Lidovky.cz

Slovenský finančník Krúpa u soudu neuspěl. OKD bude mít nadále přístup k majetku

Ekonomika

  15:10aktualizováno  16:31
OLOMOUC - Skupina Arca Capital slovenského finančníka Pavla Krúpy neuspěla u soudů s návrhem, aby byla orgánům černouhelné společnosti OKD odebrána oprávnění nakládat s majetkem firmy. Návrh nejprve zamítl ostravský krajský soud a minulý týden jej odmítl i Vrchní soud v Olomouci, ke kterému se odvolala Krúpova společnost Arca Services. Vyplývá to z rozsudku Vrchního soudu v Olomouci, který má ČTK k dispozici. Krúpa ČTK řekl, že rozhodnutí soudů respektuje.

Slovenský miliardář Pavol Krúpa. foto:  František Vlček, MAFRA

Arca Services podala návrh v říjnu ostravskému krajskému soudu v souvislosti s insolvenčním řízením OKD, v němž skupina figuruje jako jeden z věřitelů. Krajský soud v Ostravě zamítnutí verdiktu zdůvodnil tím, že k tomuto opatření nejsou důvody, protože vedení OKD spolupracuje s insolvenčním správcem i věřitelským výborem. Společnost Arca Services se proti jeho rozsudku odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci, který její návrh minulý týden odmítl.

Senát vrchního soudu své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Arca Services není členem věřitelského výboru, takže nemůže podat návrh na omezení dispozičních oprávnění orgánů OKD. Tuto možnost má kromě věřitelského výboru už jen insolvenční správce či soud. Krajský soud v Ostravě podle vrchního soudu navíc pochybil, když návrh Arca Services vůbec projednal.

Miliardář Krúpa dal policii podnět k obstavení veškerého majetku Zdeňka Bakaly

„Rozhodnutí soudů respektujeme,“ řekl ve středu ČTK Krúpa. Návrhem podle něj Arca využila možnosti, kterou jako věřitel k omezení pravomocí OKD má. „Z pozice věřitele chceme, aby bylo OKD spravováno řádně. Lidé, kteří byli do firmy jmenováni za ministerstvo financí, totiž ještě nemají ve společnosti dostatečnou pozici na to, aby mohli všechno řešit,“ dodal. Krúpova skupina Arca Capital se v otázce OKD angažuje dlouhodobě. Již dříve nabídla, že těžební firmu koupí. Členy představenstva a dozorčí rady firmy pak Krúpa mimo jiné vyzval, aby získali od bývalých majitelů OKD zpět nadměrnou výši vyplacené dividendy. V polovině prosince pak skupina Arca Capital podala na Národní centrálu proti organizovanému zločinu podnět k obstavení veškerého majetku podnikatele Zdeňka Bakaly. Podle firmy se Bakala podílel na vyvedení desítek miliard korun z černouhelné společnosti.

Krúpa ve středu ČTK řekl, že plánuje být v záležitosti OKD aktivní i nadále. Arca podle něj v současnosti například analyzuje smlouvy, které černouhelná firma uzavřela s dopravní a logistickou společností Advanced World Transport (AWT).

Investiční dravec Krúpa koupil Korunní. Bude dvojkou na trhu minerálek

Společnost OKD, která je od května v úpadku, se dostala do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Sama firma na sebe podala insolvenční návrh. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

Vedení OKD pro firmu hledá partnera a pracuje na reorganizačním plánu, podle nějž bude dál fungovat. Plán budou schvalovat věřitelé a soud, který nedávno povolil prodloužení lhůty na jeho vypracování do 12. dubna 2017.

V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam nyní pracuje okolo 11 tisíc lidí. Firma ale oznámila, že 31. března 2017 ukončí těžbu ve ztrátovém Dole Paskov. Z OKD už odešlo 132 zaměstnanců tohoto dolu, kteří využili nabídku na odstupné. Více než 230 horníků už projevilo zájem přejít na jiné šachty. K přestupu motivuje firma paskovské horníky příspěvkem až 80 tisíc korun, celkem by chtěla převést 500 zaměstnanců.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.