Lidovky.cz

Finanční správa se vyjádřila k Airbnb. Poskytovatelé musí platit daně a používat EET

Ekonomika

  16:56
PRAHA - Služby nabízející ubytování prostřednictvím internetu, jako je například Airbnb, považuje finanční správa za ubytovací služby, a nikoliv za nájem. Příjmy z této činnosti tak podléhají zdanění, protože se tím vykonává ekonomická činnost. Vyplývá to z informaci k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb prostřednictvím internetových platforem, kterou ve středu zveřejnila Finanční správa.

Zároveň pokud někdo tyto služby poskytuje za účelem dosažení zisku, a přijímá peníze v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem, je povinen tyto tržby také evidovat v rámci elektronické evidence tržeb.

Jiná pravidla pro Uber a jiná pro klasické taxislužby, tak zní navrhovaná úprava zákona

„Osoba poskytující ubytovací služby prostřednictvím zprostředkující společnosti jako je například Airbnb, uskutečňuje ekonomickou činnost, proto je osobou povinnou k dani podle zákona o dani z přidané hodnoty,“ uvedla mimo jiné správa.

Plátcem DPH se stává osoba ve chvíli, kdy za posledních 12 měsíců její obrat přesáhne jeden milion korun. Registrovat se k DPH může také dobrovolně.

Pokud navíc podle správy tato činnost naplňuje veškeré znaky podnikání, pak příjmy z této činnosti podléhají dani z příjmů fyzických osob jako příjmy ze samostatné činnosti. V takovém případě lze využít i výdajový paušál.

Prostřednictvím Airbnb se od loňského do letošního září ubytovalo v Česku 908 tisíc hostů, což je o 64 procent meziročně víc. V průměru je nabízená nemovitost obsazena 38 nocí ročně.

Půlka hostitelů přes Airbnb v Praze pohoří, čtvrtina pronajímání brzo vzdá, tvrdí správce

V Česku je 10 400 hostitelů, jejichž průměrný roční výdělek za poskytování služby je 51 tisíc korun. Celkově si hostitelé v Česku za poslední rok vydělali 1,7 miliardy korun. V samotné Praze se za posledních 12 měsíců přes tuto aplikaci ubytovalo 808 500 hostů. Nabízením krátkodobého ubytování si přivydělává v metropoli 7200 lidí.

Airbnb funguje v Česku od roku 2009. Podle expertních analýz se Airbnb svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.