Lidovky.cz

Bič na operátory rozdělil Mládkův úřad. Ministr ho hájí, část úředníků je proti

Ekonomika

  11:11
PRAHA - Senátoři na své březnové schůzi poslali z prvního čtení novelu telekomunikačního zákona, která by se mohla nazývat „Bič na operátory“. Návrh, který oficiálně podpořil i ministr průmyslu Jan Mládek, však bude mít ke konečnému schválení ještě těžkou cestu. Proti totiž bojují někteří Mládkovi úředníci.
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Novela senátorky Aleny Dernerové má jasný cíl. Vrátit více práv do rukou zákazníků telekomunikačních operátorů, jejichž možnosti výrazně omezil operátory prolobbovaný přílepek na podzim 2014, někdy přezdívaný „Bič na zákazníky“.

Vodafone ani po pokutě nepřestal s automatickým dokupováním mobilních dat

Ten telekomunikačním firmám umožnil činit řadu kontroverzních změn bez zákazníkova souhlasu, jako změny telefonních tarifů, osekávání programových televizních balíčků, zaváděním smluvních pokut a podobně.

Od té doby se sice objevilo pár pokusů o zvrácení poměru sil, vždy ale byly neúspěšné. Tentokrát si však tvůrci novely v čele se senátorkou Dernerovou dávají větší šance na úspěch.

Jejich konání totiž „bez připomínek“ podpořil v dopise i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). V řádu měsíců by tak mohlo začít platit, že operátor musí prokázat, že jím provedené změny zjevně zlepšují postavení zákazníka, jinak mu musí dát možnost odstoupit bez sankce od smlouvy. Nikoliv naopak, jak je tomu nyní.

Rozpolcené ministerstvo

Jenže Mládkovo ministerstvo zjevně žije dvojím životem. Zatímco ministr novelu podpořil, jeho náměstek Karel Novotný chce tyto snahy zarazit.

Podle něj jsou totiž nesystémové a tak požádal skupinu předkládajících senátorů o stažení dokumentu s tím, že ještě do léta vznikne pracovní skupina, ve které by zástupci operátorů, ministerstva a dalších společně vypracovali změny, které budou v očích MPO více systémové.

V Senátu vznikl bič na mobilní operátory. Získal i podporu ministra Mládka

„Mnoha lidem, se kterými jsem mluvila, se stalo, že smlouva byla podepsaná a změněná během tří měsíců. Situace čeká na řešení dlouho. Je třeba vymezit mantinely, co operátor může a co ne,“ říká Dernerová s tím, že pokud to úředníci MPO myslí s pracovní skupinou vážně, mohou její novelu zapracovat.

Protože sama navrhovatelka stažení odmítla, oslovil Novotný před schůzí ještě některé senátory, které se snažil přesvědčit pro hlasování v neprospěch návrhu, což se výrazně projevilo v rozpravě, kterou senátoři před hlasováním vedli.

„Já se domnívám, že takovýto návrh podrobujeme takovéto rozpravě až při druhém čtení,“ uvedl ke slovní přestřelce, která se zastavovala nad možnou právní interpretací každé věty, senátor Jiří Čunek.

Návrh se ho nakonec skutečně dočká, protože byl následně jednohlasně poslán k projednání výborům, kde by mělo dojít k odstranění případných nejasností.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek novelu podpořil. Jeho náměstek se jí snaží zarazit.

Proti se postavili například senátoři Karel Kratochvíle (ČSSD) nebo Jiří Oberfalzer (ODS). Ten se pozastavil nad druhým z témat, které novela řeší, a to přenos telefonního čísla mezi operátory. Zakázány by totiž měly být výpovědní lhůty, které operátoři praktikují a natahují tak celý proces ze čtyř zákonem daných dnů někdy až na 42 dnů.

To znepříjemňuje život nejen lidem, ale rovněž virtuálním operátorům, pro které jde o velkou překážku v získávání nových klientů.

Zákazníci si stěžují na O2. O zdražení informovala v příloze vyúčtování

„Samozřejmě to nemusí být 42 dnů, může to být nějaká rozumnější lhůta, třeba 15 dnů. Operátoři jsou obrovské instituce, mají těch klientů statisíce, tak bychom jim přeci měli dát nějaký logický přirozený administrativní čas na to, aby se s tím vypořádaly. Lze snižovat tu lhůtu, ale na čtyři dny? To je opravdu o život,“ argumentoval Oberfalzer.

V některých evropských zemích jsou ale lhůty i kratší. Například Německu či Belgii je to jeden den, někteří evropští operátoři to zvládají v podstatě „na počkání“.

Operátoři se nevzdávají

Schizofrenie ministerstva s sebou přináší otázku, jestli nejde ze strany Mládka jen o chytrý předvolební krok.

Ministr Mládek bude kandidovat na senátora. Pokud neuspěje, zváží odchod z vlády

Jak totiž LN již dříve informovaly, současný ministr průmyslu bude kandidovat na senátora a pokud neuspěje, mohlo by to vzhledem k dlouhodobé nespokojenosti premiéra Bohuslava Sobotky s Mládkovým působením v úřadu znamenat konec jeho politické kariéry.

Druhou možností pak je, že ministr jednoduše neví, co podepisuje. A operátorská lobby, kterou mnozí odborníci a podnikatelé v elektronických komunikacích označují za skutečnou hlavu MPO, se na poslední chvíli celou věc zastavit.

Tuto variantu LN nepřímo potvrdil i jeden ze zaměstnanců úřadu. Ministerstvo se k tomu ani po několika dnech nevyjádřilo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.