Lidovky.cz

Londýnu po brexitu hrozí, že už nebude lákat kreativní mozky z celé Evropy

Evropa

  14:23
LONDÝN/PRAHA - Jedním ze sektorů, kde panují největší obavy z případného rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie, je takzvaný FinTech. To je zkratka pro společnosti podnikající zároveň ve financích a technologiích.

Mladý pár s obličeji pomalovanými vlajkou EU a UK se líbají v Berlíně na shromáždění na podporu setrvání Británie v Unii. foto: ČTK

Právě v Londýně sídlí nejvíce těchto firem a lákají sem kreativní mozky z celé Evropy. Jenže odchodem země z EU by mnohé z nich, kvůli ztrátě snadného přístupu na společný evropský trh, mohly začít hledat místo pro svůj byznys jinde.

Šéf centrálních bankéřů Rakouska: Brexit bude bolet hlavně londýnskou City

„Obávám se, že pokud budou lidé cítit, že lépe využijí evropského trhu například z místa, jako je Berlín, nebudou váhat s přesídlením,“ řekl serveru Techcrunch Gary Stewart, šéf britského podnikového akcelerátoru Wayra. „Startupy vždy půjdou do míst, kde budou mít největší šanci uspět,“ dodal.

Takovým místem je dosud právě Londýn. Ostatně britská vláda sektoru aktivně pomáhá. Například v dubnu představila program, který má těmto firmám pomoci s právními a účetními záležitostmi. Jenže to všechno může v případě brexitu a následného exodu nadějných technologických firem vzít za své.

Získat kapitál k rozjezdu firmy je v Londýně snazší

„Přestože je v Londýně mnohem snazší přístup ke kapitálu, může být pro začínající podnikatele jednodušší nechat vyrůst společnost například v Estonsku či Stockholmu nebo kdekoliv jinde a nechat lidi, jako jsem já, aby je aktivně hledali,“ řekl Christan Hernadez, řídící partner v londýnské společnosti White Star Capital, která se zabývá venture investicemi (investice do rizikového a rozvojového kapitálu – pozn. red.) právě v této oblasti.

Ne všichni ale souhlasí s tím, že brexit by znamenal úprk firem ze země. Například podle venture investora Husseina Kanji ze společnosti Hoxton Ventures by nebylo ještě několik let úplně jasné, jaký by byl dopad na tento sektor, protože dnes neexistuje žádná přirozená alternativa.

Jedno je ale zřejmé. Začínající podnikatelé a inovátoři by se museli popasovat kromě nejistoty z úspěchu podnikání i s dalšími problémy.

„Je jedno, jestli by šlo o problém s najímáním lidí napříč Evropou, nebo s tím, jak budou fungovat obchodní dohody napříč kontinentem. Zkrátka nejistota je něco, co startupy nepotřebují,“ varoval Kanji.

Ostatně zástupci sektoru se k brexitu staví velmi odtažitě. Například server Financial News udělal průzkum mezi více než stovkou odborníků z oblasti FinTech, podle kterého se až dvě třetiny z nich vyslovily, že by to na ně mělo škodlivý dopad.

18 procent z nich ale uvedlo, že stále není zřejmé, jaký by byl přesný dlouhodobý dopad a jen 13 procent odpovědělo, že z toho britský FinTech sektor bude profitovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.