Lidovky.cz

Hromadnou žalobu na Facebook v Rakousku podle evropského soudu podat nelze

Ekonomika

  11:01aktualizováno  13:01
LUCEMBURK - Rakouský student práv a aktivista Maxmilian Schrems, který kvůli porušování ochrany soukromí podal ve Vídni hromadnou žalobu na irskou součást americké společnosti Facebook, nemůže tuto žalobu podat u rakouského soudu. Jako jedinec se ale svých práv domáhat ve své vlasti může. Rozhodl tak ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie, který se kauzou zabýval na žádost vídeňského soudu.
Facebook

Facebook foto: Reuters

Schrems podal k rakouskému soudu žalobu proti společnosti Facebook Ireland Ltd. Tvrdí, že firma porušila práva na ochranu soukromí a ochranu údajů jak jeho, tak sedmi dalších uživatelů Facebooku, jejichž jménem jedná. Tito lidé mají bydliště v Rakousku, Německu a v Indii.

Facebook zastává názor, že rakouské soudy nemají mezinárodní pravomoc a že Schrems se nemůže dovolávat zákona EU, který spotřebitelům umožňuje žalovat zahraniční smluvní stranu v místě svého bydliště. Nelze ho totiž považovat za spotřebitele, protože stránky facebooku používal také pro profesionální účely. Společnost Facebook je toho názoru, že na spotřebitelské fórum se tato unijní legislativa nevztahuje.

Spotřebitel, který je oprávněn podat žalobu proti svému zahraničnímu smluvnímu partnerovi v místě svého bydliště, se podle čtvrtečního rozsudku nemůže současně se svými vlastními nároky dovolávat i nároků se stejným předmětem, postoupených jinými spotřebiteli s bydlištěm na jiných místech téhož členského státu, v jiných členských státech nebo ve třetích zemích.

Rakušan Schrems už dříve namítl, že individuální soudní spory jsou vzhledem k finanční zátěži žalujících nereálné. K výzvě, kterou Schrems zveřejnil na internetu, se připojily tisíce dalších uživatelů. Aktivista žádal o náhradu škody 500 eur (12 700 Kč) za každého z 25 000 signatářů žaloby.

Evropská organizace na ochranu spotřebitelů (BEUC), která sdružuje spotřebitelské instituce z celé EU, uvedla, že rozhodnutí evropského soudu ukázalo „chybějící a životně důležitý díl skládačky v ochraně spotřebitele“. Ředitelka BEUC Monique Goyensová prohlásila, že stanovisko soudu představuje další zřetelný příklad toho, že existují právní a procedurální překážky, které brání lidem, aby se domáhali kolektivního přístupu ke spravedlnosti.

„Vzhledem k vysokým nákladům je často nereálné, aby se spotřebitelé mohli obrátit na soud. Zvláště když škoda, kterou utrpěli, je v peněžním vyjádření poměrně malá,“ řekla.

Schrems nyní verdikt označil za obrovskou ránu pro Facebook, protože může u vídeňského soudu podat individuální žalobu a společnost bude muset vysvětlit, zda je „její obchodní model v souladu s přísnými evropskými zákony na ochranu osobních údajů“.

Na rozdíl od Spojených států jsou hromadné žaloby v Evropě uznány jen málokdy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.