Lidovky.cz

Čínská investice do lázní vázne. Projekt za dvě miliardy do roku 2019 nevznikne

Ekonomika

  6:30
PASOHLÁVKY - V jihomoravské obci Pasohlávky, v atraktivní oblasti na břehu novomlýnské vodní nádrže, měly do roku 2019 vzniknout největší lázně postavené na zelené louce ve střední Evropě. Dnes je však situace taková, že se termín dokončení nejeví reálně.
Koupaliště (ilustrační foto).

Koupaliště (ilustrační foto).

Finance na projekt zhruba za dvě miliardy korun měly z velké části přitéct z Číny. Jenže plány, o ­kterých se začalo mluvit před deseti lety, jsou v mnoha ohledech stále mlhavé. „Komplex musí být atraktivní, ale i ekonomicky efektivní,“ tvrdí současné vedení Jihomoravského kraje, které se ujalo vlády po loňských volbách.

V přípravě projektu, který měl přinést nejméně 500 nových pracovních míst, se angažovali tři muži – bývalý hejtman Michal Hašek (ČSSD), jenž lázně dokonce označil za svůj sen, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany za ČSSD a současný prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Nové vedení kraje se však k plánu postavilo opatrně. Nadšení z jisté investice nahradilo zjištění, že se nachází v hrubých obrysech. A o ­čínské účasti se stále vyjednává.

„Máme informace, že zájem Číňanů o investici v Pasohlávkách stále trvá. V květnu pojede vedení kraje do Číny, kde bude o projektu jednat,“ sdělil LN Jan Vitula (TOP 09), náměstek hejtmana.

„Komplex musí být atraktivní, ale i ekonomicky efektivní,“ tvrdí současné vedení Jihomoravského kraje. Ten akciovou společnost Thermal Pasohlávky, jejímž účelem je vybudování lázeňské a rekreační zóny v Pasohlávkách, kde se nalézají léčivé minerální prameny, založil společně s obcí již v roce 2007. Dvoutřetinový podíl patří kraji, zbytek Pasohlávkám.

„Obec se na projektu lázní podílet nijak výrazně nebude krom toho, že bude účastníkem všech budoucích stavebních řízení,“ upřesnila pro LN starostka Pasohlávek Martina Dominová.

Loni v létě podepsali zástupci společnosti Thermal Pasohlávky s čínskou developerskou firmou Risesun, která patří k největším v Číně, smlouvu o vybudování lázní. Firma Risesun měla být investorem projektu. Při podpisu smlouvy v Číně nechyběl premiér Sobotka ani hejtman Hašek. Ten prohlásil, že by lázně mohly být vybudovány do roku 2019 a přinesou prý nejméně 500 pracovních míst. Součástí lázeňského komplexu by mělo být mimo jiné balneo centrum, centrum tradiční čínské medicíny a hotely.

_

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.