloučení svobodné soutěže. Brání obchodnímu vyjednávání a za vše hrozí doslova likvidačními sankcemi. Výsledkem bude zvýšení cen zboží,“ řekla prezidentka svazu Marta Nováková.

Řetězec Globus musí zaplatit miliony za zneužití síly na trhu

Podle ní má novela diskriminační charakter, protože se vztahuje pouze na obchodníky. Mnozí dodavatelé mají také významnou tržní sílu, dodala Nováková.

Riziko sankcí za jednání s tuzemským dodavatelem může podle svazu způsobit, že obchodník od něj raději nekoupí zboží pro své prodejny, které jsou často i v zahraničí. To by znamenalo propad exportu potravin a zboží od českých výrobců i snížení konkurenceschopnosti českých potravin, uvedl svaz.

Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin. 

Pokuta jen pro dva řetězce

Zneužitím významné tržní síly bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje. Novela také ruší šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat zneužití významné tržní síly a zneužití významné tržní síly definuje obecněji. Novela zákona je nyní ve Sněmovně v prvním čtení.

Zákon o významné tržní síle nabyl účinnosti 1. února 2010. Za pět let účinnosti byly pokutovány dva řetězce. Naposledy loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal pokutu 7,144 milionu korun Globus. Společnost v dubnu uvedla, že antimonopolní úřad s ní zahájil správní řízení již v lednu 2011 kvůli delším lhůtám splatnosti faktur za dodané zboží.

„Rozhodovací praxe ÚOHS je zcela zavádějící a zmatečná. Neexistují žádná pravidla, vydávaná rozhodnutí jsou obsahově neudržitelná. Novela v tomto směru nic nemění,“ upozornil vedoucí oblasti Právo&Compliance ve společnosti Kaufland Igor Kremla.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.