Lidovky.cz

Zbraně z tiskárny. Neziskovka zveřejní plány na tisk útočných pušek, nemusejí mít sériová čísla

Ekonomika

  5:30aktualizováno  9:27
PRAHA - Od prvního srpna si lidé v USA vlastnící 3D tiskárnu budou moci legálně stáhnout plány na tisk vlastních zbraní, mimo jiné například útočné pušky AR-15, která označována jako zbraň amerických masakrů. Vytisknout si bude možné i československou samočinnou pušku vz. 58. Odpůrci ale argumentují tím, že kontrola zbraní je tím pádem definitivně mrtvá, tisknutelné zbraně budou totiž kvůli absenci sériových čísel nedohledatelné.

Tisknutí zbraně na 3D tiskárně (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na 3D tiskárně, jejíž cena začíná okolo sto tisíc korun, si bude moci brzy kdokoliv s přístupem k internetu vytisknout vlastní funkční zbraň. Postará se o to od prvního srpna nezisková americká organizace Defense Distributed, které americké soudy po vleklém sporu s americkým ministerstvem vnitra dovolily zveřejnit celou plejádu plánů na podomácku vyrobené zbraně.

Nejedná se ale jen o obyčejné pistole, s nimiž si budete moci na dvorku za domem trénovat mušku na prázdných plechovkách. Ke stažení bude například útočná puška AR-15, která je neblaze proslulá z mnohých amerických masakrů střelnou zbraní. Naposledy ji použil Stephen Paddock při střelbě v Las Vegas, kdy při střelbě do davu z okna hotelu zabil 59 lidí. Ten si ji navíc sám zvládl upravit z poloautomatické úpravy na plně automatickou.

Útočná puška AR-15

V relativně krátkém seznamu zbraní od Defense Distributed najdeme ale také československou stopu v podobě samočinné pušky vz. 58. Dále je k dispozici také plán k pistoli Liberator, která se řadí mezi první masivně sdílené zbraně tisknutelné na v 3D tiskárnách. Výčet pokračuje další útočnou puškou AR-10 nebo odstřelovací puškou Ruger 10/22. Vyrobit po domácku si budete moci i populární pistole Colt 1911 nebo italskou Berretu M9. K dispozici budou i plány na stroj Ghost Gunner 2, který při výrobě zbraní pomáhá.

Bez sériových čísel? Kontrola zbraní je mrtvá

Odpůrci tisknutelných zbraní ale zdůrazňují, že bez sériových čísel a nemožnosti kontrolovat, kdo zbraně vlastní, je jakýkoliv dohled nad zbraněmi v podstatě nemožný. Bezpečností složky, kterým může kutilská výroba zbraní způsobit pěkný bolehlav, už prý vývoj v tomto odvětví nějakou dobu sledují.

„Jsou nutné normy, aby bylo zajištěno, že zbraně se budou vyrábět bezpečně a že se nedostanou do rukou dětem nebo lidem, kteří mají zbraň zakázáno vlastnit,“řekl William Bones, šéf policie města Boise ve státě Idaho. „Snad brzy uvidíme bezpečnou a odpovědnou legislativu i snahu výrobců předejít tragédiím.

Samočinná puška vz.58 československé výroby.

Podle odborníků se tím zločincům otevírají nové možnosti. Ti často využívají „neviditelných zbraní“, tedy těch, které nemají sériová čísla a jsou často vyráběné podomácku. „Zločinci už začali používat ‚neviditelné zbraně‘ jako způsob, jak obejít zákony,“ vysvětlil David Chipman, bývalý úředník, který se zbraňovou regulací zabývá už dvacet pět let. „Hádám, že lidé budou obcházet zákon i tisknutím zbraní.“

I přes to, že pořízení takové tiskárny a materiálu odpovídající kvality není nejlevnější, investice se v porovnání s nákupem oficiálně vyrobených zbraní vrací už po několika vytisknutých kusech. První pokusy sice ukázaly, že nedostatečně kvalitní materiály, ze kterých se někdy lidé pokoušeli zbraně tisknout, nápor výstřelu nevydržely a rozletěly se na kousky. Tím ohrozily kromě cíle na konci hlavně také samotného střelce. 

Nové generace náplní tiskáren už ale kinetickému šoku střelby odolávají a dokážou vydržet i několik vystřílených zásobníků. Postřílet desítky lidí a zbraň zahodit tedy nebude pro domácího šíleného kutila problém.

Budoucnost patří tisknutelným zbraním

Podle neziskové organizace Defense Distributed už je ale pokrok nezadržitelný. „Éra tisknutelných zbraní formálně začala,“ hlásá web společnosti, kterou založil Cody Wilson.

Ten stál za plány pistole Liberator .380, které v roce 2012 vyvěsil na internet volně ke stažení. Stáhnout si je stačilo přes sto tisíc lidí, než je s odůvodněním založeném na mezinárodním exportním právu zablokovala federální vláda. Wilson reagoval žalobou, která došla ke svému rozuzlení až letos v červnu. Plány na tisk smrtících zbraní se tak na sítích opět objeví již za pár dní.

Zbraň Liberator, která byla vytisknutá na 3D tiskárně.

Jiná nezisková organizace Nadace druhého dodatku, která se jménem odkazuje na část americké ústavy, která občanům Spojených států zaručuje právo držet zbraň, označila verdikt soudu za přelomový a za „tvrdou ránu lobby podporovatelům zákazu zbraní“.

Prodej 3D tiskáren roste světově téměř exponenciálně. V roce 2015 jich bylo k zákazníkům vyexpedováno přes dvě stě tisíc, o rok později už přes 450 tisíc. Podle predikcí statistiků dosáhnou tato čísla v roce 2020 na hodnoty přesahující šest a půl milionu strojů ročně. Takové nabídce domácích kutilských strojů na smrt nebude moci konkurovat žádná oficiální zbrojařská společnost a počet zbraní tak celosvětově může prolomit dosud nepředstavitelná čísla.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.