Lidovky.cz

Těžba bitcoinu spotřebuje za rok více energie než třetina Česka. A jeho cena letí nahoru

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Energetická spotřeba bitcoinu se již vyšplhala na úroveň celých států. Hodnota digitální měny rychle roste a přitahuje tak podnikatele, kteří se zapojují do takzvané ‚těžby‘, což je jediný způsob, jak získat nové bitcoiny. Tento proces však vyžaduje velký výkon počítačů a s tím související vysokou spotřebu energie.

Zařízení pro „těžbu“ digitální měny bitcoin. foto: Shutterstock

Kdyby byl bitcoin zemí, v žebříčku spotřeby energie by obsadil 68. místo a umístil se těsně za Ománem. Vyplývá to z indexu energetické spotřeby, který spočítal server Digiconomist.net. Konkrétně bitcoin podle odhadu spotřebuje 25,76 TWh elektřiny za rok.

Apple platí ze zisku mimo USA daně jen jedno až sedm procent

Česko v roce 2016 podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) spotřebovalo 72,4 TWh a energie potřebná pro těžbu bitcoinu by tak dokázala pokrýt asi 36 procent roční spotřeby země. Digiconomist například odhaduje, že by vystačila pro zhruba 2,4 milionu amerických domácností.

Zařízení pro těžbu digitální měny bitcoin.
Bitcoinový „důl“.

Bitcoin navíc není jedinou digitální měnou. Těch vznikly v posledních letech stovky, i když žádná nedosahuje významu a velikosti původní měny vzniklé v roce 2009. Druhou největší digitální měnou je nyní Ethereum, jehož energetická náročnost se podle Digiconomistu vyšplhala na 9,63 TWh, což ji řadí na 96. místo v žebříčku zemí za Trinidad a Tobago.

Bitcoin

  • Je největší takzvanou kryptoměnou s celkovou hodnotou přes 125 miliard dolarů.
  • Jedná se o měnu, která není řízená žádnou centrální bankou či státem, a umožňuje anonymní transakce.
  • Nové „mince“ vznikají takzvanou těžbou. Ta spočívá ve složitých výpočtech, pomocí nichž se vytváří bloky proběhlých transakcí, které se tak stávají nevratnými.
  • Každý blok obsahuje i všechny předešlé bloky a tvoří takzvaný blockchain, což je jakási účetní kniha, která obsahuje celou historii transakcí.
  • Blok vzniká zhruba každých 10 minut. Ten, kdo ho vytvoří jako první, získá odměnu v podobě nových bitcoinů.
  • Síť je nastavena tak, aby bylo možné vytěžit maximálně 21 milionů bitcoinů, výpočetní náročnost se přitom postupně zvyšuje. Odměna pro těžaře se tak každé zhruba čtyři roky snižuje o polovinu. V současné době je odměnou za vytěžený blok 12,5 bitcoinu.
  • Vznikl v roce 2009, stojí za ním programátor či skupina vystupující pod pseudonymem Satoši Nakamoto.

Digitální těžba

Rostoucí spotřeba energie pramení ze samotné podstaty bitcoinu. Digitální měna není centralizovaná jako tradiční elektronické platební systémy, za kterými stojí banky. Místo toho se jedná o síť, jež udržují uživatelé, nazývaní „těžaři“, kteří bitcoinovému systému propůjčují výkon svých počítačů.

Ty pak pak provádějí složité výpočetní úkony, kterými ukládají proběhlé transakce do takzvaných bloků, čímž zajišťují jejich nevratnost. Jeden z uživatelů, který se podílí na vytvoření bloku, dostane odměnu v podobě nových bitcoinů. Čím více síly uživatel připojí, tím větší má šanci odměnu získat.

Neplatí ale, že by si tím úkol zjednodušoval. Síť je nastavena tak, aby se obtížnost těžby zvyšovala s přibývajícím výkonem těžařů. Už dávno tak neplatí, že by se bitcoin těžil na běžných domácích počítačích. Místo toho se využívá specializovaná technika, která má mnohem vyšší výpočetní sílu. Někteří podnikatelé navíc provozují celé haly plné podobných zařízení.

Nároky na spotřebu energie tak ženou těžaře do míst s dostatkem levné elektřiny a snadného odvodu tepla z místností díky chladnějšímu klimatu. Velké „bitcoinové těžební farmy“ tak vyrostly například na Islandu nebo v Číně, kde se bitcoin těží i v tibetských horách, kde využívá přebytek energie z tamních vodních elektráren.

Prudký růst

Ve středu odpoledne se podle serveru Coindesk jedna „mince“ bitcoinu obchodovala za zhruba 7500 dolarů (přes 160 tisíc korun). Ještě na začátku roku byl přitom kurz digitální měny zhruba tisíc dolarů. Jen za poslední měsíc přitom připsala zhruba tři tisíce dolarů. Celková hodnota všech bitcoinů v oběhu je nyní podle serveru Coinmarketcap přes 125 miliard dolarů (asi 2,76 bilionu korun).

Za růstem v posledních týdnech stojí hlavně oznámení amerického burzovního operátora CME Group, který řekl, že ještě letos začne obchodovat s termínovanými kontrakty na bitcoin. To, že se obchodů s digitální měnou ujme takto velká instituce, dává bitcoinu jistou míru legitimity ve finančním světě a zvyšuje tak zájem investorů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.