Lidovky.cz

Na lyže letos s naditější peněženkou. Skiareály připravily řadu novinek a zdražily

Ekonomika

  12:00
PRAHA - Lyžařská střediska zahajují nadcházející sezonu s novými sněžnými děly, delšími sjezdovkami i zvýšenou bezpečností. Často ale i s mírně vyššími cenami permanentek. Pokud se však zdražovalo, tak jen v řádu jednotek procent.
Lyžařský areál

Lyžařský areál foto: Shutterstock

„Loni areál hlavní skipasy nezdražoval, letos i vzhledem k pravidelným investicím zvedl cenu denního skipasu pro dospělého v sezoně zhruba o tři procenta na 630 korun,“ uvádí provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Když vám vyjde počasí, zažijete v Söldenu pohádkové lyžování

Pořídili si tu novou rolbu, posílili systém zasněžování, ale zejména lyžařský areál železnorudské Šumavy obohatí novinka v podobě funline. „Jedná se o lehkou a hravější formu trati na způsob skikrosu, která kromě klopených zatáček nabídne i terénní vlny,“ upřesňuje Kasík.

Podobná je situace ve SkiResortu Černá hora – Pec, kde lze na skipas lyžovat až na 44 kilometrech sjezdovek. „Zdražení se týká skipasů, které si lidé budou kupovat u pokladny. Loni jsme nezdražovali, přitom za poslední tři roky jsme do zkvalitnění služeb a rozšíření sjezdovek investovali víc než 400 milionů korun,“ říká Zina Plchová ze SkiResortu. Jde například o novou lanovku v Černém Dole, sjezdovku v Peci pod Sněžkou nebo zrychlené skibusy.

Skiareál Lipno pokračuje v rozvoji zábavy na svahu a zaměření se na rodiny s dětmi. Nafoukli tu skikrosovou dráhu i snowpark a vedle navýšení bezpečnostních prvků tu zavádí takzvanou skipatrolu.

„Jedná se o tým vyškolených pracovníků, který se bude pohybovat na sjezdovkách s cílem minimalizovat rizika, která lyžování přináší,“ upřesňuje Vojen Smíšek ze Skiareálu Lipno. Jako satisfakci za růst ceny permanentek tu poskytují parkoviště zdarma nebo vstup do dětského výukového hřiště Fox park.

Grafika lyže

V Herlíkovicích vzrostla cena některých skipasů o méně než pět procent. Středisko patří k těm, jež nabízí dopravu skibusem z pražského Černého Mostu.

Během hlavní sezony stojí denní dospělý skipas na pokladně Skiareálu Špindlerův Mlýn 890 korun, přičemž cena zůstala stejná jako loni. Je ovšem nejvyšší mezi areály, kde ji LN zjišťovaly.

Zato se tu návštěvníci mohou těšit na řadu novinek. „Tou hlavní je čtyřsedačka z Horních Míseček na Medvědín. Výrazně jsme rozšířili i oblíbenou sjezdovku Machytku. Do Horních Míseček se vrátil snowpark pro snowboardisty a freestyle lyžaře. Na Svatém Petru jsme postavili měřenou trať obřího slalomu pro veřejnost, kdy si lyžaři mohou svůj čas porovnat s výkonem Ondřeje Banka,“ vyjmenovává Martina Voráčková z krkonošského střediska.

S cenami permanentek nehýbali ani na Ještědu.

Zájem o jednodenní lyžařské zájezdy roste

Stále více areálů nabízí možnost zakoupení skipasu přes internet. Novinkou to je třeba v Herlíkovicích. Díky včasnému nákupu permanentky lze místy ušetřit i desetinu z ceny na pokladně.

Tradičně lyžují levněji děti, junioři i senioři či rodiny. Slevy některá střediska poskytují i v souvislosti se zapůjčením výbavy, speciální skipasy nabízejí pro večerní lyžování či pracují s ucelenými programy jako Lipno Card, Sodexo ActivePass nebo věrnostní program Gopass ve Špindlu.

V Harrachově návštěvníci u ubytovatele, pokud je členem místního Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, dostanou Harrachov card, s níž mohou čerpat slevu až 20 procent ze skipasů, které tu rovněž mírně podražily.

Pravidelným lyžařům se jistě vyplatí mít výbavu svoji, ale ani ti nejsou bez starostí, protože předtím, než lyže nebo snowboard po letní pauze opráší, měly by spolu s vázáním projít servisem.

„Bez patřičné údržby si lidé lyžování tolik neužijí, ale hlavně hrozí pády a zranění,“ vysvětluje Jaroslav Kerda z libereckého Kerda Sportu, sám bývalý sdruženář. „Lepší jsou spíše méně kvalitní lyže s patřičným servisem než špatně připravené lyže prémiové značky,“ dodává.

Základní servis se obvykle pohybuje mezi 250 a 550 korunami v případě lyží, pro snowboard si připravte zhruba o 40 korun více. Cenová hladina v jednotlivých destinacích víceméně kopíruje tu skipasovou. Nelze ani paušalizovat, že na horách je servis dražší než třeba v Praze.

Podobně je tomu se zapůjčením výbavy – v dětském kompletu přímo u sjezdovek se cena pohybuje mezi 160 a 300 korunami, dospělý zaplatí kolem 300 až 500 korun za den. Vyplatí se rezervovat včas kvůli kýžené velikosti bot, ale i možné slevě online.

S rezervováním ubytování se nevyplatí otálet, protože, jak říká Tomáš Holý ze Slevomatu, hoteliéři zažívají žně. „Už na začátku léta jsme upozorňovali, že množství rezervací českých hotelů před sezonou bylo rekordní. Tento trend bude pokračovat i v zimě a zřejmě celý příští rok. Rezervace na leden jsou již nyní o padesát procent vyšší,“ říká Holý s tím, že průměrná cena na Slevomatu prodaného pobytu v tuzemsku činí 3500 korun.

Výstup na Sněžku z polské strany? Čekají vás nádherná panoramata a horská plesa

Přestože Michal Tůma z cestovní agentury Invia říká, že české hory často nemohou zaručit dobré sněhové podmínky, a turisté se tak pro konkrétní místo rozhodují spíše na poslední chvíli. Vysoká obsazenost ubytovacích kapacit v lednu a únoru v populárních střediscích na portále Booking.com ale naznačuje opak.

Snáze a levněji lze pořídit ubytování mimo ně, v několik kilometrů vzdálených obcích. Například poblíž Božího Daru vyjde víkend pro dvě osoby přinejmenším na 2500 korun. Ve Špindlerově Mlýně ceny začínají spíše na 3000 Kč. A nejinak je tomu v beskydské Bílé. Na Lipně lze nalézt penziony přibližně od 1500 korun výš.

Speciální skupinu pobytů na horách tvoří ty silvestrovské, k nimž Holý podotýká, že ti, kdo si je nezajistí do konce září, pak už vybírají jen těžko.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.