Lidovky.cz

Běženci telefonují, posílají peníze. Na krizi vydělávají banky i operátoři

Ekonomika

  7:00
MILÁN/BUDAPEŠŤ/BERLÍN - Zisky firem prudce rostou, pomáhá jim evropská uprchlická krize. Utečenci se bez mobilu neobejdou. Velký zájem je také například o rychlé posílání peněz.

„Chceme Německo“. Spolková republika je vysněnou destinací mnoha migrantů. foto: Reuters

Na hlavní nádraží v italském Miláně přijíždějí denně stovky uprchlíků. Ještě než se dostanou k pracovníkům místní charity, policistům či úředníkům, obvykle hned po výstupu z vlaku zamíří k zaměstnancům telekomunikační firmy Lycamobile.

Ti se, označeni logem firmy, pohybují v davu a nabízejí běžencům telefonní karty. Zdarma. Po nabití karty ale mohou uprchlíci se zvýhodněným tarifem volat prakticky z celé Evropy, včetně zemí, kam většina z nich směřuje. Tedy zejména z Německa, Nizozemska nebo skandinávských států. A Lycamobile navíc nabízí i internet.

Němci vyčíslili přínos uprchlíků. Bez nich přijdou potíže, varuje analýza

„Fungující chytrý telefon je totiž na útěku dnes tím nejdůležitějším prostředkem, bez kterého se běženci neobejdou. Proto se hned po příjezdu shánějí po možnosti připojení,“ popsal situaci v Miláně redaktor internetového serveru Bayerische Rundschau (BR).

Server se zaměřil na místa s největším přílivem běženců. Zejména na jihu Evropy.

Firma Lycamobile se rozhodla velkorysé příležitosti ve formě tisíců nových zákazníků využít. Své služby nabízí na nádražích, v táborech, na shromaždištích, prostě všude tam, kde se uprchlíci pohybují. A velmi úspěšně.

„Jen v Itálii se letos zvedl obrat Lycamobilu o 15 procent, což představuje zhruba jednu miliardu eur,“ napsal server BR. A nikdo nepochybuje, že je to právě kvůli zájmu uprchlíků. Běženci telefon využívají nejen k udržování kontaktů s příbuznými, ale i k přístupu na web.

Výdělečný penězovod

Na uprchlické vlně ale vydělávají i banky a firmy převádějící rychle peníze, zejména americká společnost Western Union. Ve městech s velkým počtem uprchlíků jsou její pobočky doslova v obležení.

Western Union dokáže převést peníze z jedné země do druhé během pár minut. Jeden zákazník složí peníze v jedné pobočce třeba v Sýrii, druhý zákazník s příslušným povolením a kódem si je pak může v cizině vyzvednout.

Malý chlapec ve vlaku, který maďarská policie zasvila u Bicske.
Vlak měl jet na hranice s Rakouskem. U Bicse, policie nechala všechny běžence...

Server BR cituje jednoho z nejmenovaných spolupracovníků Western Union, který tvrdí, že také na převodu peněz se dají dnes díky uprchlíkům vydělat miliony.

Oblíbený je mezi uprchlíky zejména Facebook, jehož prostřednictvím jim mimo jiné nabízejí své služby převaděči a různé agentury. Ti zařizují jak odjezd z domovské země, tak přepravu po Evropě.

„Existují tisíce facebookových stránek, na nichž převaděči verbují své zákazníky. Je to nový, neprávem podceňovaný fenomén v oblasti uprchlictví,“ uvedl Frank Laczko z Mezinárodní organizace pro migraci.

Nejdřív zásuvka, pak teprve jídlo

Částky za „převoz“ například ze Sýrie se pohybují v řádu tisíců eur, k tomu ale různé agentury na Facebooku nabízejí například falešná víza do schengenského prostoru nebo německé řidičské průkazy. A to s předáním nikoliv v Sýrii, ale třeba až v Itálii.

Aby uprchlíci měli dostatek informací, které jim pomohou na útěku, potřebují telefon a přístup na internet.

„Proto se dříve než po jídle shánějí po zásuvce,“ tvrdí redaktor BR. A tržby různých telefonních operátorů strmě rostou.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně jako telefonní operátoři či banky dnes mohou vydělat na uprchlících i různí hoteliéři. Například v Německu platí stát či spolková země za ubytování uprchlíka kolem 20 eur na osobu.

Na druhou stranu rozhodně neplatí, že všichni běženci mají plné kapsy peněz a dohadují se prostřednictvím svých chytrých telefonů a sociálních sítí o tom, kde a za jakou cenu seženou falešné dokumenty.

Řada charitativních organizací upozorňuje, že naprostá většina běženců takovými možnostmi vůbec nedisponuje. Chtějí se jen telefonicky nebo přes internet spojit se svými příbuznými v domovské zemi.

Lidé zvedají své děti nad hlavy davu.

Například rakouský T-Mobile tak přišel s iniciativou, jejíž prostřednictvím se chystá nabídnout charitativním organizacím zdarma stovky telefonních karet, které by pak charita rozdala uprchlíkům v táborech.

Karty ale mají jen velmi omezenou kapacitu pro stahování dat, a měly by proto údajně sloužit jen k udržení základního kontaktu s domovem. Pokud by žadatel o azyl chtěl telefonovat nebo „surfovat“ více, musel by si kartu dobít z kapesného.

Už dnes ale někteří politici proti takovému zvýhodňování běženců protestují. Například šéf Strany svobodných Heinz Christian Strache označil snahu mobilního operátora nabídnout běžencům volání a internet zdarma za „plivnutí do tváře“ všem chudým Rakušanům či bezdomovcům, kteří na rozdíl od uprchlíků s něčím podobným počítat nemohou.

Pomoc v cizím prostředí

Podobně se ale snaží usnadnit žadatelům o azyl mobilní komunikaci i některé firmy a jednotlivci v Německu.

Argumentují tím, že běženci potřebují jak kontakt s domovem, tak jim internet může pomoci v lepší orientaci v neznámém prostředí a ve zvládnutí cizího jazyka.

Někteří aktivisté proto platí přístup k internetu běžencům ze svého, případně se skládají na zařízení, která umožní práci s internetem zdarma přímo v utečeneckých táborech. Většina táborů v Německu totiž bezplatný přístup k internetu nenabízí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.