Lidovky.cz

Z kravína až k miliardám. Česká nemocniční lůžka dobývají svět

Ekonomika

  13:00
PRAHA - Před více než čtvrt stoletím začal Zbyněk Frolík vyrábět v polorozpadlém kravíně nemocniční postele. Dnes jeho společnost Linet vyváží nemocniční zařízení do stovky zemí světa, má tržní hodnotu kolem 16 miliard korun a do pěti let ji chce zdvojnásobit.

Inspirativní inovátor. Majitel společnosti Linet Zbyněk Frolík je přesvědčen, že neziskový sektor by se od soukromých firem a z jejich zkušeností se „systémovým řízením inovačního procesu“ mohl lecčemu přiučit. foto: archivMAFRA

Jak se jako zakladatel jedné z nejúspěšnějších polistopadových firem v Česku díváte na budoucnost české ekonomiky?
Osobně si myslím, že Česká republika je odsouzena k úspěchu, jen kdyby jí to politici nekazili neustálými změnami zákonů. Máme a ještě nějakou dobu asi i budeme mít levnější pracovní sílu, infrastruktura je docela v pořádku, dálnice by asi mohly být lepší, ale pořád platí, že do jakéhokoli místa v Evropské unii se dá dostat za den, což je skvělé.

Od listopadu 1989 uplynulo už více než čtvrt století, to je také dost dlouhá doba na to, aby nás na Západě pokládali za normální a vyspělý stát. Sám si občas kladu otázku, proč není ještě více firem úspěšných tak jako Linet.

A jak si odpovídáte?
Zčásti za to může česká lenost a také dotace z Evropské unie, které podle mne přibrzdily naši podnikavost. Neplatí, že když někomu nacpete peníze, tak jej přimějete k tomu, aby šel do větších rizik. Navíc u evropských dotací hrají velkou roli klientelistické vazby a dnes už je možná víc poradců, kteří radí, jak je získat, než podniků, které by takové dotace potřebovaly.

Jakou roli hrálo v úspěchu Linetu štěstí?
Štěstí podle mne přeje připraveným. Neustále chodí okolo nás, usadí se ale jen tam, kde je pro něj úrodná půda. Občas nás asi nějaké štěstí potkalo, u některých zakázek, jež jsme získali, jsme asi štěstí měli. Jenže takových soutěží o zakázky musíme absolvovat tisíce ročně, tisíce jich musíme vyhrát. A to není jenom o štěstí.

Když to tedy nebylo štěstí, čemu vděčíte za úspěch na zahraničních trzích?
Je to skládačka, je třeba vybrat ty nejvhodnější lidi na správné místo. Všechna kolečka do sebe musí přesně zapadat. Jak rád říkám, výkon člověka určuje, jak je kolečko veliké, jeho emocionální inteligence zase udává velikost zoubků toho kolečka. Aby celý byznys fungoval, musí podnik splňovat velké množství dovedností. Musíte mít inovativní marketing, dobrý produkt management, který dokáže odhadnout, co bude pravděpodobně trh v budoucnosti požadovat.

Musíte své výrobky umět prodat, musíte umět řídit lidi i rizika, která kolem podnikání vznikají. Třeba v našem byznysu si neznalý člověk řekne, že to je jen postel, co se může pokazit. Jenže v našich postelích je spousta motorů, počítačů, kdyby se něco pokazilo, tak se ty postele taky mohou samy různě naklopit, vytahat z pacientů nějaké hadičky a ti lidé by pak mohli zemřít.

Proto je také tento trh tak regulovaný a postele tak nákladné. Taková postel má kolem šesti tisíc dílů a stojí kolem dvaceti tisíc dolarů, za to už si můžete pořídit auto. Musíte umět řídit jakost, abyste produkt dokázali vyrobit co nejlevněji, a přitom byl kvalitní. Ono když se totiž něco pokazí, tak to neznamená, že si produkt stáhneme do výrobního závodu. My musíme na místo poslat techniky, kteří postel opraví, což je nesrovnatelně dražší a vše jde na naše náklady, a to v celém světě. Když tohle všechno funguje, funguje pak i podnik.

Celý rozhovor si přečtěte v aktuálním čísle magazínu Index LN. K dispozici na stáncích, nebo v naší on-line čtečce.

Index LN právě teď ve vybraných trafikách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.