Lidovky.cz

Všechno nejlepší! Apple za 40 let vyrostl z garáže na první místo mezi firmami

USA

  6:00
CUPERTINO - Je devátého února 1997. Na většině území Spojených států amerických mrzne a krev tuhne i v žilách zaměstnanců a hlavně investorům společnosti Apple ve slunné Kalifornii, kde je hodně nad nulou. Právě byla dokončena akvizice firmy NeXT, která znamená návrat Steva Jobse do firmy, kterou před 21 lety založil a ze které byl v roce 1985 vyštván.

Steve Jobs s revolučním tabletem firmy Apple foto: Reuters

Jobse najal jako svého poradce sám generální ředitel Gil Amelio. A první Stevova rada? Vyhodit nejvyššího šéfa! Mnozí to označovali za první krok k záhubě. Ve skutečnosti ale to, co následovalo, je příběh jednoho z největších firemních obratů v historii, díky kterému může Apple v pátek oslavit své 40. narozeniny v pozici nejhodnotnější firmy světa s hodnotou 145,9 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 3,6 bilionu korun.

Čtyřicítka je úctyhodný věk. Zvlášť v korporátní Americe a ještě více zvlášť v technologickém sektoru. Společnosti už nežijí tak dlouho jako dříve. Velikost neznamená budoucnost. Úspěch má víc než kdy jindy jepičí život. Ve skutečnosti tak 40 svíček na dortu firmy ze Silicon Valley znamená spíše 80.

FBI se podařilo dostat k obsahu zablokovaného iPhonu i bez pomoci Applu

Čemu tedy ona „ovocnářská firma“, jak ji dnes už legendárně nazval Tom Hanks v oscarovém filmu Forrest Gump, vděčí za svůj úspěch? Jde o kombinaci několika faktorů, mezi které patří inovativnost, perfektní provedení, odvaha riskovat, skvělé načasování a samozřejmě i štěstí.

Koneckonců štěstí bylo vždy to, co podle kritiků zachránilo Jobsovy „chyby“, mezi které patří například zavržení disket a později CD, vstup na trh s hudbou ve formátu MP3 a uvedení iTunes, předražený a poddimenzovaný iPhone nebo tablety iPad. Obavy budila i dohoda s konkurenčním Microsoftem, který Jobs přiměl investovat do Applu 150 milionů dolarů a podporovat kancelářský software Office pro Mac platformu.

Bylo by však nesprávné přičítat veškerý kredit Jobsovi, třebaže jeho tvář se stala synonymem pro úspěšného manažera, jehož v garáži založený „startup“ vystoupal ke hvězdám. Svůj podíl na tom, že dnes lidé chodí trávit několik nocí před prodejny Applu, jen aby byli mezi prvními majiteli nových iPhonů, má i druhý ze zakladatelů firmy Steve Wozniak.

Logo společnosti Apple v Hong Kongu.

Pak tu byl Mike Markkula, který se staral o to, aby oba Steveové měli na realizaci svých vizí dost peněz. A samozřejmě Jony Ive, dnes pyšnící se titulem sir, který je zodpovědný za atraktivní design všech zařízení, která na sobě nesou logo s nakousnutým jablkem. Díky nim a všem „bezejmenným“ zaměstnancům prodá Apple nový telefon v průměru každých šest vteřin a s marží, kterou mu konkurenti mohou závidět.

Ještě předtím, než Jobs v říjnu 2011 v 56 letech zemřel na rakovinu, předal otěže firmy Timu Cookovi, pod jehož vedením se Apple nyní vydává do druhé čtyřicítky. Hodně věcí se tím změnilo. Cook uvedením šesté generace iPhonu zvětšil displeje těchto telefonů, což Jobs odmítal.

Apple uvedl chytré hodinky Apple Watch či platební systém Apple Pay a provedl největší akvizici v historii, když v roce 2014 koupil za tři miliardy výrobce sluchátek Beats. V neposlední řadě se pak byznys orientovaný na podniková řešení za tři roky vyvinul z nuly na 25 miliardovou položku příjmů.

Apple představil novou verzi chytrého telefonu iPhone. Bude menší a levnější

Některé věci ale zůstávají stejné. Apple stále je hlavně hardwarovou a tak trochu i počítačovou společností. Za 40 let své existence firma prodala 1,6 miliardy počítačů (včetně tabletů a smartphonů), což je víc, než všichni američtí a japonští výrobci dohromady.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že 63 procent z nich je stále v provozu. Jediná počítačová firma, která je starší než Apple, je IBM. Ta ovšem osobní počítače prodávala jen 24 let.

Celkem je dnes po světě miliarda aktivních zařízení od Applu. Většinou jde samozřejmě o chytré telefony, které jsou základem podnikání společnosti. Vše ostatní, od hudebního obchodu iTunes po webové úložiště iCloud, je jen vedlejší byznys. iPhone zajišťuje dvě třetiny tržeb a pravděpodobně ještě větší podíl zisku.

Srovnání jednotlivých iPhoneů.
Tim Cook popisuje chytré hodinky iWatch.

Význam smartphonů navíc patrně vzroste se zahájením prodeje iPhone SE, před pár dny uvedeného modelu, kterým se Apple hodlá prosadit v nižších cenových třídách telefonů.

Příštím produktem, který by měl rozbít trh, jako se to povedlo v roce 2007 prvnímu iPhonu, však bude podle analytiků až Apple Car, který však zatím jezdí hlavně v představách veřejnosti.

Další informace a zajímavosti najdete v pátečních Lidových novinách.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.