Lidovky.cz

ZÁPISNÍK ZE SILICON VALLEY: Zahoďte myši a klávesnice!

Ekonomika

  19:15
PALO ALTO - Pověstná příští velká věc bude ovládání počítačů, mobilů, tabletů a dalších zařízení. Technologičtí giganti investují hlavně do umělé inteligence a rozpoznávání hlasu, velkou budoucnost má ale i rozšířená realita.

Minority Report foto: 20th Century Fox

Místo v zrcátku, které musí lovit v kabelce, se může moderní žena zkontrolovat rychlým pohledem na tablet nebo telefon, který má samozřejmě vždy v pohotovosti. V jednodušší verzi stačí vypnout displej, v té sofistikovanější se využije přední kamera určená původně pro pořizování selfie.

Virtuální realita od Microsoftu? Na HoloLens se v Česku stojí fronty

Třeba společnost Modiface ale tento koncept dotáhla ještě o kus dál. Přímo v aplikaci dámě ukáže rovnou na jejím obličeji a v reálném čase, jak bude vypadat s různými druhy nalíčení. Využívá technologii takzvané rozšířené reality, kterou proslavila hra Pokémon Go. V Silicon Valley je ale populární už léta i mezi pány a nyní by měla vyřešit jedno velké dilema. Co v ovládání počítačů nahradí obstarožní myši a klávesnice?

Realita na kterou si můžete sáhnout

Místo pouhého zobrazování údajů o okolí, pokémonů nebo make-upu na displeji se totiž díky této technologii budou za pár let ovládat počítače doslova rukama a nohama. A co víc, bude to prý mnohem lepší než dnes.

„Jsme jenom pár let od chvíle, kdy budeme mít rozšířenou realitu v normálních brýlích, a díky tomu budeme vše konečně ovládat přirozeně,“ říká Ryan Pamplin, šéf startupu Metavision, který takový systém vyvíjí.

Ryan Pamplin, CEO Metavision

Uvažuje přitom daleko za slavné chytré brýle Google Glass, za Toma Cruise máchajícího rukama ve sci-fi filmu Minority Report nebo aktuální pokusy s virtuální realitou.

Příští velká věc

Pamplin chce, abychom se věcí, které ovládáme, mohli dotknout, protože tak jsme to dělali po tisíciletí. „Dnes používáme metafory, jako je myš na obrazovce. Přirozené je ale dotýkat se věcí přímo rukama. Třeba je chytit a otočit,“ pokračuje Pamplin s tím, že má oporu v psychologii. „Vše to vychází z neurověd, které nám ukazují, jak prolomit bariéru vůči počítači,“ dodává.

Apple koupil firmu Turi. Zabývá se umělou inteligencí

Zastáncem tohoto směru je svým způsobem i třeba Tim Cook. „Umožňuje nám to být stále spolu, mluvit spolu, vidět se navzájem,“ míní šéf Applu, jenž ale investuje hlavně do hlasového ovládání a prosazuje svou virtuální asistentku Siri. Podobně je na tom třeba konkurenční Microsoft, nebo Amazon.

Ať už budeme na počítače mluvit, nebo se přímo dotýkat věcí na jeho ploše, zdá se, že klikání a klapání to má za sebou. Ovládání je zkrátka příští velká věc.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.