Lidovky.cz

Bělorusové pálí legální samohonku. Luxusní produkt, po němž neoslepnete

Ekonomika

  11:30
SLONIM (BĚLORUSKO) - Domácí pálenka zvaná samohonka vyráběná zpravidla ruskými venkovany, která byla velmi populární v bývalém Sovětském svazu, má v Bělorusku svou legální verzi. Jedna tamní firma se pustila do její produkce ve velkém měřítku.

Samohonka v Rusku. Ilustrační foto. foto: ČTK

Průmyslově vyráběná samohonka, k níž se stejně jako k té domácí přikusují kyselé okurky a slanina, si podle jejích producentů zachovává chuť i vzhled skutečné domácí pálenky. 

Její velkou výhodou je to, že se její pijáci nemusejí obávat, že přijdou o zrak nebo dokonce o život, jak se to často s pančovanou a špatně destilovanou samohonkou stávalo.

ČTĚTE TAKÉ:

„Samohonka má u nás starou tradici. Způsob, jakým ji lidé na venkově pálili, jí dodával harmonickou, jemnou chuť. A nebolela po ní hlava,“ vysvětluje Michal Akulik, ředitel palírny Slonimsky ve Slonimu, asi 200 kilometrů jihozápadně od Minsku. 

Tato palírna je v Bělorusku jediná, která počátkem srpna získala povolení samohonku vyrábět.

„Naše samohonka jemně uvolňuje a zanechává jasného ducha. Když jí vypijete rozumné množství, má dokonce stimulující účinky,“ podotýká zcela vážně Akulik.

Tajné palírny v lesích

Domácí pálení alkoholu bylo za carského Ruska a pak za Sovětského svazu zakázáno. Ani v Bělorusku dnes není povoleno. Úřady dovolily jen palírně Slonimsky a několika muzeím folklóru, aby ji prodávaly.

Běloruští venkované však nikdy samohonku nepřestali pálit a po staletí zdokonalovali její výrobu i přes rizika, která to s sebou neslo. Po pádu SSSR dokonce její domácí produkce značně vzrostla. Nápoj se tehdy pálil tajně v lesích, takže policie nemohla najít vlastníka palírny, když na nějakou narazila.

Poučení z metanolové kauzy: klesá poptávka po pochybném alkoholu

Samohonka se vyrábí z žita nebo tritikále, což je hybridní obilnina, která vznikla křížením žita a pšenice. V Bělorusku se hojně pěstuje. Proces výroby je podobný jako u koňaku nebo whisky.

Palírna Slonimsky respektuje tradici výroby samohonky, jejíž chuť je jemnější, než je tomu u vodky. Prodává dvě verze nápoje: první se jmenuje Dědečkův utrejch a má 42 procent alkoholu, druhý je Divoch a má 47 procent alkoholu.

Zatímco litr vodky stojí v Bělorusku v přepočtu od 95 do 120 korun, obě verze oficiální samohonky stojí v přepočtu asi 220 korun. Jde o luxusní produkt, který je určený především pro turisty; také se prodává jen v prodejnách duty-free.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.