Lidovky.cz

Svatý Václav zavře velké obchody. Lidé jsou z toho zmatení, zlobí se řetězce

Ekonomika

  14:05
PRAHA - 28. září, které letos připadá na čtvrtek, patří do osmičky státních svátků, které omezují otevírací dobu velkých prodejen. Od zavedení zákona do praxe uplyne na svatého Václava právě jeden rok.

Prodejna Albert. Ilustrační foto. foto: Ahold

Zmatení zákazníci a ztráty v řádech stovek milionů korun. Takové jsou podle obchodníků dopady loňského zákona regulujícího otevírací dobu o státních svátcích. Zavřeno budou mít všechny obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních i ve čtvrtek, na Den české státnosti.

Podle obchodníků je ale seznam svátků, kterých se regulace otevírací doby týká, matoucí. Zákon ukládá prodejcům zavřít během vybraných osmi svátků. Ale dalších, jako Dne upálení mistra Jana Husa či Dne boje za svobodu a demokracii, se regulace netýká. 

Kdo bude mít z online Lidlu těžkou hlavu? Premiéru provázely spadlé stránky

„Pociťujeme to na tržbách i ve svátky, kdy zavřeno není. Zákazníci se v omezení nevyznají a mají za to, že zavřeno bude,“ řekl LN mluvčí řetězce Ahold Jiří Mareček.

Albert nechá otevřenou pouze jednu samoobsluhu v Českých Budějovicích, na niž se vztahuje výjimka o obchodech na letištích, nádražích a v nemocnicích. Otevřeno mohou mít během čtvrtka i benzinové pumpy a lékárny.

Všechny prodejny včetně restaurací a kavárny uzavře i řetězec Globus. S dnem volna počítají i prodejci oblečení H&M nebo C&A.

Regulaci otevírací doby schválila sněmovna loni v červnu. Poslanci chtěli umožnit zaměstnancům obchodů strávit svátky doma s rodinou.

Svátek jen pro někoho

Podle odpůrců zákona je regulace diskriminační. Zaměstnanci velkých prodejen mohou zůstat doma, zatímco na pracující v menších pobočkách se svátek nevztahuje. 

Podle dalších zaměstnanci nemají možnost volby a přijdou o příplatek za práci o svátcích, navíc se beztak nevyhnou většímu náporu zákazníků den před samotným svátkem.

Podle obchodníků je ale seznam svátků, kterých se regulace otevírací doby týká,...

„Zásah do tržeb nechceme předjímat,“ řekla LN Pavla Hobíková za řetězec Globus. „Část lidí si v pátek pravděpodobně vezme dovolenou a z druhé poloviny týdne si udělá prodloužený víkend. Proto můžeme očekávat zvýšenou návštěvnost zákazníků, kteří své rodinné a víkendové nákupy budou realizovat již během středy.“

Minimální výkyvy v obratu ostatně očekává i řetězec Billa. Kvůli regulaci otevírací doby velkoplošných prodejen začal prodejce elektroniky Datart investovat do provozoven menších než 200 metrů čtverečních. 

Jednu prodejnu takzvaného městského typu letos otevřel v Praze, druhou v Nymburku a chystá další. Podle Ivy Pavlouskové, mluvčí Datartu, každý zavřený den znamená ztrátu v řádu desítek milionů korun.

Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) loni odhadoval, že obchodníci přijdou během jednoho zavřeného regulovaného svátku celkem asi o 700 milionů korun. „

Přesná čísla k dispozici nemáme. Vzhledem k tomu, že na tyto podzimní svátky se zákaz prodeje vztahuje teprve letos, musíme počkat a porovnat s předchozími lety,“ upozorňuje Irena Vlčková ze SOCR.

Alza otevře i letos

Své prodejny nechá ve čtvrtek otevřené společnost Alza, která v nich umožní vydávat zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků. Prodejce byl během loňska několikrát upozorňován na porušování zákona Českou obchodní inspekcí (ČOI), Alza se ale proti udělené pokutě odvolala.

Inspekce dosud o svátcích provedla 1364 kontrol. V 18 případech zjistila porušení zákona. „Pravomocně bylo rozhodnuto o pokutách zatím v osmi případech. Ostatní správní řízení stále běží,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. 

Inspekce zatím uložila pokuty od 5 do 20 tisíc korun. Kontroly bude provádět i během následujícího čtvrtka. V případě opakovaného porušení otevírací doby hrozí obchodníkům pokuta ve výši pěti milionů korun.

Další omezení otevírací doby nastane 28. října, na Den vzniku samostatného českého státu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.