Lidovky.cz

Co nás letos čeká: svět touží po novém dogmatu, přibude iPhone a obří raketa

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Rok 2017 nebude pro světovou ekonomiku obyčejný. V roce stého výročí Velké říjnové socialistické revoluce, jenž oslavíme tradičně v listopadu, budou ekonomové a především politici opět hledat cestu ven z krize kapitalismu.

Elon Musk a jeho SpaceX pak má v plánu vyslat do vesmíru největší raketu od dob těch, které dostaly člověka na Měsíc. foto: Reuters

Troje volby, past záporných úrokových sazeb, rostoucí nerovnost, krize liberalismu a čtvrtá průmyslová revoluce jsou koktejl, který si o nějaké nové ekonomické dogma přímo říká.

První čtvrtletí přinese nástup administrativy Donalda Trumpa a Světové ekonomické fórum v Davosu. Ne náhodou bude hlavním tématem setkání světových lídrů „zodpovědný a vnímavý leadership“. V nedaleké Basileji se ještě předtím sejdou finanční regulátoři na dokončení nových pravidel pro kapitálovou přiměřenost bank.

Vyrábět toyoty pro USA v Mexiku? Nic takového! Trump hrozil automobilce

Hned zkraje roku Finové začnou testovat základní nepodmíněný příjem, který ovšem v jejich podání není nic víc, než pokus o reformu dávek v nezaměstnanosti. A evropská levice představí svůj New Deal pro Evropu.

Druhý kvartál bude ve znamení velkých věcí. ECB by měla začít ustupovat z kvantitativního uvolňování a šedesátimiliardového programu výkupu dluhopisů. A všichni budeme netrpělivě sledovat ČNB a věštit ukončení intervencí proti české koruně.

V Nizozemí a Francii nastanou klíčové volby pro celou euroekonomiku. Elon Musk a jeho SpaceX pak má v plánu vyslat do vesmíru největší raketu od dob těch, které dostaly člověka na Měsíc.

Aukční dům Sotheby's V Londýně bude dražit významná výtvarná díla inspirovaná...

Začátek prázdnin přinese setkání hlav dvacítky nejvýznamnějších států G20 a na agendě se čeká především otázka nulových úrokových sazeb.

Americké banky se také do druhé poloviny července musí zbavit řady potenciálně spekulativních investic dle takzvaného Volckerova pravidla. Konec srpna je pak první možný termín německých voleb a tedy hlasování o osudu Angely „Mutti“ Merkelové. Pravděpodobně se dočkáme i nového iPhonu.

Poslední tři měsíce roku budou nakonec i u nás zastíněny před a povolebním bojem. O nástupnictví v čele země se ale bude rozhodovat i v Číně a Jižní Africe. Uvidíme, jestli nás tedy do roka a do dne čeká vzestup postlevice, postpravice, populismu, nebo zdravého rozumu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.