Lidovky.cz

Ekonomika

Na dva miliony lidí působí v práci rizikové faktory pro zdraví, tvrdí odbory

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

PRAHA - Na 2,16 milionu lidí v Česku působil loni v práci některý z rizikových faktorů jako hluk, chemikálie, vedro, záření či vibrace. Přes 320 600 zaměstnanců bylo pak vystaveno pěti a více těmto faktorům. Údaje v úterý zveřejnila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na odborářském shromáždění v Praze. Vycházela z údajů Státního zdravotního ústavu.
  14:57

Podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku loni v Česku pracovalo v soukromém sektoru 3,06 milionu lidí a ve veřejných službách pak 634 700 lidí. Zhruba polovina lidí tak měla v zaměstnání rizikové faktory pro zdraví. Podle vyhlášky jich je 13. Patří mezi ně nadměrná fyzická i psychická zátěž, chlad, zvýšený tlak vzduchu či záření a chemikálie.

„Pro nás bylo velmi vážné zjištění to, na kolika pracovištích jsou rizikové faktory. V technologické době bychom měli udělat vše pro to, abychom taková pracoviště nahradili takovou technologií, aby nic zaměstnance neohrožovalo,“ řekl předák ČMKOS Josef Středula.

Jeden rizikový faktor působil loni na 570 408 zaměstnanců, tři na 415 475 lidí a pět a víc na 320 638 pracovníků. Víc lidí než dřív trpí také nemocí z povolání, pacientů přibývá.

Nejčastější nemocí z povolání je syndrom karpálního tunelu z přetěžování. Častěji se projevuje u žen než u mužů. Loni se objevilo kolem 330 případů uznaných jako nemoc z povolání. Muži naopak většinou mívají syndrom karpálního tunelu z vibrací. Třetí nejčastější obtíží bývá alergický ekzém. Na čtvrté příčce je svrab se zhruba stovkou nemocných.

V karcinogenním prostředí bylo loni 9529 pracovních míst. Nejvíc jich bylo v Moravskoslezském kraji, a to 2186. Následovala Vysočina s 1276 posty v prostředí se zvýšeným rizikem rakoviny a Středočeský kraj z 996 pozicemi. Nejčastěji se to týkalo obsluhy strojů, zdravotnictví, strojírenství, ale i výroby potravin.

Smrtelných úrazů loni Státní úřad inspekce práce zaznamenal 95. Postupně jich ubývá. Před deseti lety v roce 2008 přišlo v práci o život 192 lidí.

Odbory se chtějí na bezpečnost práce víc zaměřit. Soustředit se chtějí i na vyjednávání lepších pracovních podmínek. Budou usilovat o to, aby se do seznamu nemocí z povolání zařadily také choroby bederní páteře.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.