Lidovky.cz

Němci se jako jediní vzepřeli Amazonu. ‚Nebojte se, na odbory máte právo,’ vzkázali Čechům

Ekonomika

  15:05
LIPSKO - Německé odbory se zatím jako jediné na světě dokázaly vzepřít americkému gigantu Amazon a své know-how teď předávají na konferencích kolegům z celého světa. Pravidelné stávkování hájí jako efektivní způsob, když zaměstnavatel nekomunikuje.

Distribuční centrum Amazonu v Dobrovízi foto: František Vlček, MAFRALidovky.cz

„Lidé se nesmí bát odbory zakládat nebo do nich vstupovat,“ říká Thomas Voss z odborového svazu Ver.di pro Lidovky.cz.

Německo je pro největšího světového internetového prodejce druhým nedůležitějším trhem, hned po domácích Spojených státech. Firma celosvětové známá kontroverzním přístupem k zaměstnancům se však u našich západních sousedů potýká se silným odborovým hnutím, které má tradičně respekt u německé vlády.

České odbory v Amazonu neprorazily. Máme zaměstnanecká fóra, hájí se firma

Klíčový trh tak v posledních letech pomáhá zásobovat distribuční centrum v Dobrovízi. Jak LN informovaly, v Česku pokusy o ustavení odborů již několikrát ztroskotaly. Pracovníci v Amazonu mají sice možnost vyjádřit se prostřednictvím takzvaných zaměstnaneckých fór, nemají však právní oporu a nemohou vyjednávat o kolektivní smlouvě a podobně.

Amazon odbory tradičně nepodporuje, například v USA je vymýtil úplně. Němcům se podařilo něco, co se nyní snaží napodobit Poláci a další. Odborový svaz Ver.di o situaci v Česku ví. Se zdejší konfederací odborových svazů o tom už jednal.

Nedostižná kolektivní smlouva

„Odbory v Německu nepotřebují předchozí formální schválení zaměstnavatele, jako je tomu například v USA, aby byly uznány oficiálními zástupci zaměstnanců. Pracovníci v podnicích se mohou svobodně rozhodnout, zdali a k jaké odborové organizaci se připojí,“ vysvětluje Voss, který vede svaz Ve.rdi v Sasku.

Největší výzvou podle něj je kolektivní smlouva, o kterou se němečtí odboráři už dlouho snaží.

„Amazon jednání o kolektivní smlouvě opakovaně odmítá s tím, že to jejich zaměstnanci není vyžadováno. Velmi divné a odvážné tvrzení vzhledem k tomu, že máme v Amazonu stovky pracovníků, kteří kolektivní smlouvu chtějí. Přesto Amazon otevřeně upírá německým pracovníkům jedno z jejich základních práv,“ stěžuje si Voss.

Aby zdůraznili své požadavky, stávkují němečtí zaměstnanci Amazonu téměř pravidelně. Naposledy o loňských Vánocích.

„Na začátku, v roce 2013, se připojily jen dvě distribuční centra v Bad Hersfeldu a Lipsku. Postupem času se ale začalo k Ver.di připojovat více zaměstnanců a poboček. Nyní pokrýváme sedm z osmi distribučních center Amazonu v Německu – Bad Hersfeld, Lipsko, Graben, Rheinberg, Werne, Koblenz a Pforzheim,“ vypočítává Voss.

Amazon sice tvrdí, že stávky nemají žádný efekt, podle Ver.di je to však nesmysl.

„Od té doby, co jsou pracovníci organizováni v odborech, začala firma navyšovat platy a pomalu upravovat některé pracovní podmínky. Zaměstnavatel i zaměstnanci jasně vidí, kolik objednávek se během stávky nevyřídí, kolik kamionů není naloženo a podobně. Popírání dopadů stávek je proto absurdní,“ říká Voss.

Stres a nemoci

Firma je vůči oborům stále otevřeně nepřátelská. Na to si stěžují i někteří čeští zaměstnanci, podle Vosse je však důležité se nebát uplatnit vlastní právo a odbory založit nebo do nich vstoupit.

„V naší strategii jsme velice flexibilní a dokážeme akce organizovat rychle. Nemusíme je oznamovat dlouho dopředu, čímž nedáváme zaměstnavateli zbytečný prostor se připravit. Amazon se snaží reagovat tím, že na očekávané stávkové období směřuje na směny více pracovníků než obvykle. My ale často stávkujeme v jiné dny, než firma očekává, takže platí dvojité směny, což rovněž má na Amazon ekonomický dopad,“ přibližuje Voss průběh boje s americkým gigantem.

Ver.di upozorňuje na to, že práce v distribučních centrech je fyzicky velmi náročná. Kromě toho jsou pracovníci Amazonu pod neustálým dohledem kvůli zařízením, které používají, jako například skenery. Tato zařízení umožňují detailně sledovat, jak lidé pracují, například jestli byli minutu neaktivní a podobně.

„Zaměstnanci nám také říkají o nepříjemných rozhovorech se supervizory, během kterých je jim na základě sebraných dat vytýkáno, že například jejich efektivita je 110 procent, zatímco kolega vykazuje 120 procent. Nebo je zaměstnancům vyhrožováno propuštěním, protože se na minutu zapovídali s kolegou o soukromých věcech či odešli na přestávku o jednu nebo dvě minuty dříve,“ říká Voss.

„Lidé se cítí pod ohromným tlakem, což v kombinaci s těžkými pracovními podmínkami zapříčiňuje extrémně vysokou nemocnost. Ta se pohybuje mezi patnácti a 20 procenty, někdy dosahuje i 25 procent,“ dodává.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.