Lidovky.cz

Kontrolu nad CEFC převzala podle Reuters státní agentura, firma to popírá

Ekonomika

  8:03aktualizováno  10:22
ŠANGHAJ/PEKING - Vedení a každodenní provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. S odvoláním na dva informované zdroje to v pátek uvedl čínský list South China Morning Post. Mluvčí CEFC China Energy podle agentury Reuters tvrdí, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Jie Ťien-Ming (vlevo) a Miloš Zeman na setkání v Šanghaji. foto: ČTK

Firma CEFC na svém webu zveřejnila prohlášení, podle něhož společnost funguje normálně.

Ve čtvrtek se v čínských médiích objevily zprávy, že předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Tyto informace firma odmítla.

Psali jsme:

Manažer je mimo jiné členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, firma působí rovněž v České republice.

Na zprávu reagovaly na asijských trzích poklesem akcie firem spojených s CEFC. Hongkongský list připomíná, že čínská vláda se od dubna loňského roku začala intenzivně zajímat o silně zadlužené soukromé podniky a jejich zahraniční investice.

Na konci února vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group, jedním z největších pojišťovacích konglomerátů v zemi. Její šéf Wu Siao-chuej byl zatčen loni v červnu. Pozornosti čínských regulátorů neunikl ani konglomerát Dalian Wanda Group, který působí v několika oblastech od realit po zábavu a jeho majitelem je miliardář Wang Ťien-lin. Od loňského léta mu velké banky nesmějí půjčovat peníze.

Český majetek

Skupina CEFC působí kromě energetiky především ve financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie.

Od července 2015 firma investovala do akvizic od Čadu po Rumunsko zhruba 4,9 miliardy dolarů (101 miliard Kč). Podle listu South China Morning Post se zdá, že CEFC se stala nejnovějším cílem tažení čínské vlády.

Hongkongský deník South China Morning Post s odvoláním na čtyři informované zdroje ve čtvrtek napsal, že předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen, a to už 16. února. Podle zdrojů čínského finančního magazínu Caixin byl předvolán k výslechu. Zda vyšetřování pokračuje, podle listu není známo.

„Zaznamenali jsme ten nezodpovědný článek... Slavnostně zde prohlašujeme: nezakládá se na faktech,“ citovala prohlášení firmy agentura AFP. CEFC zároveň dodala, že informace o svém vyšetřování sám Jie nepotvrdil.

Po zveřejnění zprávy o problémech firmy oslabily její akcie a jejich pokles pokračoval i v pátek. Kvůli masivnímu rozprodávání dluhopisů společnosti v celkové hodnotě 14 miliard jüanů (46 miliard Kč) bylo až do odvolání zastaveno jejich obchodování.

Čínská vláda upevňuje kontrolu

CEFC byla již v minulosti zmiňována v souvislosti s nekalými praktikami. Loni v listopadu byl pro podezření z uplácení představitelů Ugandy a Čadu zatčen v USA šéf nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC). Výbor CEFC je označován za nadaci soukromé firmy CEFC China Energy, která ho také plně financuje. Konglomerát CEFC China Energy se tehdy od případu distancoval.

Čínská vláda v posledních měsících upevnila kontrolu nad velkými soukromými konglomeráty v zemi. Informace o vyšetřování Jie Ťien-minga se dostala na veřejnost krátce před pondělním zahájením výročního zasedání čínského parlamentu, na němž se očekává schválení návrhu, který umožňuje prezidentu Si Ťin-pchingovi vládnout neomezeně dlouhou dobu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.