Lidovky.cz

Čínská firma CEFC chce podle Bloombergu prodat realitní portfolio za 65 miliard korun

Ekonomika

  9:14aktualizováno  10:21
PEKING - Čínský konglomerát CEFC China Energy plánuje prodat své globální realitní portfolio s účetní hodnotou přes 20 miliard jüanů (více než 65 miliard Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Upozornila, že součástí tohoto portfolia jsou i nemovitosti v České republice, neposkytla však o nich žádné další informace.

Společnost CEFC. foto: ČTK

Na prodej je podle zdrojů téměř stovka nemovitostí, včetně kancelářských budov, hotelů či průmyslových zařízení. Tyto nemovitosti leží převážně ve velkých čínských městech, některé se však nacházejí také v Evropě a ve Spojených státech.

CEFC v České republice spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). Šéf CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Firma si Českou republiku vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit a zaměstnává v tuzemsku přes 4000 lidí.

CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. Firma je rovněž vlastníkem renesančního Martinického paláce a budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. V listopadu 2016 koupila pražský administrativní komplex Florentinum, v roce 2017 pak zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina.

Kromě budov má CEFC v ČR mimo jiné významné podíly v podnicích, mezi nimiž jsou například strojírny ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz či fotbalový klub SK Slavia Praha.

Na dotaz serveru Lidovky.cz, zda se prodej týká největších realit společnosti v Praze, jako je nákupní centrum Florentinum či stadion fotbalového klubu Slavia Praha, bývalý ministr obrany a současný zástupce CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík uvedl, že netýká.

CEFC po celém světě zaměstnává zhruba 30.000 lidí. Společnost své obchody kromě Česka uzavírala mimo jiné i v Rusku, Kazachstánu, Německu, Čadu nebo Abú Zabí.

Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku, kde zaměstnává přes 4000 lidí. CEFC Group (Europe) Company působí v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu. Celkem čínská firma v Česku spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).

Firma nedávno informovala, že k 1. březnu CEFC Group (Europe) Company posílila kapitál o 13,5 miliardy Kč na 14,65 miliardy Kč. Stalo se tak formou příplatku k základnímu kapitálu. Do CEFC Europe by měla vstoupit (49 procent) firma CITIC Group, kterou vlastní čínský stát a která je mezi 200 největšími společnostmi světa.

Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil Jie Ťien-ming v roce 2002, který byl dosud předsedou představenstva společnosti a který je od roku 2015 poradcem prezidenta Miloše Zemana. Jie Ťien-ming je nyní v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona a podle vedení CEFC odejde z čela firmy. Kvůli této kauze vyslal prezident Miloš Zeman do Číny delegaci (kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík), která měla zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v Česku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.