Lidovky.cz

Firmu OKD vlastní znovu stát, akcie za 80 milionů převzal podnik Prisko

Ekonomika

  13:32aktualizováno  15:29
KARVINÁ - Majitelem těžební společnosti OKD je od středy znovu stát. Akcie OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů korun. Firma má nové představenstvo, jeho předsedou a výkonným ředitelem se stal Boleslav Kowalczyk, který byl dosud v OKD ředitelem činných důlních závodů.

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Rád bych poděkoval všem zaměstnancům a lidem, kteří prožili v OKD nelehký proces insolvence a reorganizace, za to, že svou prací a pílí přispěli k tomu, že se tento projekt povedl,“ řekl předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek. „Není to úplně obvyklé, aby tak velká firma, která se dostane do tak vážných problémů, přežila a pokračovala dál ve své činnosti,“ dodal.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec uvedl, že převzetím akcií byl úspěšně završen proces reorganizace OKD. „Podařilo se tak odvrátit riziko konkurzu se všemi jeho nepříznivými důsledky. Společnost OKD se může nyní plně soustředit na budoucnost tak, aby z výnosů mohly být hrazeny náklady na pozvolný útlum dolů,“ uvedl Žurovec.

Klásek řekl, že prvním úkolem Priska bude prověřit stav hospodaření OKD, podívat se na strategické plány a posoudit, zda a jak se bude postupovat dál v případě uzavírání dolů a další činnosti podniku. „Při převzetí OKD jsme se zavázali, že vytvoříme rezervy na budoucí útlum dolů ve výši 4,9 miliardy korun, a tyto rezervy samozřejmě tvořit budeme a toto dodržíme a splníme,“ řekl Klásek.

Poslední důl by se měl zavřít v roce 2023

Útlum dolů by měl být postupný, rozložený až do roku 2026. „V roce 2023 by mělo dojít k uzavření posledního dolu a další tři roky by měla ještě probíhat likvidace,“ řekl Klásek. 

OKD loni ukončilo těžbu v Dole Paskov, kdy budou zavírány další doly, bude záležet na aktuálních ekonomických ukazatelích a na tom, co bude pro firmu ekonomicky a technicky vytěžitelné. „Podle toho se rozhodne, kdy dojde k uzavření dolů Lazy a Darkov, jestli to bude podle původního harmonogramu na konci roku 2018, nebo jestli se to posune,“ řekl Klásek.

Státní podnik Prisko nabídne za OKD 80 milionů, rozhodla vláda

Za fungování OKD bude zodpovídat nové představenstvo. „Já sám jsem jeden z členů. Kontrola bude z mé strany průběžná a pravidelná. Další zástupce společnosti Prisko je v dozorčí radě společnosti, takže tam bude kontrola probíhat stejně,“ řekl Klásek.

Místopředsedou představenstva je ředitel právní služby OKD Jan Solich. V představenstvu je kromě Kláska ještě obchodní ředitel OKD Petr Hanzlík. Novými členy dozorčí rady jsou za společnost Prisko David Rais, člen bývalého představenstva Michal Kuča a předseda Sdružení hornických odborů OKD Rostislav Palička.

Úpadek OKD začal před dvěma lety

Společnost OKD se dostala do úpadku v roce 2016 kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel.

Věřitelé, insolvenční správce i soud následně firmě schválili reorganizační plán. Jeho součástí bylo převedení dolů i se zaměstnanci na novou společnost OKD OKD Nástupnická, což se stalo 27. března. Firma se následně přejmenovala na OKD a její akcie dnes převzal podnik Prisko. Původní společnost OKD změnila svůj název na Správce pohledávek OKD, v této firmě zůstaly pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

Výběr důležitých událostí kolem OKD

  • 3. května 2016  - OKD na sebe podala insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. V návrhu uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard Kč.
  • 9. května 2016 - Krajský soud v Ostravě poslal OKD do úpadku. Insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu.
  • 17. července 2016 - OKD má podle soudu na uspokojení pohledávek věřitelů v celkové výši přes 17 miliard Kč majetek 6,75 mld Kč.
  • 10. srpna 2016 - Soud potvrdil pohledávky věřitelů OKD podle návrhu Loudy. Uznané pohledávky dosahují téměř tří miliard Kč.
  • 11. srpna 2016 - Věřitelé OKD rozhodli o tom, že firma půjde do reorganizace. OKD tak bude dál těžit a vydělávat.
  • 10. listopadu 2016 - OKD podala žalobu na NWR a jejího bývalého majitele Zdeňka Bakalu. Žádá 24,5 miliardy korun.
  • 23. listopadu 2016 - Věřitelský výbor schválil návrh, podle kterého OKD ukončí těžbu v dole Paskov 31. března 2017.
  • 20. února 2017 - Vláda neschválila návrh ministra Jana Mládka (ČSSD), aby státní podnik Diamo koupilo OKD.
  • 23. března 2017 - Podle ministerstva financí by státní podnik Prisko mohl za akcie OKD zaplatit zhruba 80 milionů korun.
  • 31. března 2017 - OKD ukončila těžbu v Dole Paskov.
  • 5. dubna 2017 - Podle portálu Euro americká firma Alcentra napsala premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi (ČSSD), že byla připravena zaplatit za OKD nejméně 500 milionů korun. Firmě vadí, že má OKD získat státní podnik Prisko jen za 80 milionů korun. Zváží arbitráž.
  • 24. srpna 2017 - Věřitelé OKD schválili přijetí reorganizačního plánu firmy, který počítá s tím, že doly a provozní majetek budou vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž by 100 procent akcií měl získat za 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli.
  • 11. října 2017 - Krajský soud schválil reorganizační plán OKD.
  • 27. října 2017 - Proti schválení reorganizačního plánu OKD se odvolaly Citibank, jejíž více než desetimiliardové pohledávky insolvenční správce Louda neuznal, a následně 30. října i mateřská společnost NWR Holdings B. V., jež jako jediná hlasovala proti i na schůzi věřitelů, která plán schválila.
  • 6. února 2018 - Vrchní soud v Olomouci odmítl odvolání Citibank proti reorganizačnímu plánu a potvrdil jeho schválení. Plán tak nabyl právní moci a OKD jej může začít uskutečňovat.
  • 3. dubna 2018 - OKD převedla svůj závod, tedy doly i se všemi zaměstnanci, na společnost OKD Nástupnická. Původní OKD zůstaly pohledávky za bývalými majiteli, závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.