Lidovky.cz

O neprůstřelné vesty české firmy Moira má zájem FBI

Ekonomika

  14:09
STRAKONICE - O neprůstřelné vesty, které vyvíjí a vyrábí strakonická textilní firma Moira, má zájem americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Vesty firmy, jež dělá funkční prádlo, vyzkoušela i kolumbijská protidrogová jednotka Gaulla a objedná si je. Trička dodá Moira pro český Útvar rychlého nasazení (URNA).

O české neprůstřelné vesty má zájem FBI (ilustrační foto). foto:  MAFRA: František Vlček

FBI projevila zájem o skryté vesty Moiry na veletrhu IWA v Norimberku. „Je to první kontakt, ale strávili tam asi půlhodiny, zkoušeli tu vestu. Mám z toho obrovskou radost,“ řekla výkonná ředitelka Moiry Marcela Vlčková.

Pražští strážníci dostanou neprůstřelné vesty pro skryté nošení

Kolumbijci již vyzkoušeli nové skryté vesty Spirit z funkčních materiálů, které Moira vyvinula s firmou 4M Systems a Českou zbrojovkou. Jsou podle Vlčkové nadšení, jak vesta odvádí vlhkost a že je skrytá. 

Kouzlo je v neviditelnosti

„Hodně řešili, že když se dokázali infiltrovat mezi gangy, tak když se zjistilo, že mají vesty, zastřelili je. Museli je přestat nosit, tak teď jsou (z vest Moiry) nadšení. Vyřizují si papíry, aby si je mohli dovézt,“ řekla Vlčková. Jde o stovky kusů. Pro URNA dodá Moira během dvou měsíců kolekci triček. Neprůstřelné vesty prodává firma hlavně do zahraničí.

„Když nás testovala česká armáda, zjistila, že když měli jejich kluci Moiru, měli o 20 až 30 procent lepší střelby. Psychická a fyzická pohoda pak rozhoduje, jestli ti kluci přežijí,“ řekla ředitelka.

Díky kontaktům České zbrojovky dělají vojáci zátěžové testy prádla Moiry v řadě zemí od Malajsie, kde je extrémní vlhkost, až po vysokohorské Peru. Výrobky již koupili i vojáci z Keni. Vývoj vesty trvá dva až tři roky. Vojákům nabízí firma nově i triko Cell Tec do všech klimatických podmínek. „Tělo zůstává v suchu a teple, i kdyby propotilo dva litry vody. Pořád nás ale živí sportovci a horolezci,“ řekla Vlčková. Na prádle pro vojáky jsou proti sportovnímu jiné střihy, jinde jsou funkční zóny i kapsy.

Textilka měla loni tržby asi 100 milionů korun, předloni 86,3 milionů. Zisk po zdanění bude asi osm milionů, oproti 2,9 milionu korun z roku 2016. „Zisk je důležitý, ale mnohem důležitější pro nás je, abychom se vyvíjeli,“ řekla ředitelka. Letos Moira investuje šest až osm milionů do strojů, loni koupila stroje za deset milionů. Do vývoje dává ročně asi šest milionů.

Vesty nejsou všechno

Společnost, mezi jejíž zákazníky patří i pilot Martin Šonka i handicapovaný cyklista Jiří Ježek, má v ČR 36 prodejen. Letos otevře novou v Brně. Termoprádlo a outdoorové oblečení vyrábí Moira z polypropylenu, který se taví při 165 stupních, má patentované pětilaločné vlákno.

LN: Pan Moira: Chtěl funkční oblečení, tak ho vymyslel

Ve strakonickém areálu zabírajícím 55 000 metrů čtverečních vyrobí Moira ročně stovky tisíc kusů prádla. Jen ponožek vyrábí 42 druhů, věci pro běžkaře, myslivce, kojence i módní kolekci Moira Fashion, v níž je novinka i minisukně, pod níž jsou sportovní kraťasy. „Mohlo by se to jmenovat mužské zklamání,“ řekl s nadsázkou zakladatel firmy Mario Vlček, který letos získal cenu Podnikatel roku Jihočeského kraje.

Firma, jež vznikla roku 1990 a zaměstnává 100 lidí, jimž letos zvedla mzdy o tři až pět procent, vyváží asi deset procent produkce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.