Lidovky.cz

Je libo pět SIM karet? Operátoři rozdávají výhodné tarify, jejichž využití kritizují

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Operátoři prodávají úřadům a firmám více SIM karet se zvýhodněnou sazbou, než ty zaměstnávají lidí. Přitom to sami kritizují, protože skutečnost, že lidé využívají neveřejné tarify, je podle nich důvod, proč jsou mobilní služby v Česku drahé.
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

V adresáři města Hodonín je 231 kontaktů, včetně například městské policie nebo knihovny. Přesto se operátor O2 v červnu rozhodl prodat tamní radnici ještě více SIM karet se zvýhodněným tarifem, celkem až 1700 kusů.

Co je v ceníku, to platí. Konec ‚podpultových‘ nabídek operátorů

Jde přitom o praxi, kterou sami mobilní operátoři kritizují. Vidí v ní důvod, proč je telekomunikační trh pokřivený a ceny pro běžné zákazníky vysoké. Podle nich totiž až dvě třetiny českých spotřebitelů využívají nějaký neveřejný tarif. A mnohdy jde právě o sazby pro firmy nebo instituce, pro které navíc lidé ani nepracují. Zasáhnout by měl regulátor, volají poskytovatelé mobilních služeb.

Šéf O2 Tomáš Budník počátkem letošního roku na setkání s novináři označil právě předávání výhodných tarifů „známým“ či přímo jejich přeprodávání za důvod, proč operátoři nesoupeří o spotřebitele a skutečný konkurenční boj se odehrává jen ve firemním segmentu trhu. A tam jsou ceny mobilních služeb řádově levnější.

„Takových bází jsou desítky tisíc, možná statisíce. Český telekomunikační úřad nejenže šedé operátory nereguluje, dokonce je často aktivně podporuje,“ uvedl pak Budník v březnu v rozhovoru pro server iDNES.cz.

300 volných simek

Hodonín využívá výhodných tarifů O2 pro své zaměstnance i podřízené organizace, ani tak se ale na sedmnáct stovek nedostane. „V rámci zaměstnaneckých výhod poskytujeme zaměstnancům až čtyři SIM karty,“ řekl LN mluvčí města Josef Horníček s tím, že v současnosti má radnice zhruba 300 volných SIM karet.

O2 však trvá na svém a rozpor mezi vlastními slovy a činy vysvětluje pasivitou regulátorů v oblasti neveřejných nabídek a šedých operátorů.

„Rozdíl mezi firemními a neveřejnými nabídkami na straně jedné a oficiálními ceníky pro spotřebitele na straně druhé narůstá do mnohdy absurdních rozměrů, je to ovšem logický důsledek pokřivené situace na trhu, kdy všichni zákazníci citliví na své výdaje již využívají firemní a neveřejné nabídky. Jakkoli O2 považuje tyto rozevřené nůžky na trhu za neférové, je těžké proti tomu osamoceně bojovat,“ tvrdí mluvčí Lucie Pecháčková.

CO JSOU „PODPULTOVÉ“ NABÍDKY

Až dvě třetiny spotřebitelů využívají podle informací operátorů firemní tarif nebo jinou neveřejnou nabídku, i když často nejsou zaměstnanci dané společnosti či instituce.

■ Oproti běžným cenám jsou nabídky pro firmy a státní správu levnější až o 90 procent.

■ Neveřejné nabídky i pro firmy chtělo pod vedením exministra Jana Mládka (ČSSD) na začátku roku zakázat ministerstvo průmyslu a obchodu. Kontroverzní odstavec ale nakonec z novely zákona o elektronických komunikacích vypadl. Kritikem tohoto ustanovení byl mimo jiné Český telekomunikační úřad.

■ ČTÚ v současnosti vypracovává velký test, který by měl ukázat, zdali a kde je český telekomunikační trh pokřivený.

Hodonín není ojedinělým případem. Například Vodafone umožnil každému ze zaměstnanců Státního pozemkového úřadu zajistit výhodný tarif až pěti známým, každý zaměstnanec si také může vzít pět poukazů na zlevněný domácí internet. T-Mobile zase dodá až 2677 SIM karet městu Šternberk, i když adresář tamní radnice čítá výrazně méně záznamů – konkrétně 110.

„Zaměstnanci mohou tento tarif využít i pro omezený počet rodinných příslušníků, přičemž vyúčtování hradí samozřejmě sami,“ uvedl starosta Šternberka Stanislav Orság.

„Již neplatí, že počet zaměstnanců rovná se počtu SIM karet, protože jeden zaměstnanec může využívat nejen hlasové, ale také nejrůznější datové SIM karty,“ dodává Anna Hroudová z tiskového oddělení T-Mobilu.

Český telekomunikační úřad, po jehož zákroku operátoři volají, však do situace vstupovat nehodlá. Podle mluvčího Martina Drtiny operátory k uzavírání smluv, kde zákazník chce výrazně více SIM karet, než kolik má zaměstnanců či zařízení, nikdo nenutí. Zodpovědnost za pokřivení trhu pak regulátor přímo odmítl.

Sobotka chce prosadit mobilní zákon. Dodatek o ‚podpultovém‘ prodeji lze prý vypustit

Český mobilní trh už jeden velký „zátah“ na přeprodejce tarifů pamatuje. Před čtyřmi lety v něm byla nejvíce aktivní tehdy ještě Telefónica O2, které se podařilo velké množství těchto subjektů buď zlikvidovat, nebo převést pod svou dceřinou firmu Bonerix, dnes O2 Family.

Operátor si kvůli svému postupu, kdy ze dne na den odpojoval SIM karty od sítě, dokonce vysloužil vyšetřování ze strany ČTÚ, které však nakonec k žádným sankcím nedospělo. Znovu se téma takzvaných šedých operátorů a firemních nabídek pro běžné občany otevřelo začátkem letošního roku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.