Lidovky.cz

‚Nedává to smysl‘. Stát obaly cigaret bez loga a barev odmítá

Ekonomika

  6:00
Praha - Pro někoho účinný způsob, jak odradit mladé zájemce o kouření, pro jiné nezákonný zásah do práv výrobců a nulový efekt na podíl kuřáků v populaci. Zavedení standardizovaného balení tabákových výrobků, se kterým přišla v roce 2012 jako první Austrálie a posléze se přidaly i některé další země, vyvolává znovu vášně.
Cigarety.

Cigarety. foto: Lidovky.cz

Světová zdravotnická organizace WHO nedávno vyzvala další země, aby jednotné balení kuřiva zavedly také. „Nedává to smysl,“ zní z českého ministerstva zemědělství, které má tabákovou regulaci u nás na starosti.

Žádné logo a lákavé barvy

Místo charakteristického loga a barev konkrétní značky jednolitá hnědo zelená (dětem údajně nepříjemná) barva, název stejným písmem pro značky všech výrobců, textové zdravotní varování a rozměrný odpudivý obrázek, ilustrující ničivé účinky tabáku na lidské zdraví, ani milimetr plochy krabičky, který by mohli výrobci vyplnit po svém. 

Klasický vzhled krabičky, který si můžou firmy přizpůsobit.

Jednotný vzhled krabičky.

Tak vypadá jednotné balení cigaret, které už zavedla kromě Austrálie také Francie a Velká Británie a začne platit v Norsku, v Irsku, na Novém Zélandu, ve Slovinsku a částečně v Maďarsku. V 16 zemích světa se podle tvrzení WHO o zavedení uvažuje.

Lidl přestane v Nizozemsku do roku 2022 prodávat cigarety, jejich prodej se už nevyplácí

Protikuřácké nadšení představitelů WHO povzbudil verdikt Světové obchodní organizace (WTO), která koncem června zamítla stížnost na australská pravidla podanou zástupci Kuby, Hondurasu, Indonésie a Dominikánské republiky. Země si stěžovaly na to, že přísná regulace v podobě jednotného balení znamená nezákonnou obchodní bariéru a zásadní porušení autorských práv výrobců ke svým značkám.

WTO zjednodušeně řečeno tvrdí, že ochrana veřejného zdraví má přednost před obchodem.

První průzkum: Kuřáci od zákazu snížili počet vykouřených cigaret

Česko nic takového ale nechystá. I když mluvčí ministerstva zdravotnictví opatření chválí. „Podle našeho názoru může přispět k omezení kouření ve společnosti, protože snižuje atraktivitu balení tabákových výrobků, zejména pro mladé lidi,“ uvedla mluvčí rezortu Gabriela Štěpanyová.

V tabákové regulaci má však u nás hlavní slovo ministerstvo zemědělství. A to poukazuje na jednu podstatnou věc – chybí důkaz o tom, že jednotné balení skutečně kuřáky odpuzuje. „Neexistují ani empirické údaje nebo vědecké studie, které by potvrdily, že dané opatření splňuje princip přiměřenosti a potřebnosti. Vzhledem k tomu, že opatření byla v některých zemích Evropské unie zavedena teprve nedávno, nelze míru odrazujícího efektu jednotného balení prokázat,“ reaguje Václav Tampír z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.

Funguje to? Kdo ví

JEDNOTNÉ OBALY CIGARET PO VZORU AUSTRÁLIE: PŘED A PO ZAVEDENÍ

■ 24 procent Čechů kouří.

■ Stejný obal má odradit hlavně mladistvé začít kouřit. Obalu chybí charakteristické prvky jednotlivých značek.

■ Důvod hádek o obaly: Nebylo dosud prokázáno, že jednotné balení kuřáky skutečně odrazuje.

Zastánci obalů v Česku: ministerstvo zdravotnictví, lékaři, bojovníci proti kouření.

Odpůrci: ministerstvo zemědělství, výrobci, ekonomové.

Dosud se nepodařilo doložit věrohodnými čísly ani to, zda má vliv na snížení prodeje nebo dokonce počtu kuřáků předloňské zavedení odpudivých obrázků na krabičky cigaret nebo loňský zákaz kouření v hospodách.

„Tyhle vlivy se špatně měří, na prevalenci kuřáků v populaci má vliv víc faktorů. A jednotné balení je jedním z nich. Proto by ho Česká republika měla zavést co nejdřív. Stačí k tomu vyhláška ministerstva zemědělství,“ argumentuje lékařka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Odpůrci naopak argumentují tím, že by se jednalo o další regulaci, kterými stát už tak v hojné míře zatěžuje výrobce a podnikatele. „Každá regulace, včetně třeba zvyšování daní, u které stát není schopen doložit její prospěšný vliv, je nadbytečná,“ říká ekonom Aleš Rod. Evropská komise, jejíž tabákovou směrnicí se musí řídit celá Evropská unie, jednotné balení nenařizuje, jen doporučuje. Zda se osvědčí, nebo ne, vyhodnotí v roce 2021.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.