Lidovky.cz

Práci z domova hrozí zánik. Firmám se kvůli zásahu státu prodraží

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Práce z domova patří mezi nejvyhledávanější zaměstnanecké benefity. Přesto se nyní ocitla v ohrožení. Může za to novela zákoníku práce, která populární home office firmám zkomplikuje a prodraží.

Zábavný a provokativní drsňák, do této role se chtějí většinou pasovat na Facebooku čeští muži. foto: Shutterstock

Novinka z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, kterou už stihla schválit vláda, mimo jiné požaduje, aby zaměstnavatel více přispíval k bezpečnosti pracovního prostředí, a to i doma. Firmám by tak přibyla povinnost zajistit lidem dodatečné školení.

Především ale nová legislativa požaduje, aby zaměstnavatel proplácel lidem provozní náklady spojené s výkonem pracovní činnosti v jejich bydlišti, například internet, počítač nebo software. To ale v součtu za celý rok a všechny pracovníky znamená nemalé náklady.

Čechy čeká revoluční změna výpočtu dovolené či v práci z domova

„Home office považujeme za benefit, který mohou zaměstnanci v případě potřeby využít. Pokud bychom ale museli například hradit připojení k internetu, které už zaměstnanci jednou mají v rámci služebních telefonů, a další náklady, vedlo by nás to ke zvážení, jestli pro nás má nabízení takového benefitu smysl,“ říká mluvčí internetové společnosti Seznam.cz Irena Zatloukalová.

Nejde přitom jen o IT a technologické firmy. Už před dvěma lety nabízelo podle Českého statistického úřadu práci z domova 30 procent podniků a toto číslo stále roste.

Práce doma

Podle průzkumu JobsIndex by více než pětina zaměstnanců uvítala více pružnosti v rozvržení a místu výkonu práce, pro 15 procent je to dokonce důležitější než zvyšování mzdy.

Úspora času stráveného dojížděním na pracoviště, ušetření nákladů za dopravu i za jídlo či více času stráveného s rodinou patří mezi důvody, proč třeba v české pobočce Microsoftu zaměstnanci pracují v průměru dvakrát týdně odjinud než z kanceláře.

„Podle našich zkušeností a analýz má dobře zavedený flexibilní styl práce pozitivní dopad na výkon, inovace, spokojenost zaměstnanců či slaďování pracovního a osobního života a velmi pozitivně ovlivňuje atraktivitu firmy jako zaměstnavatele,“ říká mluvčí Microsoftu Lenka Čábelová.

Žádaný benefit

Společnost má k dispozici i vlastní průzkum mezi českými malými a středními firmami, podle kterého si 83 procent šéfů myslí, že lidé, kteří mohou pracovat odkudkoli, jsou výkonnější. Stejně tak 72 procent zaměstnanců tvrdí, že možnost pracovat i mimo kancelář zvyšuje jejich produktivitu.

A zájem je vidět i na pracovním trhu. Pozice, které mají uvedenou možnost občasné práce z domova nebo časovou flexibilitu, zaznamenávají na inzertních stránkách bezmála o polovinu více reakcí zájemců než pozice, u nichž tyto možnosti chybějí.

Kariéra českých žen: jsou ty nejméně ambiciózní, odhalil mezinárodní průzkum

„Pružná pracovní doba a rozvržení práce podle individuálních potřeb se nyní týká bezmála 20 procent všech pozic obsazovaných přes Jobs.cz. Proti stavu před rokem jde o velmi výrazný posun,“ vypočítává Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz. „Možnost občasné práce z domova firmy nabízejí již u desetiny obsazovaných pozic, v roce 2010 šlo přitom pouze o 1,5 procenta. Trend je zcela zřejmý,“ dodal Dombrovský.

Nicméně ministerstvo práce si nemyslí, že nový zákoník práce situaci firem zkomplikuje.

„Určité povinnosti má zaměstnavatel podle zákoníku práce již nyní, novela je pouze upřesňuje. Dosud totiž v zákoně chyběla úprava práce, která bývá označována jako homeworking a práce na dálku, takzvaný teleworking,“ uvedl Jiří Vaněk z tiskového odboru ministerstva práce s tím, že v meziresortním připomínkovém řízení nikdo neprotestoval.

Zaměstnavatelé ale protestují už nyní. Říkají, že pokud ministerstvu šlo o ochranu těch, kteří pracují pouze doma a nemají od zaměstnavatele vytvořené žádné zázemí, nemělo by zasahovat zaměstnavatele, kteří povolují home office jako doplněk.

Z domova načerno

„V současné situaci, kdy na pracovním trhu výrazně chybějí kvalifikovaní lidé, může platnost novely zákoníku práce v nynější podobě pro zaměstnavatele představovat další překážku v boji o tuto hrstku lidí,“ vysvětluje Magdaléna Divišová, vedoucí agentury Online People zaměřené na hledání kvalifikovaných profesionálů v oblasti e-commerce.

Podle Dombrovského další regulace možnosti práce z domova může podrýt chuť zaměstnavatelů vycházet vstříc potřebám a zájmu svých lidí.

„V lepším případě to budou firmy i lidé poměrně často obcházet a nastaví si podmínky práce z domova neformálně. V horším případě možnost alespoň občasné práce z domova některé firmy omezí a jiné ani nezačnou nabízet,“ obává se Dombrovský.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 12.9 v Lidových novinách
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.