Lidovky.cz

Švédové opustili vedení stavební firmy Skanska. Zůstali v něm pouze Češi

Ekonomika

  12:15
PRAHA - Správní rada tuzemské pobočky stavební společnosti Skanska je opět plně v rukou českých manažerů. Mateřský švédský koncern z vedení české Skansky odvolal švédské zástupce, skončil tedy i předseda správní rady Mats Williamson. Nejméně jeden Švéd byl členem vedení české Skansky nepřetržitě od roku 2010. V sobotu o tom informoval web deníku E15.
Lokomotiva společnosti Skanska (ilustrační snímek).

Lokomotiva společnosti Skanska (ilustrační snímek). foto: Wikipedia, Jakub Mynář

Novým šéfem správní rady Skansky je podle zjištění serveru prezident firmy pro Česko a Slovensko Michal Jurka. Dále ji po odchodu Švédů doplnili finanční ředitel české a slovenské skupiny Jiří Černík a vedoucí právního oddělení firmy Ondřej Navrkal. Ve správní radě nahradili Švédy Marka Bassiniho a Berndta Wallina, píše web.

Skanska ani Eurovia nedostanou odklad. Vysoké pokuty za kartel zaplatí do srpna

„Jde o plánovanou změnu, která je v souladu s lednovým oznámením, kdy Skanska AB uvedla, že bude posilovat autonomii lokálních obchodních jednotek a upraví řídící model tak, aby byl přímější a lépe odpovídal potřebám byznysu,“ řekl mluvčí stavební firmy Ondřej Svatoň.

Švédové byli ve vedení od roku 2010

Personální změny se týkají stavební částí skupiny Skanska. Vedle ní působí v Česku ještě sesterský developer kancelářských budov Skanska Property a stavitel bytů Skanska Reality.

Letos v lednu mateřská společnost oznámila, že se v rámci restrukturalizace chystá propustit 3000 lidí, což je asi sedm procent z celkového počtu zaměstnanců. Rovněž uvedla, že loňský zisk by nemusel dostát očekávání. Ve vztahu k Česku pak dodala, že se musí přizpůsobit náročnějším podmínkám na českém trhu, kde prý ale hromadné propuštění nyní neplánuje.

Skanska v České republice a na Slovensku v roce 2016 zvýšila provozní zisk o 8,2 procenta na 382 milionů korun. Tržby jí ale o 10,1 procenta klesly a dosáhly 14,2 miliardy Kč. Mezi její největší projekty patřila stavba nového úseku dálnice D1 na Slovensku mezi obcemi Budimír a Bidovice za 5,3 miliardy korun. Ve firmě na konci roku 2016 pracovalo zhruba 4000 lidí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.