Lidovky.cz

Peníze z AVG a Avastu pomohou jejich nástupcům v Česku

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Až 125 milionů dolarů půjde na rozvoj nadějných technologických firem z celého světa. Část těchto investic přitom bude pocházet i z Česka. Do oboru je napumpuje fond Evolution Technology Fund investiční společnosti Evolution Equity Partners (EEP).

Evolution Equity Partners foto: www.evolutionequity.com

Za touto společností stojí hlavní investor původem české softwarové společnosti AVG Richard Seewald spolu s bývalým technologickým ředitelem této firmy Karlem Oblukem a spoluzakladatelem konkurenčního Avastu Eduardem Kučerou.

Nadační fond Avast: Tak trochu jiná charita

Pojem startup, označující malou firmu rostoucí o stovky procent ročně, se dnes stal trendy slovem, které firmám propůjčuje image mládí, originality a potenciálu. EEP však své peníze nedá každému začátečníkovi. Soustředit se bude na již zavedené společnosti, které mají za sebou nejrizikovější fázi vývoje. Například na ty, které jsou úspěšné doma a rády by podnikly mezinárodní expanzi. I proto EEP věří, že mu 12 až 15 vybraných firem vložené peníze zhodnotí třikrát až pětkrát.

Sázka na jistotu

Fond už nastřádal 70 milionů dolarů z cílových 125, které chce v příštích třech až pěti letech proinvestovat. Deset milionů teď vložil do společnosti Onapsis, věnující se bezpečnosti podnikových aplikací SAP a Oracle. Kyberbezpečnost obecně bude tvořit největší část portfolia, půjde na ni zhruba polovina všech peněz. Zbytek zamíří do podnikových řešení a uživatelského softwaru.

Vláda přišla se strategií kybernetické bezpečnosti na dalších pět let

„Kybernetická bezpečnost je nejjistější investice. I když bude krize, na bezpečnosti šetřit nebudete, protože to pro zachování vašeho podnikání zkrátka není možné,“ vysvětluje své důvody Seewald s tím, že trh bezpečnostních technologií a služeb dosáhne příští rok 86 miliard dolarů. V oboru přitom není začátečníkem. Před čtrnácti lety byl jedním z prvních, kdo poskytl peníze antivirové společnosti AVG a při jejím vstupu na burzu investorům pomohl za 7,5 procenta akcií vydělat 64 milionů dolarů. V Česku Seewald investoval ale také třeba do Equa bank, Kofoly, portálu Centrum.cz nebo výrobce nanovláken Elmarco.

České peníze

Tím ale česká stopa v novém fondu nekončí. Kromě řady Seewaldových kolegů z AVG je mezi zakladateli fondu i veteráni české technologické scény – bývalý vysoký manažer AVG Karel Obluk a jeden ze zakladatelů rovněž české antivirové firmy Avast Eduard Kučera. Není přitom zatím vůbec běžné, aby Češi investovali velké peníze do zahraničních technologických společností. Investic by se ale mohly dočkat i české firmy.

„To víte, vždycky s někým jednáme,“ říká v rozhovoru pro LN k možnostem investic do tuzemských firem Seewald. A koho hledá? „Důležité jsou tři věci. První je stabilní manažerský tým, který je schopen posunout společnost dopředu. Druhá je produkt, který musí zapadat do volných míst na trhu a třetí je jeho mezinárodní potenciál. Pokud firma splňuje tyto tři základní kritéria, pak je pro nás zajímavá,“ dodává.

Miliony vydělané na AVG a Avastu tak dost možná pomohou najít nástupce těchto dnes už globálních lídrů v oblasti počítačové bezpečnosti, které mají více než 200 milionů uživatelů po celém světě. Jejich úspěch navíc přitáhl k regionu střední Evropy značnou pozornost.

„Středoevropský trh je pro investory velmi zajímavý. Nabízí mix stability vyspělých zemí a dynamiky rozvíjejících se ekonomik,“ uvádí Seewald s tím, že investoři v jeho fondu pochází z celého světa, včetně ČR, a jde o soukromé osoby i firmy. Podíl kapitálu evropského a amerického kapitálu je zhruba půl na půl.

Seewaldův tým lidí tvoří zkušení technologičtí investoři, kteří se v oblasti kybernetické bezpečnosti pohybují více než deset let. Kromě zmíněného AVG mají v historickém portfoliu investic firmy jako OpenDNS, 60K, NejTV, SecurityScorecard nebo úspěšnou českou společnost Cognitive Security. Ta vznikla teprve v roce 2009 jako výsledek výzkumného projektu na Českém vysokém učení technickém a už v roce 2013 ji koupil americký technologický gigant

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.