Lidovky.cz

Češi jsou ve špičce světové vlněné módy. Mají na dosah mezinárodní ocenění

Ekonomika

  6:00
Praha - Česká móda aspiruje na mezinárodní ocenění, které by ji mohlo zapsat na mapu módy světové. Dvojice návrhářů byla nominována do soutěže o cenu The Woolmark Prize – jednu z nejprestižnějších soutěží oděvního průmyslu na světě.

Nadšení pro pletení a další ruční techniky dostalo návrhářku Terezu Rosalii Kladošovou k nominaci na ocenění The Woolmark Prize. Na fotografii pózuje ve svém vlněném modelu z kolekce Cottagers (Chalupáři). foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Merino vlna je velmi jemný a vysoce hřejivý materiál. Australská společnost The Woolmark každoročně oceňuje módní tvůrce, kteří s touto přírodní textilií dokážou pracovat neotřelým a inovativním způsobem.

Za dámskou kolekci byla letos z Česka nominována Tereza Rosalie Kladošová, za pánskou řadu designér slovenského původu Miro Sabo. Návrháři byli do boje o cenu The Woolmark Prize dosazeni organizátory akce Mercedes-Benz Prague Fashion Week, kterou pořádá modelingová agentura Czechoslovak Models podnikatele Václava Dejčmara.

„Už jen samotná nominace je super,“ říká o účasti v soutěži Kladošová. „Je skvělé dostat se do kontaktu s odborníky v porotě a do povědomí výrobců. Další komunikace s nimi tak bude pro mou značku mnohem snazší. Dodavatelé totiž na The Woolmark Prize velmi dobře slyší,“ řekla LN Kladošová, která tak účast v získání mezinárodního módního ocenění vnímá především jako prestiž. Nominovaní teď za sebou mají exkurzi po nejlepších výrobcích vlněné příze na světě. „Strávili jsme teď pár dní v Itálii, kde vlnu zpracovávají fabriky již od roku 1660,“ líčí Kladošová.

Následně musí vytvořit kolekci šesti modelů z vysoce kvalitní australské merino vlny. Nutné budou i doklady o původu materiálu a jeho utkání, ale i prezentace před odbornou porotou, která se uskuteční v červenci.

Kladošová je absolventkou pražského umprum, která svou práci prezentovala již na týdnu módy v Madridu nebo v Londýně, kde spolu se svými kolegy byla loni oceněna za nejlepší instalaci v rámci doprovodné akce International Fashion Showcase. Její oděvy se na české poměry vyznačují širokou barevností, vtipem a hrou na hranici kýče.

Miro Sabo je zase čerstvým držitelem ocenění Czech Grand Design. Ve svém portfoliu má i absolvování stáže v ateliéru Rafa Simonse, bývalého kreativního ředitele francouzského domu Dior a návrháře domu Calvin Klein. Přestože je Sabo původem slovenský návrhář, se svou oděvní značkou působí v Praze, a tak je i pořadateli The Woolmark Prize prezentován jako zástupce Česka. Spolu s Kladošovou a dalšími 16 nominovanými soupeří o vítězství v evropském regionu.

Cena pro Lagerfelda

Mezinárodní Woolmark Prize je jedno z nejprestižnějších módních ocenění, které může návrhář nebo módní značka získat. Odborná porota oceňuje od roku 1953 nové talenty a přístupy v použití merino vlny. Štítek s označením této prestižní ceny v minulosti získala i slavná jména haute couture – tehdy 18letý Yves Saint Laurent nebo Karl Lagerfeld za svůj zářivě žlutý dámský kabát.

O The Woolmark Prize se ucházelo již několik českých návrhářů. Například Lenka Kohoutová, bývalá návrhářka česko-izraelské značky Kenvelo, která se nyní věnuje vlastním kolekcím, ale i Pavel Ivančic, pedagog pražského umprum a kreativní ředitel české oděvní značky Pietro Filipi. Nikdo z nich však na cenu nedosáhl.

Značka kvality

Certifikát Woolmark, označující vysoce kvalitní vlnu, mohou v Česku používat jen dvě značky – čepice Tonak a výrobce Vitapur, který se specializuje na produkci lůžkovin a funkčního prádla.

Porota se skládá z významných módních návrhářů, nákupčích a novinářů. Konkrétní jména nebyla zatím pro ročník 2017/18 zveřejněna. V minulých ročnících se na vybrání vítěze podílel kreativní ředitel domu Hugo Boss Jason Wu nebo podnikatelka Victoria Beckhamová, která byla za služby módnímu průmyslu loni oceněna královnou Alžbětou II.

Vítěz The Woolmark Prize se nyní hledá ve více než 60 zemích světa. Z nominovaných šesti regionů – Asie; Austrálie a Nový Zéland; Britské ostrovy; Evropa; Indie, Pákistán a Střední východ; USA – budou vybráni regionální výherci.

Finalisté se pak budou moci ucházet o globální ocenění. Výherce získá nejen finanční podporu pro vytvoření kolekce, ale i příležitost prodávat své modely v prestižních buticích jako v kanadském Hudson’s Bay, Boon the Shop v Jižní Koreji nebo v australském obchodě David Jones.

Největším světovým producentem vlny je Austrálie. Mezi roky 2015 a 2016 vyprodukovala podle The Woolmark Company 325 milionů kilogramů vlny v hodnotě 3,28 miliard australských dolarů. Stáda v Austrálii čítají 71 milionů ovcí, jejichž vlna se nejvíce vyváží do Číny, Indie a Česka. Za námi je dále Itálie a Jižní Korea.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.