Lidovky.cz

Sehnat nájemníka netrvá ani měsíc. Nejjednodušeji to jde v Plzeňském kraji

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Šest tisíc korun, ale i více než dvojnásobek. Takové je cenový rozptyl, v němž si bylo možné v březnu až dubnu letošního roku pronajmout v Česku byt. Šlo o ceny inzerované na nejnavštěvovanějším tuzemském realitním portálu Sreality.cz a o takzvané mediány, pro něž platí, že se nacházejí přesně uprostřed rozpětí, za něž se byty pronajímaly.

Za nájem zaplatí nejvíce lidé v Praze a Brně. foto: Lidové noviny

Nejsnáze se byty pronajímají v Plzeňském kraji, nejhůře v Libereckém. V cenách vévodí Praha, Ústí nad Labem je ani ne na půlce. Nejlevnější nájmy jsou podle těchto statistik v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, nejdražší pak v Brně a Praze.

Satelity za Prahou ztrácí kouzlo. Zpět do metropole se stěhuje stále více lidí

Byty k pronájmu se nabízejí téměř výhradně ve větších městech, nabídka v malých obcích je relativně slabá. Jen Ústí nad Labem a Zlín jsou krajskými městy, která se na nabídce bytů k pronájmu v regionu podílejí jen asi třetinou. Je to ovšem dáno tím, že v těchto krajích jsou i další významná sídla (na Ústecku například Děčín, Teplice a Litoměřice), kde je bytů k pronájmu rovněž relativně velké množství.

Ve většině ostatních krajů tvoří nabídka v jejich správních centrech zhruba polovinu trhu, Plzeň a Brno se na trhu nájemního bydlení ve svých krajích podílí dokonce více než osmdesáti procenty. Určitý vliv na to má i univerzitní prostředí v těchto městech.

Regionální srovnání cen bytů a bytových pronájmů.

Podle údajů Sreality.cz bude majitel bytu hledat nájemníka zhruba dva týdny až měsíc. V tomto rozmezí se pohybuje medián počtu dní od uveřejnění do smazání inzerátu. Nejdéle trvá hledání v Libereckém kraji (29 dní, nejrychleji najde byt nájemníka v Plzeňském kraji (15 dní).

V případě krajských měst je situace trochu jiná, nejdéle trvá pronajmutí bytu v Karlových Varech – zhruba 30 dní, Plzeň si ponechává svůj primát města, kde se byty pronajímají nejsnáze – za poloviční dobu. Praha je zhruba ve středu rozmezí, na pronajmutí tu byt čeká asi tři týdny.

Co se cen týče, v regionech a samotných krajských městech se podle údajů Sreality.cz zásadně neliší. Je to dáno tím, že pronájmy se odehrávají v drtivé většině ve velkých městech a levnější bydlení v malých sídlech do statistik příliš nepromlouvá. Zatímco v Ústí nad Labem nebo v Ostravě je medián výše nájmů šest, respektive 6,5 tisíce korun, v Praze se byty pronajímají v mediánu za 13 tisíc.

Návratnost? V Ústí osm let

Ve většině regionů i krajských měst se medián pohybuje mezi sedmi až sedmi a půl tisíci korun, výjimkou je Středočeský a Zlínský kraj s osmi tisíci. Nejvíce pak vyčnívá Jihomoravský kraj, kde zásadní podíl Brna na nájmech zdvihá hladinu na 9375 korun.

Ceny za metr čtvereční se v republice pohybují od 114 korun v Moravskoslezském kraji až po 216 korun v Praze. To znamená, že rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší hodnotou je zhruba dvojnásobný. V porovnání s cenami nemovitostí jsou to tedy mnohem menší rozdíly.

Podle mediánů nabídkových cen z portálu Sreality.cz se v březnu a dubnu letošního roku dal byt v Moravskoslezském kraji koupit průměrně za necelých 13 tisíc korun za metr čtvereční, zatímco v Praze to bylo přes 56 tisíc korun. Ostrava a její kraj tedy nabízí vyšší výnosy nájmů než Praha.

Jako nejatraktivnější se z hlediska výnosů jeví Ústecký kraj, kde se medián ceny bytů pohyboval na úrovni 7536 korun, tedy na méně než 13,5 procenta cen v Praze, výše nájmů je přitom zhruba jen na úrovni 46 procent těch pražských. Případní investoři tu ovšem vzhledem k povaze kraje nesou vyšší riziko, které statistiky nemohou zahrnout.

Návratnost investice do bytu se tedy v jednotlivých oblastech republiky výrazně liší. Zatímco v Ústí nad Labem se peníze mohou vrátit v průměru za osm let, v Praze je to asi trojnásobek, tedy 24 let.

Prodat byt trvá déle

Za pozornost stojí i údaje o absolutním počtu nabízených bytů. V březnu a dubnu letošního roku je v nabídce portálu Sreality.cz 22 291 bytů k pronájmu. Pro porovnání, nabídek k prodeji tu bylo 37 285. Zdá se tedy, že prodej nemovitostí je aktivnější trh. Jenže vliv má i to, že průměrná doba prodeje nemovitosti je výrazně delší než u pronájmů, prodej trvá nejméně tři měsíce.

V některých oblastech nabídka pronájmů převyšuje nabídku bytů k prodeji, mírnou převahu mají pronájmy například v Praze, výraznou pak v Brně, kde bylo k prodeji nabízeno 1579 bytů, k pronájmu pak o téměř 900 více.

Nejmenší nabídka na realitním portálu Sreality.cz je na Vysočině a v Pardubickém kraji. Platí to jak pro prodej nemovitostí, tak pro jejich pronájem. Poměr nájmů vůči bytům k prodeji je tu zhruba čtvrtinový až třetinový.

Zajímavá je také situace v Karlovarském kraji, kde bylo v březnu a dubnu nabízeno k prodeji 2358 bytů, zatímco k pronájmu pouze 247 bytových jednotek.

Kdo by ovšem čekal, že na tento stav má zásadní vliv výprodej bytů v Karlových Varech, nemá úplně pravdu. V krajském městě bylo nabízeno k prodeji 965 bytů, k pronájmu přitom 155 bytů, takže podíl nájmů je tu o něco vyšší než v celém kraji.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.