Lidovky.cz

Britské developery zachvátila panika. Shání kupce, loví hlavně v Číně

Asie

  12:30
LONDÝN/PRAHA - Nejistota a všeobecná panika zavládla po hlasování o brexituna britském realitním trhu. Akcie padají, část investorů zvažuje odchod a developeři se snaží sehnat zahraniční kupce, především z Číny.

Ilustrační foto. foto: Reuters

Letní kurz angličtiny

Na otázky týkající se budoucího vývoje trhu dnes nikdo nemá odpovědi. Ne všechny ale ovládla deprese. Na současné situaci mohou vydělat oportunističtí investoři, kteří jsou ochotni podstoupit riziko, a zahraniční kupci, kteří profitují z klesajícího kurzu libry.

Výsledky referenda poslaly okamžitě dolů ceny akcií firem podnikajících v realitách. FTSE 350 Real Estate Index, který vloňském roce přidal osm procent, během minulého pátku poklesl o patnáct procent. Akcie investiční společnosti British Land, které jsou součástí indexu, odepsaly téměř dvacet procent, cenné papíry největší britské firmy zaměřené na komerční reality Land Securities, jež jsou též obsaženy v indexu FTSE Real Estate 350, poklesly o sedmnáct procent. Dle banky UBS mohou akcie realitních firem odepsat dalších deset až dvacet procent.

Praha má šanci získat banky utíkající z Londýna, míní britský byznysmen

„Propad akcií může být dočasný. A netýká se jen firem z realit, ale všech,“ říká Ondřej Vlk, ředitel výzkumného oddělení pro ČR v mezinárodní poradenské společnosti Colliers. To, co dle Ondřeje Vlka sužuje realitní trh, je nejistota. „Výsledky referenda byly překvapením. Většina firem se nyní řídí strategií vyčkáme a uvidíme,“ tvrdí Vlk.

Nejistota ovládla britský realitní trh již před samotným hlasováním. Manažeři odkládali uzavření obchodů až po skončení referenda. Dle analytické společnosti Real Capital Analytics (RCA) se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl objem investic do britských komerčních realit o 43 procent, a pokud vezmeme v potaz samotný Londýn, tam byl dokonce zaznamenán propad o 47 procent.

Část firem odejde

Volba brexitu období nejistoty dále prodlouží. „Nejistota většinou znamená odkládání investic. Momentálně jsme ve fázi, kdy známe výsledky referenda, ale nevíme, kdy Británie z Unie skutečně vystoupí. Zavládla panika, ale vlastně je na ni ještě brzy,“ říká Ondřej Vlk.

Zasažen zdaleka není jen investiční segment. Některé firmy přesunou své aktivity z Británie do zemí kontinentální Evropy. „Můžeme očekávat určité oslabení postavení Londýna coby hlavního evropského centra financí, což by samozřejmě ovlivnilo poptávku po nemovitostech, a to hlavně v City,“ tvrdí Andy Pyle, šéf oddělení nemovitostí v poradenské společnosti KPMG.

Miliardář Branson: Moji Virgin Group obral brexit o třetinu hodnoty

Největší dopad rozhodnutí opustit Unii pocítí v tomto ohledu patrně v londýnské City a na Canary Wharf, tedy v oblastech s převahou komerčních nemovitostí. Firmy, které Británii neopustí, budou dle KPMG méně ochotny uzavírat nové nájemní smlouvy a nebudou mít ani zájem své současné kancelářské plochy rozšiřovat.

Podobná situace panuje i na rezidenčním trhu. I ten ovládá nejistota. Makléři předpovídají pokles transakcí, snižující se ceny i hodnoty rezidenčních realit. „Krátkodobý výhled pro britský trh s bydlením dnes vypadá velmi nejistě,“ konstatoval pro Financial Times Richard Donnell, ředitel realitní analytické společnosti Hometrack.

Dle odhadů by objem transakcí mohl klesnout o pět až deset procent, v Londýně dokonce odvacet.

Příležitost pro odvážné

Trh předpokládá, že Bank of England ve snaze zmírnit dopady brexitu na ekonomiku ještě letos sníží základní úrokovou sazbu. To by pomohlo majitelům nemovitostí splácet hypotéky. Podobné opatření přijala Bank of England i během krize v roce 2008.

Euro i pro Česko? Šéf Evropské komise chce sjednotit měnu

Najdeme ale i hráče, kteří chtějí vytěžit ze současného dění maximum. „Oportunističtí investoři se budou snažit vydělat, konzervativnější investoři budou volit vyčkávací strategii,“ říká Ondřej Vlk. Trh je příležitostí pro ty, kdo jsou ochotni riskovat a využijí situace, kdy půjdou ceny nemovitostí dolů.

Situaci zásadně ovlivňuje klesající kurz libry. „Investiční fondy, které v současné době získávají finanční prostředky od britských střadatelů a investorů, přestanou být konkurenceschopní,“ tvrdí Zdenka Klapalová, ředitelka poradenské společnosti Knight Frank. „Naopak se v této chvíli výrazně zlevní investice do realit ve Spojeném království,“ doplňuje.

Makléři potvrzují, že již zaznamenali sílící poptávku investorů ze Středního východu a z Asie. „Developeři a realitní agenti již vymysleli nové marketingové strategie. Zmiňují brexit jako příležitost pro zahraniční kupující, kteří mohou získat nemovitosti za výhodné ceny,“ uvedl pro Lidové noviny Bernie Morris, prezident pro UK, Evropu a Střední východ v Juwai.com, což je největší čínský portál, který zprostředkovává zahraniční reality čínským kupcům.

Pomoci mají čínští investoři

Británii patří první místo mezi evropskými zeměmi co do objemu přímých investic proudících z Číny. Na této pozici se ani po brexitu zřejmě nic nezmění. Číňané figurují také mezi největšími zahraničními investory do britských nemovitostí, a to hlavně v Londýně a v Manchesteru.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.