Lidovky.cz

Důl Paskov zavřeme dřív nebo převedeme na stát, řekl majitel OKD

Ekonomika

  12:30
PRAHA - Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Původní plán přitom počítal s uzavřením na konci roku 2017.

Protestující horníci. Ilustrační foto. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Druhou variantou je převod dolu na stát. Vyplývá to z materiálu pro pondělní jednání vlády. Ministři, kteří mají novou dohodu o dolu uzavřít, oba návrhy odmítli.

Současná dohoda mezi státem a společnostmi zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí. NWR a OKD chce podle dokumentu dohodu na komplexním řešení situace celé společnosti OKD, nikoliv pouze Dolu Paskov.

Zástupce NWR ve středu řekl, že společnost nebude prozatím záležitost komentovat.

Cena na šestiletém minimu. Saúdové obracejí, chtějí těžit méně ropy

O situaci v OKD bude ve čtvrtek jednat ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) se zástupci odborů. Sám ji v úterý označil za vážnou. O budoucnosti Dolu Paskov měli ve středu jednat i někteří ministři se zástupci OKD a NWR, schůzka však byla zrušena. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v ten samý den ve sněmovně řekl, že byla přeložena na leden.

V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a NWR.

Materiál ale zřejmě přestane na konci roku platit. Cena uhlí totiž pravděpodobně klesne po tři po sobě následující čtvrtletí pod 110 dolarů za tunu, čímž se smlouva stane neplatnou.

Ministerské odmítnutí

Vláda proto na začátku října pověřila Babiše, Mládka a ministryni práce Michaelu Marksovou, aby za stát vyjednali dohodu novou. První jednání se uskutečnilo 20. října. NWR zřejmě přinesla zmíněné dvě možnosti řešení, které ministři následně odmítli.

Materiál dále podotýká, že vzhledem k tomu, že zástupci NWR a OKD nepředložili na říjnovém jednání ohledně situace v OKD žádné konstruktivní a pro stát přijatelné varianty, uskutečnilo se 29. října ještě další jednání. Toho se kromě Mládka, Marksové a náměstka ministra financí Jana Gregora účastnili mimo jiné také vlastníci a manažeři společností, u kterých existují podnikatelské vazby na černouhelný těžební sektor. Šlo například o ČEZ, Třinecké železárny nebo Metalimex.

Důl Paskov - ilustrační foto.

„Cílem uvedeného jednání byla především sondáž jejich zájmu o případné akviziční aktivity ve směru k těžební společnosti OKD, a.s., jejího případného řízeného úpadku nebo ochoty odprodat konkurenceschopné části podniku,“ uvádí materiál. Dodává, že zástupci NWR a OKD uvedli, že by v rámci jednání preferovali se státem dohodu na komplexním řešení situace OKD, a nikoli pouze Dolu Paskov.

Mezi variantami bylo zmíněno například rozdělení společnosti, spojení s jinými průmyslovými podniky nebo prodej některých dolů.

NWR se s klesajícími cenami uhlí potýká dlouhodobě. Kvůli nim a zhoršování stavu volných finančních prostředků snížila v listopadu agentura Standard & Poor’s rating společnosti na CCC s negativním výhledem. Materiál dodává, že analytici tehdy uvedli, že pokud se situace na trhu nezlepší, hrozí NWR insolvence.

UZAVÍRÁNÍ DOLU PASKOV

4. června - Společnost New World Resources (NWR), které patří těžební firma OKD, oznámila odborům, že uvažuje o prodeji Dolu Paskov. NWR se v prvním čtvrtletí roku 2013 dostala do vysoké ztráty.

15. července - NWR oznámila, že se jí dosud nepodařilo najít kupce na Důl Paskov. Pokud se prodej nezdaří, jednou z možností dalšího postupu je uzavření dolu.

17. září - NWR oznámila, že Důl Paskov uzavře, protože ve střednědobém výhledu zřejmě nebude konkurenceschopný. Mluvčí OKD řekl, že pokud se bude stát podílet na sociální (dotované) těžbě, může Paskov skončit až v roce 2018. Ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014.

- V Ostravě se ještě před oznámením NWR sešlo na demonstraci zhruba 2500 lidí, kteří vyzvali OKD, aby ze svých zisků zajistili normální chod firmy. Někteří vtrhli do budovy OKD.

18. září - Premiér v demisi Jiří Rusnok prohlásil, že vláda nebude platit žádné dluhy OKD a nebude kupovat OKD ani Důl Paskov.

20. září - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zpracovalo pět variant řešení krize.

24. září - Prezident Miloš Zeman na jednání s premiérem Rusnokem a vedením OKD navrhl, aby se útlumová těžba hradila z výnosu z bývalých bytů OKD. Ty by firma měla podle hlavy státu převést například na Moravskoslezský kraj.

2014

6. ledna - Ministr průmyslu Jiří Cienciala a šéf OKD Dale Ekmark podepsali Memorandum o porozumění, z kterého vyplývalo, že do konce března 2014 bude jasné, zda stát poskytne podporu při utlumování dolu.

1. dubna - MPO navrhlo vládě, aby schválila státní podporu společnosti OKD na náklady útlumu Dolu Paskov. Jako podmínku úřad navrhl, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole do konce roku 2016 a že podporu schválí Evropská komise.

7. dubna - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domluvil s NWR, že Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne 600 milionů korun na sociální programy horníků. Do té doby se počítalo, že stát vydá na útlum těžby až 1,1 miliardy korun. Dohoda byla podmíněna tím, že se dále nepropadnou ceny uhlí.

22. dubna - Stát se dohodl se společností NWR na pomoci na utlumení těžby v Dole Paskov. Těžba bude pokračovat tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda mimo jiné obsahovala podmínku, že bude neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu.

2015

12. února - Evropská komise schválila uvolnění veřejných peněz na zmírnění sociálních dopadů uzavření Dolu Paskov.

1. června - Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl po jednání regionální tripartity, že OKD zvažuje těžbu v Dole Paskov i po roce 2017. Musely by ale pokračovat dobré výsledky, jaké důl v té době vykazoval. Mluvčí OKD uvedl, že je nutné dál snižovat náklady a zvyšovat efektivitu provozu dolu, aby dál těžil.

26. srpna - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) informoval vládu, že jednání mezi ČR a OKD o poskytnutí státní pomoci na uzavření Dolu Paskov bude s největší pravděpodobností nutné obnovit. Jako důvod uvedl klesající cenu uhlí, na jejíž vývoj je dohoda vázána.

5. října - Vláda rozhodla, že o nové dohodě o budoucnosti Dolu Paskov mají s OKD za stát jednat ministr průmyslu a obchodu Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (oba ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

9. prosince - Společnost NWR navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Druhou variantou je převod dolu na stát. Vyplývá to z materiálu pro pondělní jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Ministři, kteří mají novou dohodu o dolu uzavřít, oba návrhy odmítli.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.