Lidovky.cz

Chmurná vize dr. Zkázy: Světová ekonomika skončí jako Titanik

USA

  12:30
PRAHA - Mohlo by se zdát, že recese v Česku i ve velkých světových ekonomikách je za námi a teď zbývá přijít jen na to, jak pokračovat dál. Podle Marka Fabera, švýcarského investora, který je znám pro své chmurné výhledy jako doktor Zkáza, se však krize může velmi brzy vrátit jako bumerang.

Investor Marc Faber přezdívaný doktor Zkáza. foto: Archiv Mafra

„Kolaps je nevyhnutelný, centrální banky přivedou svět ke krachu,“ říká Faber v rozhovoru pro Index LN. Dodal přitom, že co se týče světové ekonomiky, připadá si, jako by plul na Titaniku.

„Hádáme se o to, kdo bude mít nejlepší místo na palubě – tedy kterým investicím se bude nejvíc dařit, a místo toho bychom si měli každý hledat svůj záchranný člun,“ říká Faber. Mohou za to podle něj centrální banky, které drží uměle vysoko ceny akcií a dalších finančních instrumentů. Problémy se přitom prý mohou objevit velmi záhy.

ČTĚTE TAKÉ:

Faber očekává, že ve Spojených státech, jejichž ekonomika je největší na světě, a tedy klíčová i pro vývoj v Evropě, přijde nová recese už během příštího půlroku. 

Už čísla o vývoji HDP za první čtvrtletí byla v USA velkým zklamáním, když se hospodářství propadlo o 0,7 procenta. Americká, stejně jako ta evropská, ekonomika totiž dle Fabera není stále vůbec zdravá. 

Naopak. „Oficiální statistiky o americké ekonomice nezachycují realitu. Ve skutečnosti je americká ekonomika stále velmi slabá, i přes ,skvělá‘ čísla o klesající nezaměstnanosti a růstu HDP. Trh práce se sice zlepšil, to je pravda, ale na svědomí to mají málo placená a přechodná místa,“ říká Faber. 

Nevěří ani Číně

Proto také podle něj americká centrální banka Fed letos nezvýší úroky. Na to se přitom všichni analytici a ekonomové připravují. Američané drží od vypuknutí krize úroky blízko nuly, podobně jako je tomu v Česku i v Evropě. To, že je začnou zvedat, má být definitivní tečka za krizí. Nízké úroky totiž podporují slabou ekonomiku.

Růst může tedy začít, až když bude hospodářství skutečně zdravé, což bylo avizováno na letošní rok. Jenže už na posledním zasedání americká centrální banka začala trochu brzdit, když naznačila, že zvyšování úroků bude velmi pomalé.

Podle Fabera nakonec nepřijde vůbec právě kvůli tomu, že by to největší ekonomika světa neustála. Naopak Američané prý mohou začít hospodářství podporovat dalším tištěním peněz. Podobně skepticky se Faber vyjadřuje i k Číně, o které prohlásil, že věřit čínským údajům o HDP je jako věřit na Ježíška.

Prognostik, nebo šarlatán?

Faber patří k ekonomům, kteří dlouhodobě předpovídají ekonomickou katastrofu. 

Jeho oponenti tvrdí, že jen tak dlouho opakuje, že trhy budou klesat, až se to jednoho dne skutečně stane. Nicméně poměrně úspěšně odhadl krach na burze v roce 1987 iv roce 2008, na druhou stranu se i častokrát zmýlil. 

Třeba když v říjnu 2009 očekával pád cen akcií v USA, místo toho se do dnešního dne jejich cena zdvojnásobila.

Rozhovor s Markem Faberem čtěte v magazínu LN Index, který vychází v pondělí 29. června.

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.