Lidovky.cz

Čínský fotbal zlákal Nedvěda i Kellnera. Do Prahy míří vedení superligy

Ekonomika

  23:59
PRAHA - Prezident Miloš Zeman minulý víkend avizoval, že čínští investoři by v Česku měli investovat kolem 45 miliard korun. Smlouvy a memoranda mezi tuzemskými a asijskými firmami mají být podepsány na konci března v rámci příjezdu čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga do Prahy. Lidové noviny ale nyní zjistily, že rozsah spolupráce mezi českým trhem a čínskými investory bude mnohem větší, než se dosud vědělo. Návštěva čínského prezidenta přinese smlouvy pro český fotbal, Home Credit i Škodu Auto.

Pavel Nedvěd si potřásá rukou s čínským prezidentem foto: HunanTV

Značný objem peněz putuje do fotbalu. LN zjistily, že společně se Si Ťin-pchingem má do Prahy přiletět i vedení Čínské superligy, která v uplynulých zimních měsících zažila revoluci. Tamní kluby utrácely za posily nejvíce na světě, jen za trio hvězd Ramires, Jackson Martínez, Alex Teixeira daly přes tři miliardy korun.

Češi by nyní měli v tamní lize zanechat silnou stopu. Podle zdrojů LN se má tváří ligy pro příští dvě sezony stát držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd. Velkou finanční injekci přichystala skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, jehož čínská dceřiná společnost Home Credit China (HCC) bude sponzorovat tři kluby superligy. Lobbista a zástupce hlavního nájezdníka na český trh China Energy Company Limited (CEFC) pro Evropu Jaroslav Tvrdík zase potvrdil zapojení Nedvěda do spolupráce mezi českým a čínským fotbalovým svazem.

Vrcholem Si Ťin-pchingovy březnové návštěvy má být nový projekt s výrobcem automobilů Škoda Auto. Ve hře jsou desítky miliard korun. Posunout se má i transakce se strojírenským obrem ŽĎAS a slovenskou skupinou Železiarne Podbrezová, o niž jeví zájem právě CEFC.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Hradní stráž marně hledá posily. Laťka je vysoko

Špatná forma uchazečů o službu trápí velitele Hradní stráže. Jednotka chránící prezidenta by potřebovala posílit, kritérii ale neprojde ani pětina zájemců.

Ideální člen? Vysoký, štíhlý, bez vousů a s dobrým zrakem. Ale hlavně ve výborné fyzické i psychické kondici. Náročné požadavky však splní jen minimum mužů a žen. „Za celý loňský rok se k službě v Hradní stráži hlásilo 286 lidí. Výběrovými kritérii ovšem prošlo jen 42, tedy necelých 15 procent všech zájemců,“ shrnul situaci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Armáda se proto snaží přilákat další a doufá, že mezi nimi budou vhodní adepti. Naposledy v únoru se na serverech nabízejících zaměstnání objevily inzeráty s nabídkou práce v jednotce, která dohlíží na bezpečnost Pražského hradu či zámku v Lánech. Láká na plat 36 tisíc korun a jednorázový náborový příspěvek.

  • Pro Němce rudá Olga, pro Čechy Sudeťačka

Olga Sipplová, rodačka z Karlových Varů, jako mladá sociální demokratka a sudetská Němka k tomu nezapadala do obrazu ideálního občana. Pro hitlerovské Německo byla „ta rudá“, pro poválečné Československo zase příslušnice nenáviděného národa. A když byla nakonec odsunuta do Německa, dívali se na ni jako na přistěhovalkyni, která bere starousedlíkům práci.

„Česko je moje vlast, doma se ale cítím v Mnichově,“ řekla před dvěma lety Sipplová německé televizi ARD. Doma v Mnichově čeká dnes 95letou dámu pocta od státu, za jehož existenci jako mladá bojovala. Premiér Bohuslav Sobotka jí v bavorském Zemském sněmu předá medaili Karla Kramáře za „prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka“.

  • Stipendii jsme podpořili 52 nobelistů

Čeští „humboldtiáni“ by měli sebevědomě propagovat svou vlast, to, že i ona má vědě co nabídnout, říká v rozhovoru profesor Helmut Schwarz, prezident Humboldtovy nadace.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.