Lidovky.cz

Hrají malé děti násilné hry? Rodiče doporučený věk nezajímá, tvrdí prodejci

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Rodiče neřeší, jestli si dítě koupí a hraje násilnou hru, neboť doporučený věk uvedený na krabicích je pouze orientační. Zákon totiž obchodníkům prodat takový titul nezletilému nezakazuje. “Čeští rodiče doporučený věk moc neřeší,“ popisuje svou zkušenost manažer obchodu s hrami Martin Schovanec.

Dítě v obchodě s videohrami. foto: Shutterstock

Násilí, sprostá slova, ale i explicitní násilné nebo erotické scény. Jsou počítačové hry, které si v některých výjevech nezadají ani s těmi nejbrutálnějšími filmy. Přesto je rodiče neváhají koupit svým ratolestem.

„Čeští rodiče doporučený věk moc neřeší a berou to spíše jako takové doporučení, ne něco, co jim vyloženě zakazuje, aby jejich potomek něco takového hrál,“ tvrdí manažer obchodu s hrami Xzone Martin Schovanec.

Zákon obchodníkům navíc nenařizuje, že krabici s titulem, která je označena nálepkou „od 18 let“, nemohou prodat nezletilému. Mezi dítětem a násilnou hrou tak stojí většinou pouze informovanost rodiče, nebo uvážlivost prodejce.

Třetina koupených počítačových her leží v šuplíku. Uživatelé je ani nespustí

„Na našich prodejnách to obsluha hlídá. Občanku ale většinou nechceme. Pokud přijde na prodejnu na první pohled nezletilý kluk ze základní školy a chce si koupit hru od osmnácti let, tak mu ji neprodáme,“ popisuje praxi Schovanec.

Vulgarity od 16, sexuální scény od 18 let

Česká republika používá pro hodnocení her hodnotící systém PEGI. Ten využívá většina evropských zemí a Izrael. PEGI hodnotí hry podle určitých kritérií. Pokud se například v titulu objevuje násilí, neměl by se produkt dostat do ruky dětem mladším dvanácti let. Sprostá slova navýší věkovou hranici o další čtyři roky - na 16 let.

Aby byla hra doporučená od 18 let, musí se v ní nejčastěji vyskytovat sexuální scény či narážky či v titulu zaznít rasistické hlášky. PEGI se tak snaží podchytit všechny škodlivé prvky a pomocí nálepek je srozumitelně vysvětlit.

Obrázek ze hry DayZ.

Obchod s elektronikou Alza narozdíl od Schovance věří, že si rodiče hlídají, co jejich dítě zrovna hraje. „Věříme tomu, že rodiče naprosté většiny dětí jsou natolik rozumní, aby své děti před případně škodlivým obsahem her ochránili,“ řekla mluvčí Šárka Jakoubková. Systém hodnocení PEGI je podle nich prý dostatečný.

PEGI čeští rodiče neznají

Organizace ISFE ale provedla v roce 2012 celoevropský průzkum, který se zabýval preferencemi hráčů, jejich věkovým složením i znalostí systému PEGI. Výsledky pro Česko nedopadly dobře.

Označení her podle věku ratingovým systémem PEGI.

Zjistilo se, že hodnocení her PEGI zná pouze 28 procent českých rodičů, což byl nejhorší výsledek ze všech evropských zemí, které byly do průzkumu zapojeny. Například ve Francii systém znalo až 74 procent rodičů.

Na trestuhodné výsledky tehdy reagoval i prezident Asociace herního průmyslu ČR a SR Dušan Benža. „Výsledky průzkumu v oblasti využívání PEGI hodnocení v Česku jsou alarmující,” řekl tehdy. Asociace na to zareagovala informačními letáky a bezplatnou telefonní linkou.

Zákon není potřeba, říkají

Měl by stát vyžadovat dodržování doporučeného věku zákonem? Podle prodejců to není nutné. „Obecná informovanost k tomuto tématu je v dnešní době velmi dobrá a informační zdroje lehce dostupné,“ míní například Jakoubková. „Osobně nemám nic proti zákonu, ale nepovažuji to za řešení. Spíše by byla lepší osvěta rodičů a apel na ně, aby se občas podívali, co jejich děti hrají,“ míní Schovanec.

Podobného názoru je i herní novinář Jaromír Möwald. „Zákon není nutný. Trh se, alespoň co se České republiky týče, umí velmi dobře samoregulovat a namísto zákonných opatření bych viděl spíše cestu v osvětových kampaních,“ navrhuje.

Dítě by mělo přes potencionální právní úpravu i tak mnoho možností, jak se k násilnému titulu dostat. Hra se dá například pořídit nelegálně na internetu či prostřednictvím digitální distribuce, kde od koupi titulu dělí pouze odkliknutí prohlášení, že uživatel dosáhl určené věkové hranice.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.