Lidovky.cz

Kellner ovládne pevné linky, O2 zůstane na burze

Ekonomika

  16:03
PRAHA - PPF vykoupí menšinové akcionáře nové společnosti Cetin. Od vlastníka pevných linek si půjčí 32,2 miliardy korun, čímž splatí úvěr na nákup celého O2. Samotný operátor zůstane na burze.

Petr Kellner. foto: PPF

Skupina miliardáře Petra Kellnera plánuje zcela ovládnout vlastníka pevných telefonních sítí v Česku. Společnost Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin) se k zítřejšímu dni odštěpí od operátora O2 a PPF chce vykoupit všechny její menšinové akcionáře. Ty kteří na nabídku odkupu nepřistoupí, čeká pravděpodobně vytěsnění.

Nabídku na odkup dostanou jednak ti, kteří hlasovali proti rozdělení společnosti na její Valné hromadě koncem dubna. Cena bude stanovena podle nového znaleckého posudku, jenž má být zveřejněn v nejbližších dnech. Druhou, nezávislou nabídku s možná jinou cenou, ale pak dostanou i všichni ostatní, zbylí vlastníci akcií Cetinu, který se již nebude obchodovat na burze.

Refinancování úvěru na O2

Vzpoura v Kellnerově O2. Malí akcionáři se spojují proti majiteli

Od nové společnosti Cetin si pak PPF vezme půjčku ve formě takzvané finanční asistence ve výši 32,2 miliardy korun. Splatí s ní úvěr, který si skupina vzala od syndikátu bank na koupi celého O2 od španělské Telefóniky. Přesun dluhu na vlastníka infrastruktury, která slouží jako kvalitní zajištění, pravděpodobně žádaly samy banky a Kellnerovi lidé za to dostanou výhodnější podmínky financování.

Právě kvůli refinancování úvěru a jeho zajištění samotnými pevnými linkami a dalšími hmotnými aktivy, se dlouhodobě spekulovalo o stažení celého operátora z burzy a vytěsnění menšinových akcionářů. Formálně je dnes vlastníkem většiny akcií a příjemcem miliardového úvěru dceřinná holandská společnost PPF Arena 2 BV. Nakonec ale PPF zvolila poněkud odlišnou variantu rozdělení společnosti a ovládnutí a zatížení úvěrem jen její poloviny.

O2 zůstává na burze, ale za jakou cenu?

Další, v pořadí třetí, nabídka odkupu akcií se bude týkat i vlastníků akcií “odlehčeného” O2. Miliardovým úvěrem nezatížený operátor bez infrastruktury má ale podle PPF zůstat dále na pražské burze. Skupina uvedla, že “nebude usilovat o stažení těchto akcií z burzy a naopak hodlá všestranně podporovat jejich obchodovatelnost.”

Hlavní otázkou pak zůstává, za jakou cenu se od zítřka budou na burze akcie samostatného O2 obchodovat. Počáteční referenční cena byla v pátek stanovena na 49,90 korun. Pro odštěpenou neobchodovanou společnost Cetin pak na 150 korun. V součtu tedy celé dvě stokoruny, což je více, než konečná cena 177,60 korun za kus platná na burze před přerušením obchodování minulý čtvrtek.

Žaloba minoritářů

Postup PPF se dlouhodobě nelíbí minoritním akcionářům, kteří se sdružují především kolem investora Tomáše Hájka. V pátek přitom jejich právní zástupce v rozhovoru pro server Patria Online oznámil, že proti rozdělení společnosti podali žalobu. V té se odvolávají na nedodržení procesních náležitostí, tak i na údajné zneužití většiny ze strany PPF.

Cílem minoritních akcionářů je podle jejich dřívějších prohlášení dosažení lepší ceny za odkup. Bude proto zřejmě rozhodující kolik nabídne PPF v rámci povinného odkupu akcií Cetinu a následně ve dvou dobrovolných kolech i za akcie operátora O2.

Jak PPF ovládla české telefony a co bude dál? Čtěte v zítřejších Lidových novinách.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.